Reklama

Polityka

Debata prezydencka w TVP - relacja na żywo

Na antenie TVP zakończyła się debata kandydatów w wyborach prezydenckich. Wzięło w niej udział dziesięciu kandydatów, którzy wystartują w wyborach prezydenckich. Przed debatą zastosowano specjalne środki bezpieczeństwa. Każdemu z kandydatów sprawdzono temperaturę. Wynika to z pandemii koronawirusa.

[ TEMATY ]

wybory 2020

debata prezydencka

PAP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Debata rozpoczęła się punktualnie o 20.30. W trakcie debaty każdy kandydat miał maksymalnie minutę na odpowiedź na pięć pytań dotyczących: polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, polityki społecznej, gospodarki i ustroju państwa.

21:41

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezydent Andrzej Duda: - Te minione pięć to lat to był dobry dla Polski czas. Czas dobrze prowadzonej gospodarki, programów społecznych, dzięki którym zyskała polska rodzina. 500+,wzrastające wynagrodzenia, inne programy społeczne, jak 300+, czyli dobry start. To wszystko dało polskiej rodzinie znacznie lepsze życie. Obok tego polscy seniorzy zyskali wreszcie godziwą waloryzację rent i emerytur. Zyskali trzynastą emeryturę. (…) Młodzi ludzie, którzy mają dzisiaj lepszy start, bo nie płacą podatku. (…) Teraz uderzył nas koronawirus, chce nas wepchnąć w kryzys. Ale dzięki dobremu współdziałaniu między prezydentem, rządem i większością parlamentarną, obronimy się, wrócimy na ścieżkę dynamicznego wzrostu gospodarczego. Jestem pełen optymizmu, bo wierzę w to, że my Polacy damy radę. Proszę o wsparcie.

21:39

Kosiniak-Kamysz: - Będę prezydentem, który przywróci normalność po czasie koronawirusa, nieskutecznych działań rządzących. (…) Uczyni wszystkich równymi, nie będzie równiejszych. (…) Nie wiemy kiedy odbędą się w te wybory, ale nie bojkot a zwycięstwo pozwoli, że skończymy z samowładztwem.

21:38

Krzysztof Bosak: - Nie jestem kandydatem z establishmentu. Stoją za mną jedynie zwykli polscy patrioci, którzy stworzyli od podstaw zamilczaną przez media Konfederację. (…) Moje idee to nowoczesny konserwatyzm i wolność gospodarcza.

21:37

Hołownia: - Jeśli myślicie, by te wybory zbojkotować, to mówię coś specjalnie do was. Właśnie w tej chwili na mojej stronie opublikowaliśmy wyniki badań z wielu sondażowni. Jeżeli zbojkotujecie te wybory, to nie będzie drugiej tury, bo kandydat Andrzej Duda wygra w pierwszej, (…) a na to Polska nie może sobie pozwolić

Reklama

21:35

Robert Biedroń: - Szanowni państwo, znacie mnie. Jestem zwykłym chłopakiem z Krosna. Przeszedłem długą drogę, by stanąć tutaj. Jestem w polityce dla zmiany. (…) Nie będę klękał przed biskupami jak oni wszyscy.

21:34

Kidawa-Błońska: - Polska potrzebuje prezydenta, który będzie strażnikiem konstytucji. Jeżeli prezydent łamie te zasady, nie można budować demokratycznego państwa — powiedziała. - Wygrałam z Jarosławem Kaczyńskim w Warszawie, tak samo wygramy z PiS-em w całej Polsce — dodała.

Wolne wypowiedzi kandydatów

Podziel się cytatem

21:32

Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że w sprawie wieku emerytalnego zmienił spojrzenie i nie podpisze takiej ustawy. - Również nie podpisze ustawy dot. „małżeństw” homoseksualnych.

21:27

Robert Biedroń o „małżeństwach” homoseksualnych. - W polityce jest się dla zmiany. Trzeba mieć odwagę, by powiedzieć coś, co nie jest popularne, ale ludziom żyje się szczęśliwiej i lepiej. Gdy byłem w Sejmie, głosowałem przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Ale w ten drugiej sprawie uważam, że jak równość to równość. (…) Symbolem polityki społecznej jest dzisiaj pani Jolanta Brzeska, spalona żywcem obrończyni praw lokatorskich. Miliony ludzi w Polsce ma dzisiaj kredyty hipoteczne — stwierdził.

21:26

Małgorzata Kidawa-Błońska: - Mówi pan o ustawach, które nie trafią w najbliższym czasie na biurko żadnego prezydenta, bo takiego tematu w polskim parlamencie nie ma i to nie są najważniejsze problemy. (…) 500+ nie rozwiązało problemów społecznych. Poziom ubóstwa w Polsce wzrósł.

21:25

Szymon Hołownia o ustawie o „małżeństwach” gejowskich: - Jestem spokojny, że za mojej kadencji takie ustawy nie trafią na moje biurko. Ustawa o małżeństwach homoseksualnych zostałaby przeze mnie odesłana do ponownego rozpatrzenia przez Sejm, czyli zawetowana — zapewnił.

Reklama

21:21

Prezydent Andrzej Duda: - Ustawy, która wprowadza w Polsce „małżeństwa” jednopłciowe absolutnie nigdy nie podpiszę. Tak jak nie zgodzę się na adopcję dzieci przez takie party. Jest to absolutnie wykluczone. (…) Ludzie błagali o to, by obniżyć podwyższony przez PO i PSL wiek emerytalny.

Czy kandydaci podpiszą ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego i „małżeństwach” homoseksualnych

Podziel się cytatem

21:17

Reklama

Prezydentowi odpowiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska: - Mówi pan, że Europa nam nie pomaga. Są ogromne środki przeznaczone na pomoc naszemu krajowi. Rząd powinien zwrócić się po te pieniądze. (…) Powinna być też solidarność z Polakami w tej sprawie. Rząd zaspał i co najmniej miesiąc nie realizował tego co powinien. A testów do tej pory nie realizuje na takim poziomie jak powinien. Polska wyprowadzana jest z Unii Europejskiej. Mamy sprawy przed TSUE. Przegrane procesy.

21:11

Prezydent Andrzej Duda: - Pandemia koronawirusa najlepiej pokazała, kto dzisiaj radzi sobie w Europie. Radzą sobie z nią państwa narodowe. To one stanęły do walki. Tak jak dobrze radzi sobie nasz kraj. Instytucja europejskie zaspały w tej sprawie, ale to nie znaczy, że nie powinniśmy budować wspólnej Europy, bo ona jest bardzo ważna. Dlatego napisałem list do koleżanek i kolegów przywódców europejskich. W Europie powinniśmy postawić na współpracę. To w ramach wsparcia wysłaliśmy grupę lekarzy i lekarek do Włoch — mówił prezydent. - Europa powinna opierać się na solidarności, nie na konkurencji, dyktacie silnych, ale na wzajemnym zrozumieniu i współpracy — dodał.

Reklama

Czwartym tematem jest: Europa państw czy państwo Europa

Podziel się cytatem

21:07

Robert Biedroń: - Gdy pan prezydent z panem Macierewiczem bawią się ołowianymi żołnierzykami w armie, ludzie mówią, że prawdziwym problemem jest susza, pandemia, kryzys gospodarczy. To są prawdziwe problemy Polek i Polaków. Nie potrzebujemy F-35, bo one nie ugaszą pożary w Biebrzy.

21:03

Małgorzata Kidawa-Błońska o obronności: - Nie mamy rozwiązanej sprawy tarczy rakietowej, nie mamy śmigłowców, samoloty nadal nie są na lotniskach.

21:01

Kosiniak-Kamysz odpowiedział prezydentowi: - Byłby pan niezłym archiwistą. Poszukał pan w archiwum. Podwyższenie wieku emerytalnego było po to, by podnieść wysokość świadczeń, choć została zanegowana i nie ma do tego powrotu. (…) Po tych latach rozwalania wspólnoty narodowej przez prezydenta Andrzej Dudę, przez ferajnę z Nowogrodzkiej, trzeba przywrócić wspólnotę narodową

20:59

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do kandydata PSL i przypomniał mu podwyższenie wieku emerytalnego. Mówił też, jak wiele ustaw przedstawił w trakcie swojej kadencji. - Wśród nich była ustawa obniżająca wiek emerytalny. Tak, panie kandydacie Władysławie Kosiniak-Kamysz. Wiek, który pan podwyższał swoimi podpisami. Pan był ministrem za to odpowiedzialnym.

Kolejnym tematem jest bezpieczeństwo

Podziel się cytatem

20:57

Krzysztof Bosak: - Nieprawdą jest, że polska gospodarka rozwijała się przed kryzysem szczególnie szybko (…) Mniej propagandy więcej faktów. (…) Musimy uwolnić energię Polaków.

20:56

Hołownia: - PiS wciąż buduje państwo z kartonu i zszywek. (…) Jako prezydent złożę 5 projektów ustaw opisujących moje minimum antykryzysowe.

20:55

Paweł Tanajno chce postawić przed Trybunałem Stanu Mateusza Morawieckiego oraz Andrzeja Dudę. Kandydat mówił o zbrodni wobec przedsiębiorców.

20:53

Kosiniak-Kamysz: - Jestem tutaj jako rzecznik pracowników, przedsiębiorców i rolników. Mam gotowe ustawy. Będę aktywnym prezydentem, nie tak jak Andrzej Duda — stwierdził.

Reklama

20:51

Małgorzata Kidawa-Błońska o powrocie do wzrostu gospodarczego po kryzysie: - Niestety nasz rząd w czasach koniunktury nie przygotował się na taką sytuację. Słyszeliśmy, że mamy zrównoważony budżet, ale okazało się, że ten budżet jest pusty. (…) Ludzie potrzebują zwolnienia z ZUS-U, szybkich kredytów.

20:49

Marek Jakubiak: - My przedsiębiorcy potrzebujemy pomocy już teraz, bo umieramy na waszych oczach. (…) Powinniśmy czynnie zabiegać o reformę — powiedział.

20:48

Prezydent Andrzej Duda odpowiadał na pytanie dot. kryzysu wywołanego koronawirusem. - To był efekt dobrego współdziałania pomiędzy prezydentem, rządem i większością parlamentarną. Jeżeli dzisiaj dotyka nas kryzys, to pokazujemy, że poprzez dobrze współdziałanie potrafimy sobie z tym kryzysem poradzić. Dowodem tego są kolejne tarcze antykryzysowe. (…) To przedsiębiorcy są ważnym głosem. Chodzi nam o to, by uratować polską przed. (…) Jestem optymistą i wierzę, że to nasze współdziałanie pozwoli nam przetrwać

20:45

Małgorzata Kidawa-Błońska: - Potrzebujemy polityki zagranicznej, która w ostatnich latach nie wygląda najlepiej. (…) Ważna jest UE, Stany Zjednoczone, kraje Europy Wschodniej. Chciałabym żebyśmy pokazali, że potrafimy rozmawiać. (…) chciałabym zaprosić do Polski przedstawicieli Trójkąta Weimarskiego.

20:41

Kosiniak-Kamysz: - Trzeba przywrócić demokratyczne standardy. Trzeba powrócić do godnego miejsca w UE, do godnego stołu, a nie być czarną owcą w oślej ławce. Nie pozwolę sobie, by kucać przy stole jakiegoś prezydenta. (…) Polska potrzebuje powrotu godności w polityce zagranicznej.

20:38

Prezydent Andrzej Duda odpowiedział, że odwiedziłby Rzym. - Swoją prezydenturę rozpocząłem od wizyty w Tallinie. W czasie myślę, że z pierwszą wizytą chciałbym pojechać do Rzymu. To oznaczałoby, że pandemia koronawirusa się skończyła, a Włochy są wspierane przez partnera z Unii Europejskiej — powiedział. - Chciałbym żebyśmy pomogli Unii Europejskiej wyjść z tego kryzysu — dodał.

Reklama

20:37

Krzyszof Bosak zapowiedział, że pierwszym miejscem, które odwiedzi będą Węgry

20:36

Szymon Hołownia odpowiedział na pytanie dot. swojej ew. pierwszej oficjalnej wizyty. - Na tej liście znajdzie się Kijów, bo prezydent wolnej RP musi dobre relację z tym państwem — powiedział. Zapewnił też, że odbuduje relacje w ramach Trójkąta Weimarskiego. - Relacje zapomniane, które są nam potrzebne — stwierdził.

20:35

Jako pierwszy na pytanie odpowiada Robert Biedroń. - Chciałbym podziękować, że tak dzielnie i rozsądnie zachowujecie się w tym czasie. Szkoda, że rządzący nas zawiedli. Trzeba budować mosty, a nie mury, szczególnie ze Wschodem, gdzie rządzący popsuli bardzo dużo— powiedział. - Powinniśmy wzmacniać naszą obecność w NATO i UE.

20:30

Rozpoczęła się debata. Pierwsze stanowisko zajmuje prezydent Andrzej Duda. Drugie zajmuje Małgorzata Kidawa-Błońska. Miejsca zostały wylosowane.

20:25

Widzimy, ze skoro można przeprowadzić taką debatę, można również przeprowadzić wybory. Skoro można stać w kolejce do sklepu, może też wziąć udział w wyborach. (…) Ta histeria bardzo Polsce zaszkodziła — powiedział Jacek Karnowski na antenie TVP Info.

20:10 Prezydent Andrzej Duda jest już w studiu

2020-05-06 21:03

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaplanowana na czwartek debata kandydatów na prezydenta nie odbędzie się

[ TEMATY ]

debata

debata prezydencka

źródło: w polityce.pl

TVN, TVN24, Onet oraz WP zaprosiły sztaby kandydatów na prezydenta do wspólnej debaty; sztab Andrzeja Dudy odmówił uczestnictwa w rozmowach dot. debaty i poinformował, że ich kandydat nie weźmie w niej udziału; czwartkowa debata nie może się więc odbyć - głosi oświadczenie tych redakcji.

"TVN, TVN24, Onet oraz WP zaprosiły sztaby kandydatów na prezydenta do wspólnej debaty. Wierzyliśmy, że taka niezależna, transmitowana w mediach tradycyjnych i internetowych debata ułatwi milionom naszych widzów i użytkowników podjęcie świadomej i odpowiedzialnej decyzji w drugiej turze wyborów prezydenckich" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez redaktora naczelnego TVN24 Michała Samula, redaktora naczelnego Onetu Bartosza Węglarczyka oraz redaktora naczelnego Wirtualnej Polski Piotra Mieśnika.

CZYTAJ DALEJ

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję