Reklama

Niedziela Wrocławska

Medytacja to walka duchowa

Pod patronatem Tygodnika Niedziela odbyło się w połowie maja wydarzenie "24h dla Pana" zorganizowane przez Mężczyzn św. Józefa we Wrocławiu. Konferencję pt. „Praktyka medytacji” wygłosił o. Włodzimierz Zatorski OSB. Przy zachowaniu wszystkich wymaganych prawem uwarunkowań w spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu mężczyzn. Pozostali ze względu na ograniczoną liczbę miejsc mieli możliwość skorzystania z transmisji online.

Fundamentalnym dopełnieniem tytułu konferencji jest określenie: „chrześcijańskiej” – tak rozpoczął konferencję o. Włodzimierz Zatorski. Medytacja chrześcijańska od medytacji zwykłej różni się tym, że ma na celu przede wszystkim osobowe spotkanie z Bogiem. Romano Guardini  napisał, że „medytować to znaczy być obecnym, ale przed Bogiem”. I w medytacji najważniejsze jest, aby ludzie weszli z Nim w żywą relację, w żywe spotkanie. Nie myśleli o Nim ale byli z Nim w relacji stałej i żywej a nie tylko od czasu do czasu. Niektórzy ludzie traktują medytację jako rozważanie tekstów. „Meditare” po łacinie oznacza rozmyślać, rozważać.  Tak np. rozumiał ją św. Ignacy z Loyoli. Jednak rozmyślanie jest zawsze o czymś, podczas gdy medytacja odnosi się do relacji osobowej z Bogiem, a nie refleksji o Nim.

Medytacja to również walka duchowa. Kiedy człowiek chce się wyciszyć i być w relacji z Bogiem pojawia się natłok myśli, mnóstwo wspomnień, pragnień, uczuć, świetnych pomysłów itp. zupełnie niepotrzebnych w danym momencie. Takie pokusy stale przychodzą i przychodzić będą, aż do ostatniego tchnienia, bo Przeciwnik zawsze stara się nie dopuścić do żywego kontaktu człowieka z Bogiem. To zasadnicza trudność podczas medytacji chrześcijańskiej, nie pozwalająca wejść w relację z Panem Bogiem. Niechciane myśli należy wyrzucać inną myślą. Taką która prowadzi do Wszechmogącego, np. „Panie Jezu (na wdechu) zmiłuj się nade mną grzesznikiem (na wydechu)”, powtarzając, te i tylko, te słowa nieustannie, aby nawiązać i podtrzymywać osobową więź z Bogiem. W takiej sentencji jest również zawarta relacja osobowa „ja – Ty” ale trzeba skupiać się na wołaniu a nie na treści wypowiadanych słów. Przy medytacji ważna jest też postawa, ponieważ fizyczna obecność, tu i teraz, jest równie istotna. Kręgosłup powinien być w postawie naturalnej, pozwalającej trwać długo bez zmęczenia, np. stojąc z rękoma wzniesionymi do nieba lub siedząc bez opierania się plecami głową lekko uniesioną do góry - wyjaśniał Ojciec Włodzimierz.

Modlitwa to żywa i osobista więź z Bogiem Żywym i Prawdziwym. Fundamentalną podstawą modlitwy jest pokora i musi być ściśle złączona z postawą modlącego. Nikt nie może mówić, że modli się lepiej lub gorzej niż ktoś inny. Pokora jest dyspozycją do darmowego przyjęcia daru modlitwy, jako dar, ale powinno się pamiętać, że Dawca jest cenniejszy niż dar.  I trzeba mieć dyspozycję, aby przyjąć tę łaskę. W istocie modlitwa jest więzią miłości. To spotkaniem Bożego i naszego pragnienia, rozmowa sam na sam z Bogiem w przekonaniu, że On nas kocha. Bóg pragnie, żebyśmy Go pragnęli. Nasza miłość do Boga jest tylko naszą odpowiedzią na jego miłość, bo On nas pierwszy umiłował.  W modlitwie chodzi o życie modlitwą, o nieustanne bycie przed Bogiem. Powinna ona ożywiać nas w każdej chwili. Modlitwa zawsze zakłada pewien wysiłek. Między modlitwą a naszym życiem musi być ścisła harmonia. Bóg nie może być na marginesie życia człowieka. Żyjemy tak jaką mamy więź z Bogiem. Bóg pragnie spotkania z nami a nie tylko spełnienia naszych próśb i życzeń zanoszonych do Niego.

Reklama

Modlitwa chrześcijańska wypływa z Ducha Św. i z nas, jest działaniem Boga i człowieka ale stale trzeba się jej uczyć. Każdy musi znaleźć swoją własną modlitwę na każdym etapie swojego życia, bez stosowania żadnej instrukcji obsługi doradzanej przez różnych „mędrców” – radził o. Włodzimierz. Uczestnictwo w nabożeństwie, adoracji, Eucharystii powinno wprowadzać i zakorzeniać człowieka w nieustającej, codziennej modlitwie do Stwórcy. Modli się serce ale jeśli jest daleko od Boga, to modlitwa jest pusta. W modlitwie chodzi o przemianę naszego serca, abyśmy byli zdolni być stale obecni przed Bogiem – tłumaczył prelegent. Uniwersalna prawda o sercu została zdefiniowana w 4 rozdziale KKK i trzeba próbować rozpoznać w sobie tę tajemnicę, która jest w tym tekście wyrażona.

Życie na ziemi to okres między pierwszym wdechem a ostatnim tchnieniem. Wykorzystaj ten czas na budowanie relacji osobowej z Bogiem ale módl się jak potrafisz, nie staraj się, jak nie potrafisz – Ojciec Włodzimierz ostatnie słowa konferencji kierował do każdego mężczyzny indywidualnie.

Na łamach Tygodnika Niedziela chcielibyśmy bardzo podziękować Ojcu Włodzimierzowi Zatorskiemu OSB, który przybył do nas z Tyńca za wygłoszenie mądrej konferencji. Wielkie wyrazy wdzięczności składamy Proboszczowi parafii pw. św. Rodziny za serdeczną gościnę i udostępnienie kościoła, które dało nam możliwość zaproszenia mężczyzn na nasze wydarzenie – dziękują Mężczyzn św. Józefa we Wrocławiu. Następne spotkanie „24h dla Pana” z Ojcem Włodzimierzem Zatorskim jest zaplanowane na jesień.

Reklama

A już w najbliższą sobotę 6 czerwca 2020 odbędzie się na Ślęży Piknik Rodzinny organizowany przez Mężczyzn św. Józefa we Wrocławiu. Szczegółowe informacje na stronie internetowej wspólnoty.

2020-06-02 18:52

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to znaki Antychrysta

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Homoseksualne małżeństwa i aborcja na świecie to znak "duchowej siły Antychrysta" - to słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI przytoczone w jego nowej biografii napisanej przez niemieckiego dziennikarza i jego literackiego współpracownika Petera Seewalda.

Obszerny tom z wypowiedziami Benedykta XVI ukaże się w Niemczech w poniedziałek, a w innych krajach - w kolejnych miesiącach. Papież Ratzinger otrzymał tom biografii pod tytułem "Życie" w dniu swych 93. urodzin 16 kwietnia.

Słowa emerytowanego papieża przytoczył konserwatywny amerykański portal Life Site News, a za nim w niedzielę włoski dziennik "La Repubblica", który kolejną wypowiedź nazwał "powrotem Ratzingera".

W rozmowie z Seewaldem powiedział on: "Sto lat temu każdy uznałby za absurd rozmowę o małżeństwie homoseksualnym".

"Dzisiaj ten, kto mu się sprzeciwia jest ekskomunikowany ze społeczeństwa" - stwierdził Benedykt XVI. To samo - dodał - odnosi się do "aborcji i tworzenia istot ludzkich w laboratorium".

"Współczesne społeczeństwo jest w trakcie formułowania antychrześcijańskiego credo, a jeśli ktoś się mu sprzeciwia, jest karany przez społeczeństwo ekskomuniką" - oświadczył Benedykt XVI. (PAP)

sw/ mars/

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanów: nabożeństwo pokutne za grzechy aborcji

W sobotę,11 lipca, w Niepokalanowie odbędzie się kolejne nabożeństwo pokutne za grzechy aborcji. Tym razem ekspiacja odbędzie się w intencji ojców

Nabożeństwa wynagradzające za grzechy przeciwko życiu to odpowiedź na prośbę Matki Bożej, która w licznych objawieniach wołała: "Pokuty! Pokuty! Pokuty!".

„Maryja wciąż wzywa do przemiany życia. Prosiła o to w Lourdes, w Fatimie i w wielu innych miejscach. Jak wielu jest głuchych na to wołanie. Nie widzą albo celowo nie chcą widzieć swojej winy, tłumacząc na różne sposoby swoje grzechy. Jednym z największych grzechów naszego pokolenia jest bezkarne mordowanie nienarodzonych. Odmawiamy im wszelkich praw do życia, stawiając swoją wygodę i egoizm nad ich prawem do istnienia” - podkreślają franciszkanie z Niepokalanowa.

Nabożeństwo rozpocznie się Eucharystią, która będzie sprawowana w bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask o godz. 11.00. Wierni będą modlić się o całkowite zaprzestanie w Polsce aborcji i innych grzechów przeciwko życiu. W Eucharystii będą łączyć się z krzyżową ofiarą Chrystusa i prosić o Boże Miłosierdzie dla wszystkich osób odpowiedzialnych za śmierć nienarodzonych. - Do wspólnej modlitwy zapraszamy wszystkich. Niech to przebłaganie dokona cudu uwolnienia i uzdrowienia całego naszego narodu, który jest obciążony grzechem aborcji. Każde zło wymaga naprawy - mówi o. Mirosław Kopczewski OFMConv.

Po nabożeństwie w sali św. Bonawentury zaplanowano projekcję filmu „Nieplanowane".Słowo wprowadzające i rozmowę poprowadzi Wiesława Kowalska z Centralnego Ośrodka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego na Jasnej Górze. Pokaz filmu odbędzie się także 12 lipca i 19 lipca o godz. 11.00 i 14.15.

Teksty modlitw zostały wydrukowane w specjalnie przygotowanej broszurce tak, aby można było zabrać do swoich środowisk. Na stronie internetowej www.duchowaadopcja.info można znaleźć wskazówki, jakie należy podjąć kroki w celu uwolnienia z poczucia winy po aborcji, modlitwę matki, modlitwę ojca, a także świadectwa.

„Nabożeństwo Pokutne Trzech Sobót” franciszkanie organizują już po raz kolejny. Następne spotkanie ekspiacyjne, wynagradzające za grzechy aborcji i innych grzechów przeciwko życiu, odbędzie się 18 lipca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję