Reklama

Kościół

Abp Depo: krzyż na przekór wrogom zabłyśnie nadzieją poza granicą śmierci

Odłożone zostały wielkopostne fiolety, bo miłość Chrystusa przysiadła na progu Wieczernika ucząc nas służby pokornej i cichego trwania. Czerwienią bólu i krwi zawołał w Wielki Piątek, a Chrystusowy krzyż na przekór wrogom zabłyśnie nadzieją poza granicą śmierci - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski podczas wielkopiątkowej liturgii w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Modlono się też za udręczonych trwającą epidemią.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Triduum Paschalne

youtube.com

- Oto sprawca zbawienia wiecznego jest jednocześnie ofiarą z siebie samego dla nas. Nikt mi życia nie odbiera, ja sam od siebie je daję, bo ja za was poświęcam w ofierze samego siebie – zauważył kaznodzieja. Przekonywał, że powraca dzisiaj ważne i moce pytanie św. Jana Pawła II: czy Pan Bóg mógł pójść dalej w swoim zbliżeniu się do człowieka? - Ośmielam się powiedzieć, może wypowiadam szaleństwo, ale Pan Bóg poszedł za daleko, bo przekroczył granice ludzkiego rozumowania i ludzkiego serca, bo nie tylko dał Syna, ale pozwolił Go zabić – powiedział abp Depo.

Jak przypomniał „dlatego świat na sposób Greków będzie uważał to za głupstwo, a na sposób Żydów za zgorszenie, a dla nas którzy żeśmy uwierzyli i będą wierzyć, jest On mocą i mądrością od Boga”.

Podziel się cytatem

Reklama

Odłożone zostały wielkopostne fiolety, bo miłość Chrystusa przysiadła na progu Wieczernika ucząc nas służby pokornej i cichego trwania. Czerwienią bólu i krwi zawołał w Wielki Piątek a Chrystusowy krzyż, na przekór wrogom, zabłyśnie nadzieją poza granicą śmierci - mówił duchowny.

Dodawał, że „wierzymy i ufamy, że prawda o Chrystusowym Zmartwychwstaniu jeszcze raz rozjaśni mroki w dzisiejszą ciemność, ową dolinę ciemności i śmierci, przez którą przechodzimy a eucharystyczny Jezus zaprosi nas do współuczestnictwa w Jego życiu spożywając Jego Ciało i Krew”.

Na koniec swych rozważań abp Wacław Depo zwrócił się do Maryi, Matki Chrystusa i Odkupiciela. - Niewiasto Eucharystii nie przestawaj nas przybliżać do Chrystusa, do tajemnicy Jego Ciała i Krwi. Bądź z nami w każdy czas – prosił metropolita częstochowski.

Podziel się cytatem

Reklama

W czasie modlitwy wiernych zanoszone były błagania za „udręczonych trwającą epidemią koronawirusa, by w tych nieszczęśliwych dniach mogli znaleźć pociechę w Bożym Miłosierdziu”.

Na zakończenie nabożeństwa Jezus obecny w Najświętszym Sakramencie został złożony do Grobu, który tradycyjnie znajduje się w kaplicy Matki Bożej. Jest umieszczony jednak nie na środku, ale po prawej stronie, obok bocznego ołtarza. W wystroju przypomina o zwierzeniu Maryi dwóch wielkich jasnogórskich pielgrzymów i czcicieli Jasnogórskiej Matki Kościoła, papieża Jana Pawła II w setną rocznicę jego urodzin i kard. Stefana Wyszyńskiego przed zbliżającą się beatyfikacją.

Adoracja Jezusa w grobie potrwa całą noc i prowadzano będzie przez paulinów. Można do niej dołączyć poprzez transmisje internetowe online np. na jasnogórskim kanale YouTube i w TVP VOD. - Nie pozwólmy, by warunki zewnętrzne, czas pandemii, zaburzył nam to, co mamy najpiękniejszego, czyli doświadczenie zbawiającego Boga - mówi koordynujący nocne czuwanie przy Grobie Pańskim, o. Michał Legan.

2020-04-10 20:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: w Jezusie jest nasza nadzieja

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Msza św.

Mazur/episkopat.pl

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

„W ludzkich dziejach rozszerzał się całun ciemności, ale Bóg dał Syna, dał nadzieję stwarzając nas na nowo. W Jezusie, w Nim jest nasza nadzieja na życie” – mówił w homilii abp Wacław Depo, który rano 4 lutego przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny oraz w intencji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali: o. Mieczysław Polak, podprzeor klasztoru Paulinów na Jasnej Górze, o. Jerzy Tomziński, ks. Mariusz Frukacz, redaktor „Niedzieli”, oraz ks. dr Mariusz Trojanowski, sekretarza arcybiskupa metropolity częstochowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję