Reklama

Amazonki u Pani Aniołów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mimo bolesnych doświadczeń, mimo krzyża choroby, wielu udręk i łez potrafią iść naprzód, dając świadectwo wiary i życia w swoich rodzinach, środowiskach. Amazonki, bo o nich mowa, to kobiety zmagające się z rakiem piersi, które w wyniku choroby zmuszone zostały do amputacji piersi. Nazwa „amazonki” nawiązuje do wojowniczego plemienia kobiet z mitologii greckiej. Zgodnie z przekazem amazonki pozbawiały się piersi, utrudniającej im napinanie cięciwy łuku. Współcześnie - usunięcie piersi jest zabiegiem ratującym życie kobietom z chorobą nowotworową.

Pielgrzymka

Rok jubileuszu 40-lecia koronacji cudownej figury Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia (1968-2008) obfituje w wielość pielgrzymek do sanktuarium Matki Bożej Anielskiej. W niedziele, 9 marca miała miejsce I Diecezjalna Pielgrzymka Amazonek. Podczas Mszy św. dziękczynnej za dar życia, zdrowia, opiece i wstawiennictwu Maryi polecano osoby dotknięte chorobą nowotworową piersi. - Kobiety po mastektomii wprawdzie mają ogólnopolskie spotkanie na Jasnej Górze, ale z terenu Zagłębia i Śląska wypłynęła oddolna prośba, aby zorganizować pielgrzymkę regionalną do Maryi. Zagrożone nowotworem kobiety czują potrzebę przeżywania swojej sytuacji zdrowotnej pod płaszczem i opieką Matki Bożej. Ta świadomość wynika również z sytuacji, kiedy patrząc na sanktuarium, na wota składane za otrzymane łaski, widać głębokie przekonanie i wiarę w szczególne pośrednictwo Maryi w miejscu, które obrała na szczególne orędownictwo - mówi kustosz sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Stasiak, który przewodniczył uroczystej Eucharystii w intencji amazonek. Słowo Boże wygłosił ks. kan. Kazimierz Rapacz, który tego dnia rozpoczynał w dąbrowskiej wspólnocie rekolekcje wielkopostne. Na uroczystości obecny był także kapelan amazonek ks. kan. Witold Pękalski. Na zakończenie Mszy św. w imieniu wszystkich niewiast zmagających się z chorobą przedstawicielki amazonek odczytały akt zawierzenia Matce Bożej Pani Aniołów, składając przed Cudowną Figurą bukiet kwiatów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

U Matki Pocieszenia

„Najświętsza Maryjo Panno Anielska - Matko Zagłębia! W roku jubileuszu 40. rocznicy koronacji Twojej łaskami słynącej figury stajemy przy Tobie, by przez Twoje matczyne serce zawierzyć Bogu nasze życie. (…) Realizując powołanie kobiety, my amazonki zagłębiowskiej ziemi przychodzimy do Domu Matki, by podzielić się z wszystkimi radością życia, doświadczyć na nowo piękna miłości i wzmocnić siły do walki z wszelkimi ludzkimi ułomnościami. Matko Bolesna pod krzyżem Chrystusa stojąca, ucz nas podejmowania w całkowitym zawierzeniu Bogu, swojego krzyża cierpienia i choroby. Wniebowzięta Królowo Anielska, dodawaj nam odwagi i siły, byśmy nie tracili nadziei w chwilach próby. Uzdrowienie chorych, lecz nasze serca, by nie brakło w nas miłości i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. (…) Nam tu obecnym daj radość i pogodę ducha, byśmy umiejętnie korzystali z pięknego daru życia!” - czytamy w akcie zawierzenia.
Co roku, w pierwszą sobotę października odbywa się Ogólnopolska Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę. Wtedy kilka tysięcy kobiet związanych wspólnym doświadczeniem choroby spotyka się u Tronu Jasnogórskiej Matki, aby wesprzeć się wzajemnie i nabrać nowych sił do działania, by prosić o łaskę zdrowia. - Bardzo się cieszymy, że także na naszym terenie znalazło się takie cudowne i bliskie miejsce, gdzie można nabrać siły w cierpieniu, gdzie u Matki Pocieszenia można prosić o nadzieję - mówią amazonki z będzińskiego klubu. - To pierwsza, ale na pewno nie ostatnia pielgrzymka kobiet po mastektomii. Myślę, że wejdzie, podobnie jak inne pielgrzymki, na stałe w kalendarium wydarzeń w sanktuarium - uspokaja Ksiądz Proboszcz.
- Matka Boża przychodzi do nas i zaprasza nas do siebie, żebyśmy przynieśli do Niej nasze życie, nasze problemy, nasze działania, te wszystkie intencje. Razem z wami składamy na ołtarzu wszystkie wasze sprawy, wasze cierpienie, jakże ogromne, ale i wszelkie zwycięstwa. I tych zwycięstw duchowych z całego serca wam dzisiaj życzymy - podkreślał w homilii ks. Rapacz przytaczając historie osób, także z tej ziemi, które przed tronem Matki Anielskiej doznały licznych łask.

Wojownicze plemię kobiet

Nie myślimy o raku piersi, jeśli choroba nie dotyczy nas samych, naszej najbliższej rodziny, lub kogoś z naszych znajomych. Wizyta u lekarza to ostatnia rzecz, która przychodzi nam do głowy, gdy czujemy się dobrze, nic nam nie dolega. Podchodząc tak nieodpowiedzialnie do swojego zdrowia i życia trzeba mieć świadomość, że pierś - symbol kobiecości i macierzyństwa - może być także miejscem groźnej, niejednokrotnie śmiertelnej choroby. Według najnowszych badań, co 14-16 kobieta w swoim życiu dotknięta zostanie chorobą nowotworową. Każdego roku ok. 10 tys. kobiet w Polsce jest leczonych i rehabilitowanych z powodu raka piersi. Na szczęście w ostatnim czasie coraz więcej uwagi poświęca się sprawom kobiet z nowotworem piersi. Dziś już nie jest wstydem zachorować na raka piersi, wstydem jest nie dać sobie szansy. Rak piersi, na szczęście, przestał być tematem tabu. Naprzeciw problemowi wychodzą różnorakie zjazdy, konferencje, szkolenia, stowarzyszenia i kluby, które służą wszechstronną pomocą kobietom dotkniętym chorobom, zaznajamiają społeczeństwo z problematyką zapobiegania, leczenia i rehabilitacji. Jednym z przejawów troski o kobietę po amputacji piersi są kluby amazonek, które wyrastają jak grzyby po deszczu na terenie całej Polski. Obecnie działa ponad 100 klubów i filii, zrzeszających ok. 10 tys. kobiet. Amazonki to ruch, który pozwala na wzajemne wsparcie, co podkreślają liderki Sosnowieckiego Stowarzyszenia Amazonek „Życie”: - Ruch zakłada istnienie wzajemności - dziś coś daję ja, bo się dobrze czuję, dzielę się z tobą siłą, optymizmem i wiarą, jutro oczekuję wsparcia od ciebie. Najważniejsze w ruchu dla amazonki są przejścia związane z chorobą. Takie współdziałanie powoduje, że tworzy się łańcuch brania i dawania.
Pierwszy Klub Kobiet po Mastektomii „Amazonki” powstał w Warszawie przy Instytucie Onkologii w 1986 r. W naszej diecezji od kilku lat istnieją dwa prężne kluby amazonek. Spotkania w Będzinie odbywają się raz w miesiącu przy ul. Małachowskiego 29. Sosnowieckie Stowarzyszenie Amazonek „Życie” ma swoją siedzibę w szpitalu przy ul. 3 Maja 33.
Kobiety zrzeszone w tych klubach zachęcają wszystkie panie, które w samotności przeżywają cierpienie, aby jak najszybciej przyszły do ich siedziby, bo „tutaj na pewno znajdą drogę do innego, bardziej radosnego, optymistycznego życia”.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela świdnicka 28/2016, str. 5

[ TEMATY ]

św. Jan z Dukli

Autorstwa Jan Matejko - fragment, Domena publiczna, commons.wikimedia

Św. Jan z Dukli

Św. Jan z Dukli

Święty Jan z Dukli urodził się na galicyjskiej ziemi, na przełęczy Karpackiej, w Dukli w 1414 r. Został dobrze wychowany przez bogobojnych rodziców. Rodzice posłali go do szkół w Krakowie. Jako młodzieniec otrzymał od Boga powołanie kapłańskie i zakonne. Wstąpił do Zakonu Franciszkanów Konwentualnych. Został wyświęcony na kapłana. Pracował w Krośnie i we Lwowie. Pod wpływem św. Jana Kapistrana przeniósł się do franciszkanów obserwantów, czyli bernardynów. I tu zasłynął jako kaznodzieja, wytrwały spowiednik, szerzyciel czci do Męki Pańskiej i Matki Bożej. Pod koniec życia stracił wzrok. Umarł w uroczystość św. Michała Archanioła, w środę 29 września 1484 r. Jan Paweł II kanonizował go 10 czerwca 1997 r. w Krośnie. Relikwie jego spoczywają w Dukli. Św. Jan z Dukli jest patronem diecezji przemyskiej. Co to znaczy, że jest naszym patronem? jakie wnioski z tego wynikają dla nas? Wynikają z tego dwa główne zadania. Po pierwsze, mamy uznać, że św. Jan jest naszym niebieskim opiekunem i orędownikiem. Stąd też winniśmy mu polecać często sprawy naszego życia. Drugie zadanie, jakie mamy wobec naszego patrona w niebie – to naśladować go w życiu. Każdy święty zostawia nam swoje chrześcijańskie życie jako testament do realizowania. Wszyscy jesteśmy zobowiązani ten testament rozpoznać i go wypełniać w kontekście naszego powołania, czyli inaczej mówiąc: jesteśmy zobowiązani do naśladowania naszych świętych. Pytamy się dzisiaj na nowo, jakie przesłanie zostawił nam św. Jan z Dukli, w czym go winniśmy naśladować? By odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy do modlitwy: „Boże, Ty obdarzyłeś błogosławionego Jana z Dukli, kapłana, cnotami wielkiej pokory i cierpliwości, spraw, abyśmy naśladując jego przykład, otrzymali podobną nagrodę”. Św. Jan z Dukli wyznawał wiarę nie tylko w swoich kazaniach, ale przede wszystkim swoim życiem. Jak wyznajesz wiarę jako ojciec, jako matka, żona, mąż, dziecko, synowa, zięć? Czy Bóg zajmuje w twoim życiu pierwsze miejsce? Jeżeli w życiu Pan Bóg jest naprawdę na pierwszym miejscu, to wszystko się właściwe układa. Wiarę wyznajemy nie tylko w kościele, na modlitwie, ale całym swoim życiem. Dzisiaj, Bogu dzięki, nie prześladują nas za wiarę. Nie idziemy do więzień, nie zwalniają nas z pracy. Nie mamy niepokoju o konsekwencje naszego świadczenia o wierze.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

[ TEMATY ]

nowenna

szkaplerz

Matka Boża Szkaplerzna

Karol Porwich/Niedziela

Od 7 lipca trwa nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej.

Modlitwa na początek nowenny

CZYTAJ DALEJ

Kurs teologii i pedagogiki powołań na UKSW

2024-07-08 10:52

[ TEMATY ]

UKSW

Karol Porwich/Niedziela

Ruszyły już zapisy na roczny kurs z zakresu teologii i pedagogiki powołań przygotowany przez Wydział Teologiczny UKSW w Warszawie pod patronatem Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań w Polsce.

Kurs ten jest przeznaczony dla osób duchownych i świeckich zajmujących się w diecezjach, zakonach i zgromadzenia pomocą i towarzyszeniem osobom powołanym oraz tworzeniem w swoich środowiskach duszpasterstwa powołaniowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję