Reklama

Kościół

Kard. S. Dziwisz dla Radia Watykańskiego: nie traćmy ufności w miłosierdzie Boże

Nie traćmy zaufania do miłosierdzia Bożego i również w tych czasach pandemii z powodu koronawirusa winniśmy na nowo zwracać się ku Jezusowi Miłosiernemu, jak to było w latach drugiej wojny światowej – powiedział kard. Stanisław Dziwisz w rozmowie z Radiem Watykańskim. Podkreślił, że "także dzisiaj jest trudna chwila dla całej ludzkości i zawsze powinniśmy mieć nadzieję zwierzyć się Jezusowi Miłosiernemu oraz apostołom miłosierdzia Bożego: świętym siostrze Faustynie i Janowi Pawłowi II".

[ TEMATY ]

miłosierdzie

kard. Stanisław Dziwisz

Krzysztof Tadej

Wprowadzając do wywiadu z osobistym sekretarzem papieża Wojtyły, a obecnie krakowskim arcybiskupem-seniorem, redakcja rozgłośni papieskiej przypomniała, że obchodzone w drugą Niedzielę Wielkanocną święto miłosierdzia Bożego ustanowił 20 lat temu właśnie Ojciec Święty Jan Paweł II, który wcześniej beatyfikował, a następnie kanonizował polską apostołkę tego kultu. Franciszek odprawi dzisiaj Mszę św. z tej okazji w rzymskim kościele Świętego Ducha "In Sassia", będącym sanktuarium miłosierdzia Bożego w Wiecznym Mieście, o czym on sam przypomniał wiernym podczas wczorajszej porannej Mszy św. w kaplicy Domu św. Marty.

Ojciec Święty odwiedzi to miejsce w 25 lat po pobycie tam Jana Pawła II, który m.in. pobłogosławił znajdujący się tam ogólnie znany obraz Jezusa Miłosiernego, którego oryginał namalował polski malarz Eugeniusz Kazimirowski w 1934 według wskazówek s. Faustyny. Z Jego boku wychodzą "dwa promienie światła, które rozświetlają świata" i – jak powiedział polski papież – "wypływa wielka fala miłosierdzia, która spływa na ludzkość". I to właśnie skromna polska siostra przekazała światu pragnienie Pana Jezusa ustanowienia święta miłosierdzia Bożego, "aby było ono schronieniem i ucieczką dla wszystkich dusz", albowiem "ludzkość nie zazna pokoju, dopóki nie zwróci się do źródła mego miłosierdzia".

Reklama

Nawiązując do obecnej, trudnej sytuacji wywołanej przez pandemię wirusa Covid-19, kard. Dziwisz powiedział, że nie należy tracić ufności w miłosierdzie Boże i "winniśmy na nowo zwrócić się do Jezusa Miłosiernego, jak to robiono w czasie II wojny światowej". Trzeba zawierzyć się Jezusowi Miłosiernemu oraz apostołom miłosierdzia Bożego: siostrze Faustynie i Janowi Pawłowi II, bo to "oni są naszymi opiekunami i tego już doświadczyliśmy, są zawsze blisko nas i zawsze nas strzegą". A zatem to dzisiejsze święto miłosierdzia Bożego przypomina nam, aby nie tracić nadziei i zaufania do Boga – stwierdził długoletni sekretarz papieża-Polaka.

Podziel się cytatem

Zwrócił następnie uwagę, iż ustanowienie święta miłosierdzia Bożego przez św. Jana Pawła II na prośbę Jezusa, przekazaną s. Faustynie, wpłynęło bardzo korzystnie na cały Kościół tamtych czasów. Wcześniej nie było do tej idei przekonanych nawet wielu ludzi Kościoła i dopiero stopniowo zaczęli oni rozumieć "tę sprawę inspirowaną przez Pana i że należy podążać tą drogą zapoczątkowaną przez papieża Wojtyłę.

Zdaniem kardynała za apostoła miłosierdzia można też uważać obecnego Ojca Świętego, który wielokrotnie mówił publicznie, iż jest czcicielem miłosierdzia Bożego. "Doświadczyliśmy tego szczególnie w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie [w 2016]" – wskazał rozmówca rozgłośni papieskiej. Zauważył, że Franciszek mówił o tym wielokrotnie, zachęcając również młodych do pokładania nadziei i ufności w Bogu Miłosiernym

Na zakończenie emerytowany metropolita krakowski odniósł się do przypadających 18 maja setnych urodzin Karola Wojtyły, do której to rocznicy - jak podkreśliło Radio Watykańskie – przygotowuje się Kościół na całym świecie, nie tylko w Polsce. Kardynał zapewnił, że w tym okresie "powraca mi zawsze na myśl ta wielka postać papieża jak dar dla Kościoła i ludzkości". "Zmarł on wprawdzie już 15 lat temu, ale ciągle inspiruje, także dzisiaj właśnie przez część do Jezusa Miłosiernego" – zakończył swą rozmowę z Radiem Watykańskim kard. Stanisław Dziwisz.

2020-04-19 16:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz do młodych: nie bójcie się iść za głosem, który słyszycie w waszych sercach

[ TEMATY ]

młodzi

kard. Stanisław Dziwisz

Grzegorz Gałązka

Odwagi, nie bójcie się pójść za głosem, który słyszycie w Waszych sercach, a którym jest głos powołania - napisał kard. Stanisław Dziwisz w liście pasterskim przed 51. Tygodniem Modlitw o Powołania, który rozpocznie się w niedzielę 11 maja.

"Dzisiaj chciałbym zwrócić się do Was, Drodzy chłopcy i dziewczęta w ważnym momencie waszego życia" - pisze kard. Dziwisz. "Pragnę spotkać się z każdym z Was, by powiedzieć wam: odwagi, nie bójcie się pójść za głosem, który słyszycie w Waszych sercach, a którym jest głos powołania" - dodaje metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję