Reklama

I Synod Diecezjalny rozpoczęty

We wspomnienie liturgiczne św. Jadwigi, patronki dnia wyboru papieża Jana Pawła II, przypadające 16 października, biskup legnicki Stefan Cichy dokonał uroczystego otwarcia I Synodu Diecezji Legnickiej.

Niedziela legnicka 44/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpoczęła się procesją z kościoła stacyjnego Ojców Franciszkanów pw. św. Jana Chrzciciela do katedry. Tu została odprawiona Msza św. koncelebrowana, podczas której osoby zaproszone do prac synodalnych złożyły wyznanie wiary. Eucharystia sprawowana była pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego, wraz z biskupami: Stefanem Regmuntem i pierwszym biskupem legnickim Tadeuszem Rybakiem, w gronie ponad 140 księży i zakonników oraz ludzi świeckich.
„Zaczynamy w imię Boże wielkie dzieło - mówił w homilii biskup Stefan Cichy - Czeka nas wielka praca w poszczególnych komisjach: i w Komisji Głównej i w parafialnych zespołach parafialnych i podczas sesji plenarnych, które będą się odbywać dwa razy w roku... Potrzebujemy w tym dziele orędowników, dlatego wybraliśmy na dzień otwarcia Synodu wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej. W wielu kościołach możemy znaleźć wizerunki tej świętej. Wybraliśmy tę datę, aby iść za inspiracją sługi Bożego Jana Pawła II, który w dzień liturgicznego jej wspomnienia został wybrany na papieża. Chcemy od św. Jadwigi i Jana Pawła II czerpać natchnienie do naszych prac synodalnych”. Nawiązując zaś do etymologii słowa „synod”, kaznodzieja mówił: „Szliśmy razem od kościoła św. Jana do katedry, aby sobie uświadomić, że synod, to jest wspólne kroczenie drogą wiary, wspólne kroczenie drogą modlitwy, to jest wspólne kroczenie drogą wypełniania woli Bożej”. Modlitwę w katedrze zakończyło zawierzenie prac synodalnych św. Jadwidze i błogosławieństwo zgromadzonych jej relikwiami.
Druga część uroczystości odbyła się w poświęconym tego dnia przez biskupa legnickiego nowym Centrum Spotkań im. Jana Pawła II. To nowoczesne centrum konferencyjne, przy którym prace trwały prawie rok, znajduje się w podziemiu legnickiego kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy. Ma odtąd służyć m.in. działalności Synodu, ale także innym organizowanym w diecezji konferencjom i spotkaniom. W nim odbyła się I Sesja Plenarna, podczas której odczytano i zatwierdzono Regulamin, odebrano przysięgę uczestników i zaprezentowano członków poszczególnych komisji. Biskup Stefan Regmunt odczytał też telegram do Ojca Świętego Benedykta XVI, w którym Biskup legnicki wraz ze wszystkimi uczestnikami I Synodu informuje Ojca Świętego o rozpoczętym dziele synodalnym i prosi o błogosławieństwo.
Tę niezwykłą uroczystość poprzedziło szereg różnych działań i przygotowań. Przede wszystkim 28 VI br., biskup legnicki Stefan Cichy wydał Dekret zwołujący I Synod w Diecezji Legnickiej. Tego samego dnia, osobnym dekretem, ustanowił Komisję Główną, 10 Komisji Synodalnych zajmujących się szczegółową problematyką oraz Sekretariat Synodu (podajemy w osobnej ramce).
W międzyczasie wydział duszpasterski legnickiej Kurii przygotował materiały duszpasterskie mające za zadanie pomóc duszpasterzom w przygotowaniu wiernych do Synodu. Zawierały one propozycje nabożeństw w intencji Synodu, katechez dla dzieci i młodzieży, oraz katechezy dla dorosłych, które od pierwszej niedzieli września były odczytywane w parafiach przed każdą Mszą św. Wielokrotnie też w różnych okolicznościach księża biskupi przy pełnieniu swych posług zachęcali i prosili wiernych o modlitwę w tej intencji.
W dniu inauguracji Synodu (16 X) Biskup legnicki ogłosił jeszcze 2 kolejne dekrety: Dekret ustanawiający przedstawicieli duchowieństwa poszczególnych dekanatów oraz Dekret ustanawiający wybranych przedstawicieli osób duchownych i świeckich członkami Pierwszego Synodu Diecezji Legnickiej.
Tak więc dzięki tym decyzjom bezpośrednio w prace Synodu zaangażowanych jest obecnie ponad 270 osób, które przez 5 lat pracować będą w poszczególnych komisjach. Następnym etapem będzie powołanie parafialnych zespołów synodalnych, które mają liczyć 20-30 osób. Z chwilą ich ustanowienia, w prace synodalne będzie zaangażowanych ok. 7 tys. osób.
Synod zaplanowany został na 5 lat i przebiegać będzie pod hasłem: „Przypatrzmy się naszemu powołaniu”. Tok prac będzie można śledzić na specjalnie utworzonej stronie internetowej: www.synod.diecezja.legnica.pl

Reklama

O Synodzie powiedzieli:

Ks. Bogusław Wolański, sekretarz pomocniczy I Synodu Diecezji Legnickiej
Bardzo ważną częścią Synodu diecezjalnego jest sekretariat. Wszelkie dokumenty, które będą się pojawiały podczas prac synodalnych, będą wypływały z prac poszczególnych 10 komisji synodalnych, które ksiądz biskup powołał. Ale musi być też pewien organ, który będzie koordynował prace poszczególnych komisji, będzie również dbał o to, aby dokumenty, propozycje z poszczególnych komisji trafiały również do zespołów synodalnych w parafiach. I właśnie m.in. koordynacją tego rozsyłania zajmuje się sekretariat Synodu. Sekretariat też dba o to, żeby 29 relatorów dekanalnych pracowało dobrze, żeby dobrze kontrolowało przebieg prac synodalnych w swoich dekanatach i w poszczególnych parafiach. Sekretariat ma również za zadanie prowadzenie archiwum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Jan Pazgan, członek komisji Duszpasterstwa Młodzieży
Nie ma człowieka, który by sobie nie uświadamiał i nie zdawał sprawy z tego, jak ważna jest sprawa młodzieży, szczególnie nakreślenia dla nich pewnych wzorców, bo przykłady idące z góry często są bardzo słabe. Ukazywanie i ciągłe usiłowanie dotarcia do młodzieży jest zadaniem Kościoła. Dlatego szansą Synodu jest jakaś próba dotarcia z orędziem Chrystusa dzisiaj.

Ks. Bogusław Drożdż, sekretarz generalny I Synodu Diecezji Legnickiej
Synod, który rozpoczynamy, będzie trwał prawie 5 lat. Będzie to taka specyficzna forma katechezy obejmująca wszystkich wiernych diecezji legnickiej, a więc duchownych jak i świeckich. Synod będzie funkcjonował od góry i od dołu - jeśli można tak powiedzieć. Od góry - to znaczy od biskupa poprzez komisję główną, komisje synodalne do zespołów parafialnych i konkretnych wiernych. Od dołu - to znaczy od wiernych poprzez zespoły parafialne do biskupa diecezjalnego. Synod diecezjalny ma cele duszpasterskie. Pomocą dla realizacji tego będzie hasło synodu „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. Będziemy zatem przyglądać się naszemu powołaniu i doszukiwać się tych zrębów miłości, które Pan Bóg w nas umieścił.

Reklama

Jolanta Bochyńska z Piechowic, członek I Synodu Diecezji Legnickiej
Świat zewnętrzny tak bardzo mocno i agresywnie wkracza w nasze rodziny, chcąc nas od Pana Boga oddalić. Potrzeba naszej aktywności, żeby to zmienić, żeby pokazać, że Kościół jest żywy i prawdziwy.

S. Czesława Maćkała, adoratorka Krwi Chrystusa, członek I Synodu Diecezji Legnickiej
Synod jest szansą dla diecezji legnickiej. Stanowi możliwość spojrzenia na działalność i życie Kościoła. Jest okazją oceny tego, co się już zadziało w tej diecezji w okresie 15 lat jej istnienia, ale także wytyczeniem pewnych nowych kierunków, nowych działań, które będzie mogła podjąć cała diecezja, duchowieństwo i wierni.

Ks. Piotr Nowosielski, przewodniczący komisji do spraw mediów
Komisja pragnie zająć się obecnością mediów w naszym codziennym życiu. Mediów w szerokim tego słowa znaczeniu. Chodzi nam tutaj o obecność prasy, radia, telewizji, internetu. Chcemy dokonać w ramach prac tej komisji analizy istniejących mediów i w jaki sposób one nam służą, w jaki sposób służą jakiemuś dobru wspólnemu, a także jakie jest wśród nich miejsce mediów katolickich. Po drugie chcielibyśmy także odpowiedzieć na pytania wszystkich członków komisji parafialnych związane z mediami. Po trzecie zaproponować rozwiązania na przyszłość. Takim kierunkiem jest tu wychowanie do mediów. Jest to temat, który powinien być podejmowany chociażby przez szkoły, uczelnie. Chcielibyśmy to widzieć w szerszym kontekście. Wychowanie do mediów powinno obejmować nie tylko dzieci i młodzież, ale rodziców a także tych, którzy są tzw. nadawcami czyli wydawcami mediów, autorami różnych informacji, które do nas docierają. W skład tej komisji wchodzą zarówno księża jak i osoby świeckie. Są to aktualnie pracujący redaktorzy w różnych mediach.

Reklama

Monika Łukaszów

Dekret powołujący komisję główną, komisje synodalne I Synodu Diecezji Legnickiej

W nawiązaniu do dekretu zwołującego Pierwszy Synod Diecezji Legnickiej z dnia 28 czerwca 2007 r. (L. dz. 1072/07), celem przeprowadzenia Synodu i przygotowania jego uchwał, niniejszym ustanawiam komisje i sekretariat Synodu oraz mianuję przewodniczących tych komisji. Zgodnie z kan. 462 § 2 KPK Przewodniczącym Synodu, w tym również Komisji Głównej, jest Biskup Diecezjalny.

I. Na członków Komisji Głównej Synodu powołuję:
1. Ks. Biskupa Stefana Regmunta, wiceprzewodniczącego,
2. Przewodniczących Komisji Synodalnych (wg punktu II).

II. Ustanawiam Komisje Synodalne i mianuję ich przewodniczących
1. Komisja ds. Nauki i wychowania katolickiego - ks. dr Marek Mendyk
2. Komisja ds. Kultu Bożego - ks. dr Stanisław Araszczuk,
3. Komisja ds. Duchowieństwa - ks. dr Leopold Rzodkiewicz,
4. Komisja ds. Katolików świeckich - ks. dr Jan Klinkowski,
5. Komisja ds. Życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego - o. dr Józef Szańca OFM Conv,
6. Komisja ds. Duszpasterstwa rodzin - ks. dr Dominik Drapiewski,
7. Komisja ds. Młodzieży - ks. dr Andrzej Jaroszewicz,
8. Komisja ds. Duszpasterstwa charytatywnego - ks. dr Czesław Włodarczyk,
9. Komisja ds. Instytucjonalno-prawnych i ekonomicznych - ks. prof. Władysław Bochnak,
10. Komisja ds. Mediów - ks. Piotr Nowosielski

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józef - Rzemieślnik

Niedziela Ogólnopolska 18/2004

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Domami mieszkańców Nazaretu były zazwyczaj naturalne lub wykute w zboczu wzgórza groty, z ewentualnymi przybudówkami, częściowo kamiennymi, częściowo drewnianymi. Taki był też dom Świętej Rodziny. W obecnej Bazylice Zwiastowania w Nazarecie zachowała się grota, która była mieszkaniem Świętej Rodziny. Obok, we wzgórzu, znajdują się groty-cysterny, w których gromadzono deszczową wodę do codziennego użytku. Święta Rodzina niewątpliwie posiadała warzywny ogródek, niewielką winnicę oraz kilka oliwnych drzew. Możliwe, że miała również kilka owiec i kóz. Do dziś na skalistych zboczach pasterze wypasają ich trzody. W dolinie rozpościerającej się od strony południowej, u stóp zbocza, na którym leży Nazaret - od Jordanu po Morze Śródziemne - rozciąga się żyzna równina, ale Święta Rodzina raczej nie miała tam swego pola, nie należała bowiem do zamożnych. Tak Józef, jak i Maryja oraz Jezus mogli jako najemnicy dorabiać przy sezonowym zbiorze plonów na polach należących do zamożniejszych właścicieli.

CZYTAJ DALEJ

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

[ TEMATY ]

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

2024-05-02 19:19

[ TEMATY ]

Watykan

Ogrody Watykańskie

Vatican News/www.vaticannews.va/pl

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji - mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.

„Maj z Maryją - mówi s. Emanuela - to specjalna wizyta w Ogrodach Watykańskich. Na trasie znajduje się 10 najważniejszych wizerunków maryjnych. W tym czasie, kiedy jest na świecie tak wiele napięć i konfliktów, będziemy się modlić o pokój przed wizerunkami Matki Bożej. W Ogrodach Watykańskich jest w sumie 27 wizerunków Maryi. Mamy więc prawo twierdzić, że są to ogrody maryjne. (…) Wielu papieży dostrzegało ten duchowy wymiar ogrodów. Łączy się w nim piękno natury, fontann, starożytnych zabytków, wizerunków Maryi i świętych, tworząc harmonijną oazę spokoju, w których papieże mogli znaleźć przestrzeń na modlitwę i kontemplację. I rzeczywiście niektórzy papieże, jak Jan Paweł II czy Benedykt XVI, codziennie przychodzili tu na spacer, aby się pomodlić i odpocząć”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję