Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Nie zapomnieliśmy!

- Mamy moralne prawo jako Polska do tych miejsc. Z tym się wiąże konieczność pamięci, modlitwy, a także przekazywania tym, którzy są i będą po nas, że nie ma Polski, nie ma pięknej, polskiej ziemi związanej przez Kościół z Bogiem, bez tego trwania z pokolenia na pokolenie przy trzech dla nas świętych słowach: „Bóg – honor – Ojczyzna” – powiedział w czwartek 30 kwietnia w katedrze na Wawelu abp Marek Jędraszewski, podczas Eucharystii, którą sprawował w intencji ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych w Ravensbrück, Sachsenhausen i Dachau.

Maria Fortuna- Sudor

W intencji ofiar Golgoty Zachodu

Ze względu na stan pandemii byli więźniowie, ich rodziny i przyjaciele nie mogli wziąć udziału w uroczystościach obchodów 75-lecia wyzwolenia tych miejsc męczeństwa Polaków. Toteż archidiecezja krakowska, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i organizacjami pielęgnującymi pamięć o więźniach niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, uczyniła w tym roku katedrę wawelską miejscem modlitwy w intencji ofiar Golgoty Zachodu. Przed Msza świętą został odczytany fragment modlitwy odmawianej codziennie w Ravensbrück, autorstwa byłej więźniarki Haliny Charaszewskiej.

W wygłoszonej homilii metropolita krakowski przypomniał m.in. historie związane z II wojną światową i losy Polaków, którzy walczyli, ale też tych, którzy cierpieli i ginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych. Podkreślił, że trwająca dwa tysiące lat historia Kościoła to nieustanne głoszenie Dobrej Nowiny o zwycięstwie Chrystusa nad kłamstwem, śmiercią i szatanem. Zaznaczył: - W tym czasie Kościół może poszczycić się prawdziwymi świadkami Chrystusa. Przywołał m.in. poemat „Stanisław” kard. Karola Wojtyły w którym przyszły papież opisał wymiar etyczny i religijny polskiej ziemi. Zacytował: „Kościół związał się z moją ziemią, aby wszystko, co na niej zwiąże, było związane w niebie.”

Reklama

Mamy prawo do tych miejsc

Wśród wielu patriotycznych wątków, poruszonych przez abp. Marka Jędraszewskiego, znalazła się historia powstania „Roty” oraz losy polskich żołnierzy walczących pod Monte Cassino. Metropolita krakowski przekonywał, że Polacy swoją przelaną krwią znaczyli moralne prawo Polski do różnych miejsc na świecie. I zauważył: – Ta ziemia do Polski należy, choć Polska jest daleko od Ravensbrück, Dachau i od innych miejsc kaźni. Stwierdził, że współcześnie próbuje się zakłamać prawdę o polskim męczeństwie w tych miejscach przez jej przemilczanie. I przekonywał: – Mamy moralne prawo jako Polska do tych miejsc. Z tym się wiąże konieczność pamięci, modlitwy, a także przekazywania tym, którzy są i będą po nas, że nie ma Polski, nie ma pięknej, polskiej ziemi związanej przez Kościół z Bogiem, bez tego trwania z pokolenia na pokolenie.

W Mszy św. uczestniczyli m.in. pamiętający okrucieństwo niemieckich obozów koncentracyjnych więźniowie – dr Wanda Półtawska - więźniarka KL Ravensbrück i mjr Stanisław Szuro - więzień KL Sachsenhausen. Byli przedstawiciele samorządu krakowskiego i małopolskiego, IPN- u oraz krakowskich stowarzyszeń: „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück” i Ne cedat Academia i Rycerzy św. Jana Pawła.

Reklama

Pamiętamy

Jak informuje mecenas Maciej Krzyżanowski, inicjatywa odprawienia Mszy św. wypłynęła od stowarzyszeń skupiających ostatnich więźniów i ich rodziny: Ne Cedat Academia i Rodzina Ravensbruck, w związku z tym, że uroczystości 75-lecia wyzwolenia obozów na ich terenie zostały przez stronę niemiecką odwołane. Mój rozmówca podkreśla, że: - Wolą Metropolity Krakowskiego jest, aby wydarzeniu nadać właściwą rangę i aby mogło ono być celebrowane rokrocznie na Wawelu jako Święto Martyrologii Narodu Polskiego.

Godzinę wcześniej, o 16. 30 przed budynkiem Collegium Novum, przy Dębie Wolności, pod którym złożona jest ziemia przywieziona niemieckich obozów koncentracyjnych przez uczestników Wypraw Akademickich, wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele IPN- u, władz samorządowych oraz świata nauki i stowarzyszeń upamiętniających ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych.

Po uroczystościach mecenas Maciej Krzyżanowski z satysfakcją napisał na fb: „Pomimo epidemii nie zapomnieliśmy o 75. rocznicy wyzwolenia niemieckich obozów śmierci: Sachsenhausen, Dachau, Ravensbrück i byliśmy dziś na Wawelu razem z jednymi z ostatnich świadków tego piekła: dr Wandą Półtawską oraz mjr Stanisławem Szuro. W homilii padły ważne słowa abp Marka Jędraszewskiego, iż mamy moralne prawo do tych miejsc kaźni, a Polska to zawsze trzy święte dla nas słowa: Bóg, Honor i Ojczyzna.”

2020-05-01 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

15 lat temu zmarł ks. Grzegorz Ułamek, częstochowski duszpasterz środowisk twórczych

2020-07-07 11:27

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica

ks. Grzegorz Ułamek

duszpasterz środowisk twórczych

archiwum Niedzieli

Ks. Grzegorz Ułamek, duszpasterz środowisk twórczych w Częstochowie, zginął tragicznie 15 lat temu, 7 lipca 2005 r. we Włoszech. Msza św. w rocznicę śmierci kapłana została odprawiona m.in. w kaplicy pw. Matki Słowa i św. Jana Pawła II w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Również w intencji zmarłego tragicznie duszpasterza środowisk twórczych zostanie odprawiona Msza św. w niedzielę 12 lipca w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP we Wręczycy Wielkiej.

Ks. Grzegorz Ułamek urodził się 26 marca 1973 r. w Pankach. Mieszkał i kształtował swoje powołanie w parafii św. Józefa we Wręczycy Wielkiej. Ukończył Zespół Szkół Rolniczych w Złotym Potoku. Już jako uczeń szkoły średniej był zaangażowany w działalność ewangelizacyjną i kulturalną, m.in. w ramach Ruchu Światło-Życie oraz w edycjach Festiwalu Piosenki Religijnej Exodus.

Po maturze studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w latach w latach 1993-99. Już jako kleryk prowadził w Seminarium koło literackie i wieczory z poezją. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk abp. Stanisława Nowaka w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie 22 maja 1999 r. Pracował jako wikariusz w parafiach: św. Marii Magdaleny w Radomsku, św. Andrzeja Świerada i Benedykta Pustelników w Częstochowie oraz św. Józefa w Częstochowie. W 2002 r. został mianowany duszpasterzem środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej. W Radomsku stworzył Teatr Garncarza i duszpasterstwo akademickie „Na Progu”. Współpracował z Magazynem Muzycznym RUaH i krakowską „Drogą”. Jako duszpasterz środowisk twórczych w Częstochowie współpracował z placówkami kulturalnymi w mieście z: Teatrem im. Adama Mickiewicza, Filharmonią Częstochowską i Ośrodkiem Promocji Kultury „Gaude Mater”.

Ks. Ułamek studiował dziennikarstwo na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (2000-2002). Przygotowywał rozprawę doktorską z zakresu socjologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Pracował też w Zespole Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie. Współpracował na stałe z kilkoma redakcjami, m.in. magazynem muzycznym „RUaH”, tygodnikiem „Niedziela”, krakowską „Drogą”, „Gazetą Radomszczańską”. Napisał kilka książek, popularnych zwłaszcza wśród młodzieży: „Z tej strony słońca” (1993), „Pięć okien” (2002) – książka ta jest zapisem rozmów z Janem Pospieszalskim, Muńkiem Staszczykiem, bp Janem Chrapkiem, Januszem Yaniną Iwańskim, ks. Waldemarem Sondką, „Stojąc na palcach” (2002), „Suplement wielkopostny” (2003), „Dla nas i całego świata” (2003) oraz „Różaniec nasz współczesny” – rozważanie na Rok Różańca (2003). Był w trakcie opracowywania Abecadła Muzyki Chrześcijańskiej.

Ks. Grzegorz Ułamek jako duszpasterz Środowisk Twórczych Archidiecezji częstochowskiej organizował liczne imprezy kulturalne, w tym Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie. Stworzył także internetowy portal kulturalny, program radiowy „Okno na Kulturę” oraz „Zaduszki Artystyczne”.

Uprawiał sport: lubił zjeżdżać na nartach, wędrować po górach, jeździć na rowerze, pasjonował się nurkowaniem.

CZYTAJ DALEJ

USA: Prezydent Trump oficjalnie wycofał swój kraj ze Światowej Organizacji Zdrowia

2020-07-07 22:14

[ TEMATY ]

USA

Donald Trump

WHO

Wikipedia

Prezydent Donald Trump oficjalnie wycofał USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zarzucając jej spóźnioną reakcję na pandemię koronawirusa - poinformował we wtorek na Twitterze wywodzący się z Partii Demokratycznej członek Komisji Senatu ds. zagranicznych Robert Menendez.

Zdaniem Trumpa reakcja WHO na wybuch pandemii koronawirusa nie była właściwa, gdyż Chiny "całkowicie kontrolują" tę organizację. Trump oskarżył też władze w Pekinie o wywieranie presji na WHO i nieprzesyłanie obowiązkowych reportów.

29 maja Trump oświadczył, że USA zrywają relacje z WHO.

Środki, które miały być skierowane z budżetu USA do WHO, zostaną przekazane innym organizacjom, zajmującym się zdrowiem publicznym - zapowiedział przywódca USA. Składka Stanów Zjednoczonych do WHO była największa ze wszystkich krajów świata. W 2019 roku amerykański rząd przekazał WHO ok. 400 mln USD, czyli ok. 15 proc. budżetu tej organizacji.

Przekazana ONZ notyfikacja o wycofaniu się USA z WHO wchodzi w życie za rok, 6 lipca 2021 roku. (PAP)

jo/ mal/

arch.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję