Koncertem 30 listopada br. Filharmonia Rzeszowska uczciła 75. urodziny Wojciecha Kilara, honorowego obywatela miasta Rzeszowa. W koncercie tym Elżbieta Towarnicka - sopran, Tomasz Krzysica - tenor, Jacek Ozimkowski - bas, Chór Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego przygotowany przez Martę Wierzbieniec, Orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody wykonali trzy monumentalne utwory religijne Kilara: „Victoria”, „Angelus”, „Magnificat”.
Plany organizatorów pokrzyżowały wyroki Bożej Opatrzności, bo w dniu koncertu w Katowicach odbył się pogrzeb żony kompozytora, i nie mógł on osobiście uczestniczyć w koncercie. Koncert więc został dedykowany zmarłej żonie Barbarze, zaś w sobotę, 1 grudnia bp Kazimierz Górny celebrował w kościele Ojców Bernardynów Mszę św. żałobną.
Utwory, które zabrzmiały podczas koncertu, przepełnione są klimatem modlitwy, zadumy i jednocześnie głębokiej wiary i nadziei, iż to w Bogu jest nasza nadzieja i z Nim jesteśmy bezpieczni. Aż chce się słuchaczowi włączyć w powtarzane przez chór słowa Pozdrowienia anielskiego „Zdrowaś Maryjo…”. „Victoria” to krótki, jednoczęściowy utwór upamiętniający dwa fakty z historii Polski: 300. rocznicę zwycięstwa pod Wiedniem i drugą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, zaś „Magnificat” to siedmioczęściowy hymn dziękczynny na cześć Pana, skomponowany na chóry, orkiestrę i trzech solistów. O utworze „Magnificat” w jednym z wywiadów Kilar powiedział: „To jest moje podziękowanie Panu za życie i za wolną Polskę. Także za to, że możemy się tutaj kłócić, spierać, awanturować nawet bez zezwolenia Wielkiego Brata. »Wielkie bowiem rzeczy uczynił nam Wszechmocny«. Wierzę w to, że jest jakiś plan Boży, który się teraz realizuje”.
WOJCIECH KILAR urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Podczas wojny wraz z rodzicami przymusowo wyjechał do Krosna, gdzie zaczął uczyć się muzyki. Następnie w latach 1946-47 mieszkał w Rzeszowie, gdzie pobierał lekcje muzyki u prof. Kazimierza Mirskiego. W wywiadzie dla Andrzeja Szypuły Kilar powiedział: „Mnie się wydaje, że moja muzyka jest taka, jaka ona właśnie, w tym 1946 czy 1947 r. się w Rzeszowie zapoczątkowała. To jest jakieś zupełnie niezwykłe. To, że jestem taki, jaki jestem dzisiaj, to taki już byłem wtedy, w Rzeszowie”. Wojciech Kilar 27 stycznia 1998 r. otrzymał honorowe Obywatelstwo Miasta Rzeszowa. Jest patronem Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej nr 2 w Rzeszowie. Jest jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych. Znany przede wszystkim z muzyki filmowej, ale najbardziej cenione są jego dzieła muzyki poważnej inspirowane polską kulturą i tradycją.
Pomóż w rozwoju naszego portalu