Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków Łagiewniki

Dobry Pasterz kocha nas i zna nas po imieniu

W niedzielę 3 maja Mszy świętej porannej w sanktuarium Bożego Miłosierdzia przewodniczył ks. kan. dr Jan Zwierzchowski, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Proszowicach. W czwartą Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, Eucharystia sprawowana była w intencji powołań.

Małgorzata Pabis

Jak zauważył ks. Zwierzchowski, żyjemy w dziwnych czasach - „czasach wielu sprzeczności. Z jednej strony nie chcemy, żeby ktoś nami rządził, nie chcemy żeby nam wskazywał jakąś drogę, żeby nas prowadził, bo przecież wolimy decydować sami o sobie, chodzić swoimi własnymi ścieżkami, bo chcemy być dla siebie niejednokrotnie sterem, okrętem, żeglarzem”. Jednocześnie na porządek i styl naszego życia wpływają różne sytuacje zewnętrzne, pewnego rodzaju ograniczenia, które narzucają każdemu z nas styl i porządek naszego życia. - I podobne tendencje możemy zauważyć także w naszym życiu osobistym - nie lubimy być pouczani, ale chętnie pouczamy innych. Nie lubimy być krytykowani, ale krytyk nie żałujemy drugiemu. Inaczej myślących uważamy za nierozumnych, a siebie za jedyną słuszną wyrocznię. I taka postawa bywa często źródłem nieporozumienia w domu, w narodzie, w społeczeństwie, Kościele – mówił.

Kapłan postawił pytania: czy jest obojętne kto nas prowadzi? Czy jest obojętne za kim idziemy? Jakiego dobra się spodziewamy? Jak mówił kaznodzieja, istnieje wiele propozycji udanego życia bez kłopotów, bez trudności. Nawiązał do Ewangelii, która dziś mówi nam o pasterzu i najemniku. - Pierwszy – pasterz - pamięta o innych. Drugi myśli tylko o sobie. Pierwszy służy, natomiast drugi domaga się posłuszeństwa. Pierwszy oddaje życie. Drugi chce je zachować za wszelką cenę i wyłącznie dla siebie. Pierwszy pomaga, a drugi z pomocy chętnie korzysta. Pierwszy daje i dziękuję, drugi bierze, grabi, niszczy, a i tak ma pretensje, że wziął za mało. Pierwszy w obliczu niebezpieczeństwa, cierpienia, choroby zostaje, a drugi opuszcza. Opowiadając o dobrym pasterzu, Jezus Chrystus mówi nam przede wszystkim o samym sobie. Dobry pasterz to ten, który wchodzi przez bramę. Zaraz potem Jezus dopowiada: „ja jestem bramą owiec”. Dobry pasterz różni się całkowicie od kierujących narodami i ogromnymi korporacjami współczesnych pasterzy. Często decydują o nich o ludziach, których nie znają, których losy są w im zupełnie obojętne. Dobry pasterz zna swoje owce i każdą z nich woła po imieniu – podkreślił ks. Jan Zwierzchowski i dodał, że Dobry Pasterz kocha nas i zna nas po imieniu. - Jezus Dobry Pasterz nie spogląda na nas jak na anonimową masę. On zna rys naszej twarzy i każdą najmniejszą tęsknotę naszego serca. Dla każdego z nas ma inne życiodajne słowo. Dobry Pasterz oddaje życie za owce – mówił. Zaznaczył, żeJezus stał się człowiekiem i przyszedł na ziemię nie po to, żeby bezboleśnie nas przeprowadzić do Nieba, ale żeby tutaj, w tym czasie, ofiarować za nas samego siebie.

Reklama

Kapłan podkreślił, że dzisiejsza Ewangelia to Dobra Nowina nie tylko dla tych, którzy idą za Chrystusem, ale nawet dla tych, którzy z tych lub innych przyczyn dali się uwieść i od Chrystusa odeszli. - Ale kiedy już wszyscy zostaną przyprowadzeni co stanie się wówczas? „Będą słuchać głosu mego” - mówi Chrystus. - I nastanie jedna owczarnia i jeden Pasterz”. I oby nikogo z nas na tym pastwisku nie zabrakło – powiedział, zachęcając byśmy korzystali chętnie i owocnie z daru Słowa i daru Komunii Świętej, ks. Jan Zwierzchowski.

2020-05-03 11:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. prałat prof. dr hab. Jan Związek

2020-07-09 10:16

[ TEMATY ]

śmierć

Ksiądz profesor

Ks. prof. dr hab. Jan Związek

Marian Florek/Niedziela

Zmarł ks. prałat prof. dr hab. Jan Związek, były Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym, Wyższym Instytutcie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetcie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie, nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń kapłanów, osób życia konsekrowanego i świeckich.

Z okazji jubileuszu 50-lecia uzyskania przez ks. prof. dr hab. Jana Związka tytułu doktora historii Kościoła 27 lutego 2020 r. w auli Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie odbyła się promocja XII tomu serii wydawniczej „Veritati et Caritati” dedykowanego dostojnemu jubilatowi.

Na pytanie "Niedzieli", czym jest historia, ks. prof. Związek odpowiedział, że dla niego jest to przede wszystkim nauka, na której należy budować życie i postępowanie swoje i swoich wychowanków. W duchu definicji historii przekutej w motto życiowe jubilata, wypowiedział się również na wstępie uroczystości abp Wacław Depo: - Postać Księdza Profesora jest ciągle do odkrycia, ale ta pamiątkowa książka, którą dzisiaj będziemy mu wręczać, już jest jakimś odsłonięciem, znakiem jego ludzkich relacji z tymi, którzy z tego skarbca historii wydobywają prawdę, a nie jakieś interpretacje, które mogą okazać się fałszem. Jestem wdzięczny Panu Bogu, że najpierw spotkałem Księdza Profesora jako rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, kiedy sam pełniłem funkcję rektora w Radomiu. Później dopiero zacząłem go odkrywać jako skarb historyczny, nie ten z muzeum, ale po prostu konkretnego człowieka, który pomimo tytułów pozostał człowiekiem bardzo skromnym.

- Wyższy Instytut Teologiczny ma za co być wdzięcznym ks. prof. dr hab. Janowi Związkowi, który przez szereg lat był wykładowcą instytutu i wykształcił wiele pokoleń teologów. Można by powiedzieć, że Ksiądz Profesor nie tylko uczył historii Kościoła, ale ją też współtworzył, będąc tej historii znaczną częścią. Potrzeba takich uroczystości, takich podniosłych momentów w życiu uczelni, które przypominają, a jednocześnie honorują zasłużone dla Instytutu osoby - powiedział w rozmowie z "Niedzielą" ks. Mikołaj Węgrzyn, dyrektor częstochowskiego WIT.

Uroczystości pogrzebowe: Msza św. żałobna - przewodniczy ks. bp Andrzej Przybylski w kościele seminaryjnym w Częstochowie, 11 lipca godz. 11. Msza św. pogrzebowa - przewodniczy ks. bp senior Antoni Długosz w kościele św. Marii Magdaleny w Działoszynie, 12 lipca godz. 14. Po Mszy św. złożenie ciała ks. Związka na miejscowym cmentarzu.

CZYTAJ DALEJ

Pożegnamy kapłana sługę

2020-07-09 22:05

[ TEMATY ]

archidiecezja częstochowska

Msza św. żałobna

ks. kan. dr Jan Sambor

Beata Pieczykura/Niedziela

– Pożegnamy kapłana sługę, sługę Boga, wychowawcę kapłanów, pasterza, Jezus go powołał. Niech Matka Boga, Matka Kapłanów, prowadzi Cię do Wiecznego Kapłana Jezusa Chrystusa – mówił arcybiskup senior Stanisław Nowak podczas Mszy św. żałobnej.

Ks. kan. dr Jan Sambor, emerytowany proboszcz parafii św. Judy Tadeusza w Częstochowie, prefekt i dyrektor administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego, prorektor Wyższego Instytutu Teologicznego im. Stolicy Mądrości w Częstochowie, wykładowca katolickiej nauki społecznej, zmarł nagle 7 lipca 2020 r. w wieku 74 lat, w 43. roku kapłaństwa.

9 lipca Mszy św. żałobnej w kościele św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Częstochowie przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak. Licznie zgromadzeni (kapłani różnych stopni i godności z całej archidiecezji częstochowskiej, siostry zakonne i wierni świeccy) modlili się o życie wieczne dla śp. ks. kan. dr. Jana Sambora oraz ks. prof. Jana Związka i dziękowali za życie, służbę Bogu, diecezji maryjnej i ludziom.

W homilii abp Nowak powiedział, że „w majestacie śmierci jest głos Boga” i podkreślił: –Śmierć boli i ma coś z tragedii, jest wydarzeniem brutalnym, ale wierzymy, że została przezwyciężona. Choć serca płaczą na pogrzebie, to wiemy, że śmierć została utopiona w śmierci Boga Człowieka i zanurzona w Jego zmartwychwstaniu. Dlatego pocieszamy się słowem Bożym. Kaznodzieja przypomniał wiernym, jak ważna jest modlitwa za kapłanów. W tym duchu powiedział: – Jak umiera kapłan cierpimy, bo tak potrzeba nam kapłanów. Jak umiera kapłan, nasze serce płacze i dziękujemy.

Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że ks. kan. dr Jan Sambor urodził się w Borusowej (w diecezji tarnowskiej). Ukończył technikum rolnicze. Usłyszał głos Pana i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego diecezji częstochowskiej w Krakowie. Po święceniach kapłanskich  przez 6 lat był wikariuszem w parafii w Żarkach-Letnisko. Potem został prefektem i dyrektorem administracyjnym Wyższego Seminarium Duchownego. Likwidował seminarium częstochowskie w Krakowie i kształtował seminarium w Częstochowie. Był prorektorem Wyższego Instytutu Teologicznego im. Stolicy Mądrości w Częstochowie, wykładowcą katolickiej nauki społecznej. Był kanonikiem kapituły zawierciańsko-żareckiej. W 2007 r. został proboszczem parafii św. Judy Tadeusza w Częstochowie, dziekanem dekanatu św. Józefa. W 2019 r. przeszedł na emeryturę i posługiwał w parafii św. Wojciecha w Częstochowie. Zmarł nagle 7 lipca 2020 r. w Maluszynie.

10 lipca eksporcie w kościele św. Judy Tadeusza Apostoła w Częstochowie będzie przewodniczył biskup senior Antoni Długosz. Tego samego dnia o godz. 16 Mszy św. pogrzebowej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Borusowej (diecezja tarnowska) będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Po Eucharystii ciało zmarłego Kapłana zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję