Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Święta od róż

Każdego 22. dnia miesiąca w wielu miejscach odbywają się nabożeństwa ku czci św. Rity z Cascii. I chociaż to św. Teresa od Dzieciątka Jezus obiecała, że będzie spuszczać po swojej śmierci deszcz róż na ziemię to jednak róża stała się symbolem św. Rity. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie trzeba poszukać w biografii samej Świętej. Przede wszystkim związane jest to z pamiątką cudu, jakim było zakwitnięcie czerwonej róży w ogrodzie jej dzieciństwa w Roccaporenie. Było to w styczniu, w górach, na mrozie i śniegu. Ale pójdźmy dalej, bo róża jest symbolem św. Rity zarówno ze względu na piękno kwiatu, jak i obecność na jej łodydze kolców. I takie było życie Rity dlatego róża jest symbolem jej życia i w niezwykły sposób łączy w sobie, tak jak święta delikatność, piękno i cierpienie. Kwitnąca róża jest także symbolem św. Rity, która zakwitła niezwykle trudnych warunkach, gdy ludźmi rządziła obojętność i nienawiść. Róża chociaż sama w sobie jest pięknym kwiatem jest symbolem małżeństwa Rity z Paulem Mancinim, za którego została wydana w wieku dwunastu lat. Małżeństwo to było czasem przeplatania się cierpienia z miłością bowiem Mancini okazał się człowiekiem gwałtownym, rozpustnym i skłonnym do awantur, jednak Rita z pokorą znosiła upokorzenia i brutalne traktowanie ze strony męża. Urodziła dwóch synów: Jakuba Antoniego i Pawła Marię. Pomimo starań Rity synowie nie wyrośli na katolików i odziedziczyli charaktery po ojcu. Sam Mamcini pod koniec życia za sprawą żony poprawił swój charakter, jednak jego przyjaciele zdradzili go i Mancini został zamordowany. Tuż przed śmiercią przeprosił Ritę i poprosił Kościół o wybaczenie. Synowie Rity po śmierci ojca postanowili pomścić śmierć Manciniego zgodnie z włoskim prawem wendety. Rita wielokrotnie usiłowała im to wyperswadować, jednak nie udało jej się to – dlatego w modlitwie prosiła Boga o to, aby uniemożliwił On popełnienie im grzechu morderstwa. Rok później obaj synowie zmarli na dyzenterię. Rita wierzyła głęboko w to, że obaj, podobnie jak ich ojciec zostali zbawieni. I tak jak za swojego życia w rozmowie z ludźmi emanowała łagodnością, tak po śmierci stała się orędowniczką spraw trudnych i beznadziejnych. Św. Rita w swym pełnym cierni życiu rozkwita przed nami jak czerwona róża, złączona z męczeństwem Chrystusa i przesycona zapachem świętości. Dziś możemy powiedzieć, że Rita nie odpoczywa w niebie ale wielu ludziom wyprasza potrzebne łaski. O skuteczności jej modlitwy świadczy m.in. księga łask uproszonych za jej wstawiennictwem podczas nabożeństw w kościele pw. Świętej Bożej Opatrzności na Zamojskiej Karolówce.

2020-05-22 10:14

[ TEMATY ]

św. Rita nabożeństwo róża

ks. Krzysztof Hawro

Relikwie i figura św. Rity

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Ducha Świętego możemy zobaczyć?

2020-05-26 18:00

Niedziela Ogólnopolska 22/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Duch Święty

Hendrick van balen, Święta Trójca

Pytanie czytelnika:
Skoro Duch Święty jest Osobą, to czy ma twarz? Jak mogę Go zobaczyć?

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty przychodzi w Eucharystii

2020-05-31 23:36

Agnieszka Bugała

Uroczystą sumę odpustową w kościele p.w. Ducha Świętego we Wrocławiu pod przewodnictwem ks. Andrzeja Tomki sprawowało pięciu kapłanów. W powitaniu ks. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii dziękował za obecność wszystkim, którzy przyszli na wspólną modlitwę.

W homilii ks. Andrzej Tomko nawiązał do liturgii Kościoła wschodniego i wypowiedzi Ojców Kościoła pokazując ścisły związek między zstępującym Duchem Świętym a Eucharystią. – W żarze ognia Ducha Świętego piecze się Chleb Eucharystyczny – przypominał. Ten ogień nie tylko płonie, on też wypala oczyszcza nas ze zła. Kiedy przyjmujemy Eucharystię, Duch Święty zstępuje do naszych serc, przynoszą moc i siłę. Podkreślił też, że Duch Święty przychodzi niezależnie od tego jacy jesteśmy i z czym nie możemy sobie poradzić. – Duch Święty zstąpił na apostołów w wieczerniku nie dlatego, że byli mili i grzeczni, ale dlatego, że na Niego czekali – mówił w homilii.

Zobacz zdjęcia: Duch Święty przychodzi w Eucharystii

Uroczystość zakończyło poświęcenie figury św. Michała Archanioła ufundowane przez małżonków Sylwię i Jerzego, oraz odśpiewanie Litanii do Ducha Świętego z błogosławieństwem eucharystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję