Reklama

Kościół

Abp Gądecki: pandemia przypomina o ewangelii cierpienia

Ludzie, którzy cierpią wraz z Chrystusem, wśród nich dotknięci pandemią, piszą wielki rozdział ewangelii cierpienia – mówił podczas liturgii Męki Pańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski celebrował liturgię w katedrze poznańskiej.

Nawiązując do postawy jednoczenia się w ludzkim cierpieniu do odkupieńczego dzieła Chrystusa metropolita poznański podkreślił, że kryje się w tym szczególna moc przybliżająca człowieka wewnętrznie do Boga.

„O tym właśnie rodzaju cierpienia mówimy wtedy, gdy myślimy o lekarzach, którzy pracują z narażeniem własnego życia pośród epidemii, gdy myślimy o samych chorych znajdujących się w szpitalach, o tych wszystkich, którzy w tej chwili znajdują się w swoich domach nie mogąc wychodzić i zastanawiają się nad tym, czy ich cierpienie ma sens. Z pewnością człowiek musi przypomnieć sobie, że w cierpieniu istnieje wewnętrzne upodobnienie się do Chrystusa” – zauważył abp Gądecki.

Reklama

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że w cierpieniu człowiek znajduje nową miarę całego swojego życia i powołania, a świat potrzebuje krzyża.

Podziel się cytatem

„Krzyż przemawia do wszystkich, którzy cierpią, do uciśnionych, chorych, biednych, zepchniętych na margines, do ofiar przemocy, dając im nadzieję, że Pan Bóg może przemienić ich cierpienie w radość, ich osamotnienie w komunię, a ich śmierć w życie, daje nieograniczoną nadzieję naszemu upadłemu światu. Właśnie dlatego świat potrzebuje krzyża” – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański rozważał Mękę Pańską nawiązując do Izajaszowej Pieśni o Słudze Jahwe, z którym identyfikował się sam Jezus.

Reklama

„Jezus myślał o swojej śmierci, jako o czymś, o czym już wcześniej «napisano». Można nawet powiedzieć, że Jezus świadomie kształtował całe swoje posłannictwo na modłę obrazu Sługi. Dlatego m.in. domagał się milczenia na temat swojej misji mesjańskiej” – zauważył metropolita poznański.

Podziel się cytatem

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że także współczesny człowiek wpatruje się w krzyż pytając o sens cierpienia.

„W Wielki Piątek, jako ludzie wchodzący przez chrzest w zadania Sługi Pańskiego oraz Jezusa Chrystusa, wpatrujemy się w krzyż. Jest on najwymowniejszym symbolem nadziei, jaki kiedykolwiek widział świat” – podkreślił abp Gądecki. Zauważył, że jako chrześcijanie zdajemy sobie sprawę z tego, że kto chce iść za Chrystusem, musi wziąć krzyż na każdy dzień, a nasz udział w cierpieniach «dla Jego imienia» jest jakby sprawdzianem podobieństwa do Jezusa.

„Kościół upatruje we wszystkich cierpiących braciach i siostrach źródło swojej nadprzyrodzonej siły. Źródła mocy Bożej biją właśnie ze środka ludzkiej słabości” – mówił abp Gądecki.

Podziel się cytatem

Podczas liturgii w modlitwie powszechnej modlono się za udręczonych w okresie epidemii. Nabożeństwo transmitowane było przez TVP i Radio Emaus.

2020-04-10 19:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: posługa kapłańska bez duchowości staje się pustym aktywizmem

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Krzysztof Świertok

Kapłani pełnią posługę jednoczenia chrześcijan z Bogiem, dlatego powinni mieć czas na rozwijanie własnej duchowości – przekonywał nowo wyświęconych księży abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski udzielił w katedrze w Poznaniu święceń prezbiteratu kapłanom archidiecezji poznańskiej.

Podczas Mszy św. połączonej z obrzędem udzielenia święceń, abp Gądecki rozważał słowa Chrystusa wzywające uczniów do jedności. Metropolita poznański zauważył, że Jezus modlił się za przyszły Kościół i przyszłe pokolenia wierzących, prosząc Ojca o jedność. – Nie jest to w pierwszym rzędzie modlitwa o jedność podzielonych chrześcijan, ale o jedność chrześcijan z Ojcem – mówił abp Gądecki. Zdaniem metropolity poznańskiego to właśnie kapłan jest na służbie jedności. – W Kościele Chrystusowym misja duszpasterska, kapłańska posługa miłości zbawczej, została powierzona prezbiterom, którzy wraz z nią przyjmują na siebie szczególną troskę o zbawienie drugich, o prawdę, miłość i świętość całego ludu Bożego, o duchową jedność Kościoła – zauważył abp Gądecki. Zwracając się do kandydatów do kapłaństwa metropolita poznański zaznaczył, że księża, realizując misję zbawczą na różnych drogach, powinni zawsze zachować wewnętrzną jedność własnego życia, na którą składają się komunia z Chrystusem, asceza i duchowość. – Jest ważne, aby zjednoczenie z Chrystusem stało się żywe w świadomości, a w ten sposób także w działaniu – mówił abp Gądecki. – Asceza kapłańska nie może być postawiona obok pracy duszpasterskiej, jakby chodziło o zadanie dodatkowe, kolejny obowiązek, który jeszcze bardziej przeładowuje mój dzień – zaznaczył metropolita poznański. Abp Gądecki przekonywał, że kapłan w działaniu uczy się przekraczać samego siebie, a w celebracji sakramentów ubogaca się wewnętrznie. – Mieć czas dla Boga, by osobiście i wewnętrznie przebywać przed Nim, jest priorytetem duszpasterskim – podkreślił metropolita poznański. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył też, iż owocem jedności kapłana z Chrystusem jest zdolność odczuwania więzi z braćmi w wierze, dostrzeganie w prezbiterium diecezji prawdziwej rodziny, zdolność odkrywania w drugim człowieku tego, co jest w nim pozytywne. Święcenia kapłańskie w katedrze poznańskiej przyjęło z rąk abp. Gądeckiego dziewięciu diakonów. Po uroczystej Mszy św. w rezydencji arcybiskupa poznańskiego neoprezbiterzy otrzymali dekrety kierujące ich na placówki wikariuszowskie w parafiach w Brodach Poznańskich, Gostyniu, Lesznie, Obornikach, Przemęcie, Rakoniewicach, Rawiczu i Tulcach.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: zmarł kardynał José Freire Falcão

2021-09-27 11:39

[ TEMATY ]

śmierć

vaticannews.va

Minionej nocy (26 września o godz. 22.40 czasu lokalnego) zmarł kardynał José Freire Falcão, emerytowany arcybiskup Brasilii. Purpurat został przyjęty do szpitala św. Łucji w Asa Sul, z powodu powikłań spowodowanych chorobą covid-19.

Purpurat był hospitalizowany od 17 września, po tym jak zdiagnozowano u niego chorobę Covid-19. W październiku purpurat skończyłby 96 lat. 24 września archidiecezja Brasilia poinformowała, że jego stan zdrowia w zakresie układu oddechowego i nerek poważnie się pogorszył. Musiał przejść intubację oddechową i nerkową – zaznaczono.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję