Reklama

Niedziela Częstochowska

Wojciechowy dar

Projekt „Jesteśmy i pamiętamy… dar Wojciechowy dla naszego Wielkiego Rodaka w setną rocznicę urodzin” trwa w parafii św. Wojciecha BM w Częstochowie. Jego celem jest to, by parafianie pamiętali nauczanie Papieża Polaka i wierzyli, że on już w domu Ojca uprasza nas wstawiennictwo u Boga, a teraz, w tych trudnych czasach, pomaga zachować pokój w sercu.

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

100‑lecie urodzin

parafia św. Wojciecha

Beata Pieczykura/Niedziela

U kaplicy bocznej kościoła pw. św. Wojciecha BM w Częstochowie

U kaplicy bocznej kościoła pw. św. Wojciecha BM w Częstochowie

Jest to projekt otwarty, osoby chętne z tej wspólnoty parafialnej mogą w każdej chwili dołączyć do tej inicjatywy. Aby dołączyć do projektu wystarczy wybrać swój ulubiony cytat Jana Pawła II i wysłać jego treść wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz swoim zdjęciem na adres mailowy: ks.piotr.sokalski@wp.pl lub przez Facebooka. Można też wybrany cytat napisać na kartce i wraz ze swoim zdjęciem przynieść do zakrystii.

Jak powstał pomysł inicjatywy opowiada Agata Leśniczek, pomysłodawca projektu „Jesteśmy i pamiętamy… dar Wojciechowy dla naszego Wielkiego Rodaka w setną rocznicę urodzin” trwającego w parafii św. Wojciecha BM w Częstochowie.

Reklama

Jako iż w tym roku 18 maja przypada okrągła rocznica urodzin tego, którego kochamy i podziwiamy, który przemienił świat i niejedno ludzkie serce, oczywistym jest, aby świętowanie tego znamiennego jubileuszu odbywało się także z udziałem naszej parafii – parafii św. Wojciecha w Częstochowie.

Pomysł na prezentację multimedialną angażującą naszą wspólnotę Wojciechową zrodził się podczas realizacji innej inicjatywy – projektu przygotowanego wspólnie z koleżanką i kolegą z pracy dla młodzieży, a który to polegał na udzieleniu przez młodych odpowiedzi na 100 pytań w języku angielskim związanych z dzieciństwem, okresem młodzieńczym, drogą duszpasterską oraz pontyfikatem Jana Pawła II. Było to nie lada wyzwanie, zarówno dla uczestników, jak i dla nas, organizatorów, zadanie, któremu owocnie sprostaliśmy. Podobne wyzwanie postawiłam sobie, zastanawiając się, jak tę szczególną liczbę przełożyć na inicjatywę, która, tym razem, zaangażowałaby moją wspólnotę parafialną. Padło na cytaty, złote myśli, fragmenty przemówień i homilii…

Chciałam, aby ten projekt był naszym osobistym, ale jednocześnie wspólnym świadectwem i hołdem dla naszego Rodaka; osobistym, gdyż dzielimy się w nim z innymi tymi słowami Ojca Świętego, które wyryte mamy w sercu, których nie chcemy zapomnieć, którymi chcemy żyć, oraz wspólnym, gdyż jako wspólnota Wojciechowa – my wszyscy: parafianie, duszpasterze, siostry zakonne i przyjaciele naszego Kościoła jednoczymy się, okazując swoją odwagę i miłość do naszego Świętego. Co więcej, pomysł umieszczenia zdjęć w projekcie ukazuje nas – żywe osoby, osoby Wojciechowe, które pragną uczcić tego, którego ukochał cały świat. A okrągła – setna rocznica jest doskonałą ku temu okazją.

Reklama

Dla nas wszystkich nastał trudny czas, czas ograniczonych kontaktów, spotkań, wspólnej modlitwy i działań, dlatego nie myślałam, iż projekt ujrzy światło dzienne. Stało się jednak inaczej, a to za sprawą naszych drogich Duszpasterzy Wojciechowych, z proboszczem ks. prał. Stanisławem Iłczykiem na czele, którzy przyjęli pomysł z wielką serdecznością i swoją życzliwością, wsparciem i bezpośrednim zaangażowaniem od początku pomagają w jego realizacji. Koordynatorem całego przedsięwzięcia jest niezawodny ks. Piotr Sokalski, którego pomoc w powstawaniu tego projektu jest wręcz nieodzowna i niezastąpiona. To także, a nawet, przede wszystkim, dzięki tym wszystkim odważnym parafianom i przyjaciołom Wojciechowym, którzy już w projekcie są i tym, którzy dołączą, inicjatywa ta nabiera rumieńców. Zwieńczeniem naszych wspólnych dotychczasowych działań jest prezentacja multimedialna udostępniona na stronie internetowej naszej parafii. Jako iż jest to projekt otwarty, osoby chętne z naszej wspólnoty parafialnej mogą w każdej chwili dołączyć do tej inicjatywy, stając się częścią naszego Wojciechowego daru dla Ojca Świętego.

Jest to nasze wspólne Wojciechowe świadectwo i hołd ku czci naszego Wielkiego Rodaka!

Agata Leśniczek

Oprac. Beata Pieczykura

2020-05-07 09:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

George Weigel: Jan Paweł II - to życie pełne heroicznych cnót

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

100‑lecie

100‑lecie urodzin

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Jan Paweł II to życie pełne heroicznych cnót. Papież-Polak był człowiekiem, który nie tylko w znacznym stopniu przyczynił się do upadku komunizmu w Europie, ale też swoim ponad 26-letnim pontyfikatem wprowadził Kościół w XXI wiek. Podkreślił to jego amerykański biograf George Weigel w okolicznościowym wywiadzie dla wydanego przez papieskie dzieło Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) kompendium „Jan Paweł II”. Oto udostępnione KAI fragmenty rozmowy z okazji przypadającej 18 maja 100. rocznicy urodzin Ojca Świętego.

PKwP: Dlaczego Jan Paweł II jest świętym?

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję