Reklama

Włochy

Włochy: episkopat ostrzega przed bankructwem kościelnych szkół

Obowiązkiem państwa jest zapewnienie wszystkim dostępu do edukacji - przypomina podsekretarz episkopatu Włoch, ostrzegając po raz kolejny przed bankructwem kościelnych szkół. Korzysta z nich 12 proc. włoskich uczniów. Na skutek epidemii i powszechnego bezrobocia wielu rodziców nie stać już na opłacanie czesnego. W konsekwencji we wrześniu co trzecia, a może nawet co druga katolicka szkoła we Włoszech, zostanie zamknięta.

[ TEMATY ]

szkoła

Włochy

Adobe. Stock

Rozmawiając z Radiem Watykańskim, ks. Ivan Maffeis zauważył, że Kościół prowadzi w tym kraju 12 tys. szkół. Uczęszcza do nich 900 tys. uczniów. W odróżnieniu od większości krajów liberalnych we Włoszech szkoły niepaństwowe niemal w całości są opłacane przez rodziców. W ten sposób, uchylając się od swych konstytucyjnych powinności, państwo oszczędza na szkolnictwie od 5 do 6 mld rocznie. Rodziny z konieczności godzą się na taki dyktat państwa. Jednakże w przypadku wyjątkowych kryzysów, jakim jest epidemia i związane z nią bezrobocie, nie radzą sobie z takim dodatkowym obciążeniem ich budżetów. Stąd apel episkopatu o nadzwyczajną interwencję państwa w tym roku.

Reklama

Ks. Maffeis przypomina, że wraz z upadkiem kościelnego szkolnictwa zagrożonych zostanie 100 tys. etatów, a państwo na dłuższą metę straci miliardy euro, które do tej pory pozyskiwało od rodzin.

Podziel się cytatem

Podsekretarz włoskiego episkopatu zauważa również, że szkoły katolickie wbrew temu, co się niekiedy sądzi, nie są przeznaczone dla elit czy ludzi bogatych. Korzystają z nich rodziny, którym zależy na wychowaniu swych dzieci według chrześcijańskich wartości. A teraz nie proszą o jałmużnę czy przywileje, lecz o uznanie przez państwo ich wkładu w kulturowe dziedzictwo narodu - dodaje podsekretarz episkopatu Włoch.

2020-04-17 15:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: relikwie św. Mikołaja wróciły do Bari, patriarcha Cyryl honorowym obywatelem miasta

[ TEMATY ]

relikwie

św. Mikołaj

Włochy

patriarcha Cyryl

TER

Św. Mikołaj, patron kościoła

Św. Mikołaj, patron kościoła

Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) patriarcha Cyryl został honorowym obywatelem Bari - miasta na południu Włoch. Poinformował o tym jego arcybiskup Francesco Cacucci, który 28 lipca powrócił z Sankt-Petersburga wraz z relikwiami św. Mikołaja, które za zgodą papieża Franciszka wystawione były od 22 maja najpierw w stolicy Federacji Rosyjskiej, następnie w mieście nad Newą. W ich pożegnaniu udział wziął sam patriarcha.

Przekazanie mu kluczy do miasta Bari ma ogromne znaczenie: znaczy oddanie drogiej osobie serca i miłości - powiedział 29 bm. arcybiskup. Życzył patriarsze, aby w przyszłości mógł już we włoskim mieście oddawać cześć świętemu Mikołajowi.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczynają się przygotowania do XXVIII edycji Hosanna Festiwal!

2021-08-05 10:20

[ TEMATY ]

festiwal

Hosanna Festiwal to Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej, który od ponad 25 lat organizowany jest w Siedlcach. U progu swej historii był Diecezjalnym Przeglądem Piosenki Religijnej, z czasem zyskał rangę ogólnopolską i zmienił nazwę.

Festiwal organizowany jest przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Gromadzi dziesiątki młodych i utalentowanych muzyków z całej Polski oraz liczną publiczność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję