Reklama

Watykan

Watykan: nie ma zagrożenia niewypłacalności, choć sytuacja finansowa jest trudna

„Mamy przed sobą trudne lata. W związku z pandemią oczekuje się, że dochody spadną od 25 do 45 proc. Ale nie oznacza to obcięcia płac i pomocy dla ubogich – powiedział prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych, ks. Juan Antonio Guerrero Alves SJ. Udzielił on wywiadu dyrektorowi programowemu mediów watykańskich, Andrei Torniellemu. Przedmiotem rozmowy był wpływ globalnego kryzysu zdrowotnego, wywołanego pandemią koronawirusa na sytuację finansową Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego.

[ TEMATY ]

Watykan

pixabay.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie ks. Guerrero Alves podkreślił, że Watykanowi nie grozi niewypłacalność. Nie oznacza to jednak, że nie musi on stawiać czoła kryzysowi, tym bardziej, że na pewno czekają nas trudne lata. Prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych przypomniał, że Kościół wypełnia swoją misję dzięki ofiarności wiernych i nie sposób powiedzieć, ile ludzie będą w stanie przekazać. „Właśnie dlatego musimy być oszczędni” – powiedział hiszpański jezuita. Jednocześnie przypomniał, że Stolica Apostolska nie jest przedsiębiorstwem, jej celem nie jest zysk, a służba Kościołowi powszechnemu i nie wszystko można mierzyć jako deficyt, czy stratę. Zapewnił, że chociaż należy oczekiwać spadku przychodów od 25-45 proc., to nie dotknie to płac oraz pomocy dla ubogich. Dodał, że Stolica Apostolska pracuje obecnie nad przejrzystym systemem i centralizacją inwestycji. „Nasz budżet musi być budżetem misji, który wiąże liczby z misją Stolicy Apostolskiej” – podkreślił ks. Guerrero Alves.

Należy zaznaczyć, że właśnie wpływu pandemii koronawirusa na finanse watykańskie dotyczyło spotkanie szefów dykasterii Stolicy Apostolskiej pod przewodnictwem Ojca Świętego 4 maja b.r.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych podkreślił, że budżet Stolicy Apostolskiej jest o wiele mniejszy, niż sobie wyobraża wielu ludzi, mniejszy niż na przykład budżet przeciętnego amerykańskiego uniwersytetu. „Sprawozdania finansowe mówią nam, że w latach 2016-2020 zarówno dochody, jak i wydatki były stałe. Przychody wynosiły około 270 milionów euro, zaś wydatki średnio około 320 milionów, w zależności od roku” – powiedział hiszpański jezuita.

Reklama

Wyjaśnił, że przychody pochodzą z wkładów i darowizn, dochodów z nieruchomości oraz w mniejszym stopniu z zarządzania finansowego i działalności instytucji. Ważny jest wkład Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Zależy on w znacznej mierze (ale nie tylko) od Muzeów Watykańskich (obecnie zamkniętych). „Mogę powiedzieć, że wydatki są rozłożone mniej więcej tak: 45 proc. stanowią koszty pracownicze, 45 proc. koszty ogólne i administracyjne oraz 7,5 proc. darowizny. Albo mogę powiedzieć, że deficyt (różnica między dochodami a wydatkami) w ostatnich latach wahał się między 60 a 70 milionów euro” – stwierdził ks. Guerrero Alves. Podkreślił, że za tymi cyframi kryje się misja Stolicy Apostolskiej.

„Przekazywanie tego, co czyni papież w 36 językach, poprzez radio, telewizję, sieć, media społecznościowe, gazetę, drukarnię, wydawnictwo, salę prasową (i tak dalej) jest przedsięwzięciem, które nie ma sobie równych na świecie. Pociąga to za sobą niewątpliwie pewne koszty. Oczywiście są też z tego tytułu pewne dochody. Wydatki z tego tytułu pochłaniają około 15 proc. budżetu. Pracuje tam ponad 500 osób. Nie wiem, czy można to czynić lepiej. Oczywiście zawsze można. Ale jeśli dokonamy porównania, nie sądzę, abyśmy mogli znaleźć inne instytucje, które tworzą tak wiele, przy tak małej ilości środków”- powiedział prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych.

Dodał, że kolejne 10 proc. budżetu trafia do nuncjatur, „które są małymi ambasadami Ewangelii, bronią praw ubogich w stosunkach międzynarodowych, prowadzą dyplomację dialogu, pokoju, troski o ziemię jako naszego wspólnego domu". Kolejne 10 proc. wydaje się na katolickie Kościoły wschodnie, „które są często prześladowane czy żyją w diasporze”. Kolejne 8.5 proc. jest wydawane na Kościoły uboższe, na misje, poprzez Kongregację ds. Ewangelizacji Narodów. Hiszpański jezuita przypomniał, że funkcjonowanie poszczególnych kongregacji i dykasterii służy całemu Kościołowi, natomiast konieczne jest także wydawanie środków na utrzymanie dziedzictwa ludzkości, takiego jak Biblioteka Watykańska i Archiwum. Istnieje obowiązek utrzymania budynków i na to idzie kolejne 10 proc. A podatki włoskie stanowią około 6 proc budżetu, czyli 17 milionów euro.

Reklama

Ks. Guerrero Alves mówił także o prognozach uwzględniających szkody spowodowane przez pandemię. Najbardziej optymistycznie oceniają one spadek dochodów na około 25 proc. Najbardziej pesymistyczne - około 45 proc. „Nie jesteśmy w stanie dziś powiedzieć, czy nastąpi spadek darowizn z tytułu świętopietrza, czy też spadek wpłat z diecezji” – stwierdził. Jednocześnie przypomniał, że Stolica Apostolska znając trudną sytuację najemców nieruchomości postanowiła obniżyć czynsz niektórym z nich. Jednocześnie już wcześniej postanowiła zmniejszyć wydatki w celu zmniejszenia deficytu. „Zagrożenie związane z pandemią koronawirusa zmusza nas do tego z większą determinacją” – stwierdził prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych, zapewniając, że nie ma jednak groźby niewypłacalności Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego.

Niepodważalna jest konieczność zapewnienia środków na wynagrodzenia pracownicze, pomoc dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji oraz wsparcie dla Kościołów potrzebujących pomocy – zaznaczył hiszpański jezuita. „Żadne cięcie nie będzie dotyczyło tych, którzy są najbardziej narażeni. Nie żyjemy, by ocalić budżet. Wierzymy w hojność wiernych". Ale trzeba pokazać „tym, którzy oddają nam część swoich oszczędności, że ich pieniądze są dobrze wydane". Na świecie jest wielu katolików chętnych by pomóc Ojcu Świętemu i Stolicy Apostolskiej w wypełnianiu ich misji. To przed nimi musimy się rozliczyć" – podkreślił ks. Guerrero Alves.

Reklama

Konkretnie, strategiczny plan zmierzenia się z poważną sytuacją ekonomiczną może skupić się tylko na „hojności wiernych, małym majątku i zdolności do mniejszych wydatków”. W przeciwieństwie do tego, co sądzi wielu ludzi, nie ma tutaj wysokich pensji”. Nie ma „efektu dźwigni polityki pieniężnej, ani polityki fiskalnej” – wskazał prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych . Podkreślił, że wszystkie instytucje finansowe Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego wspólnie wypracowują sposoby stawienia czoła kryzysowi i planów zreformowania tego, co wymaga reformy. „Zwróciliśmy się do każdego organu, aby uczynił wszystko, co w jego mocy, aby zredukować wydatki przy jednoczesnym zachowaniu istotności swojej misji" – powiedział ks. Guerrero Alves. Zapowiedział centralizację inwestycji finansowych, poprawę zarządzanie personelem oraz zarządzania zamówieniami publicznymi.

Prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych ma nadzieję, że w tym roku ponownie zostanie opublikowany oficjalny budżet, aby wyjaśnić, jak dobrze w Watykanie wydawane są pieniądze, aby jasno ukazać, że wydatki czynione są po to, aby czynić dobro i służyć Kościołowi.

2020-05-13 17:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wsparł aukcję charytatywną na rzecz szpitali w Lombardii

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

pixabay.com

Papież Franciszek przekazał fanty na aukcję charytatywną organizowaną przez watykańskich sportowców. Dochód z niej zostanie przeznaczony na wsparcie szpitali w Lombardii, czyli regionie najbardziej dotkniętym epidemią koronawirusa we Włoszech. Zbiórka „We Run Together” ruszy 8 czerwca na cyfrowej platformie aukcyjnej www.charitystars.com.

„Jak przystało na watykańską inicjatywę aukcja ma też swą łacińską nazwę «Simul currebant»” – wyjaśnił Radiu Watykańskiemu kard. Gianfranco Ravasi. Kierowana przez niego Papieska Rada ds. Kultury patronuje temu charytatywnemu wyścigowi, w który obok sportowców zrzeszonych w Athletica Vaticana włączyli się też znani olimpijczycy i mistrzowie wielu dziedzin sportu.

CZYTAJ DALEJ

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia postępowania w sprawie ks. Michała O.

2024-03-28 19:21

Red.

Niepokoją nas doniesienia płynące od pełnomocnika ks. Michała, mecenasa Krzysztofa Wąsowskiego, dotyczące sposobu prowadzenia postępowania - piszą księża sercanie w opublikowanym dziś komunikacie. To reakcja zgromadzenia na działania prokuratury związku z postępowaniem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Dementują pogłoski, jakoby ich współbrata zatrzymano w niejasnych okolicznościach w hotelu. Wzywają do modlitwy za wszystkich, których dotknęła ta sytuacja.

Publikujemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

św. o. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

„Misterium miłości. Droga krzyżowa z Ojcem Pio” to rozważania drogi krzyżowej, które proponuje nam br. Błażej Strzechmiński OFMCap - znawca życia i duchowości Ojca Pio. Rozważania każdej ze stacji przeplatane są z fragmentami pism Stygmatyka. Książka wydana jest w niewielkiej, poręcznej formie i zawiera także miejsce na własne notatki, co doskonale nadaje się do osobistej kontemplacji Drogi krzyżowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję