Reklama

IV Wojewódzkie Dni Pszczelarza w Przelewicach

Pierwszego września br. Przelewice miały swój piękny dzień - IV Wojewódzkie Dni Pszczelarza, które następnego dnia były kontynuowane razem z archidiecezjalnymi dożynkami na terenie Pyrzyc. Pogoda dopisała, a słońce nie żałowało swoich ciepłych promieni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Impreza rozpoczęła się o godz. 9.00 zbiórką pszczelarzy i pocztów sztandarowych na pl. Folwarcznym, położonym przed główną bramą, a za nią pięknym pałacu Ogrodu Dendrologicznego, znakomitego skansenu przyrody - znanego w Polsce i poza jej granicami.
Następnie w miejscowym kościele pw. Najświętszej Maryi Panny odbyła się Msza św. dziękczynna w intencji Polskiego Pszczelarstwa. Ołtarz z Matką Bożą Częstochowską, obrazem wykonanym z wosku, dosłownie tonął w bieli margaretek. Obok ołtarza pięknie prezentował się ul przybrany nawłocią i słonecznikami - pożytkami pszczelimi, a z wosku na złocistym, pokaźnym krążku stała figurka św. Ambrożego - patrona pszczelarzy. Tuż obok stały poczty sztandarowe Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Szczecinie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Przelewicach oraz Gminnego Koła Pszczelarzy w Łobzie.
Na początku nabożeństwa pszczelarze poszczególnych miejscowości przekazali w darach ofiarnych produkty pszczele, zostawiając je na ołtarzu jako wotum dziękczynne. Równocześnie zabrzmiała „Pieśń Pszczelarzy” na melodię „Pod Twą obronę...”, w której dziękowano Panu Bogu - Stwórcy świata za opiekę nad pszczołami, za dary pracowitych pszczół, prosząc Pana Boga o obronę pasiek od chorób, głodu i klęski oraz osłonę swoją dłonią pszczelarzy.
Mszę św. celebrował ks. kan. Zygmunt Wawszczak z Pobierowa wraz z miejscowym ks. prob. Romanem Dudko. Po poświęceniu sztandarów, w homilii Ksiądz Kanonik, który jest znanym pszczelarzem, poruszył problemy polskiego współczesnego pszczelarstwa, które w tych trudnych przejściowych czasach zdało egzamin na medal, oddając hołd polskim pszczelarzom. Podkreślił ich piękną tradycję przywiązania do przyrody i polskiej ziemi, bohaterską ciężką pracę, dzięki której wielokrotnie powiększają się plony naszych pól, ogrodów, sadów oraz jako producentów wspaniałych zdrowych produktów pszczelich. Nawiązał do Biblii, w której 34 razy padło słowo „miód”. Mówił o pięknej tradycji polskiego bartnictwa, którego członkowie byli wzorem moralnym i religijnym dla otoczenia oraz zwolnieni od przysięgi w sądach.
Utalentowana skrzypaczka z Domu Kultury w Pyrzycach Diana Domagała urzekła swoim wykonaniem „Ave Maryja” Jana Sebastiana Bacha.
O godz. 11.00 wójt gminy Przelewice Marek Kibała oficjalnie otworzył imprezę. Po jego wystąpieniu prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy mgr Mieczysław Ukleja udekorował wysokimi odznaczeniami zasłużonych pszczelarzy dla naszego regionu. Przyznano 22 brązowe odznaki i 13 srebrnych. Prezydent PZP Tadeusz Sabat osobiście wręczył 7 złotych, 6 dyplomów uznania oraz 2 Medale Księdza dr. Jana Dzierżonia jako najwyższe odznaczenie w pszczelarstwie polskim. Nadmienię, że niektórzy zostali uhonorowani pięknym okolicznościowym medalem, na awersie którego została wygrawerowana pszczółka zbierająca pożytek, a na rewersie - frontalna część pałacu w Przelewicach. Plac Folwarczny prezentował się pięknie przystrojony w kolory, wypełniony pszczelarzami, w tym pszczelarzami - członkami Rodzinnych Ogródków Działkowych oraz gośćmi z bliskich i odległych miejscowości woj. zachodniopomorskiego. Barwne stoiska i stragany były oblegane zainteresowanymi, a miody miały piękne kolory w zależności od swojego pochodzenia, które można było podziwiać i degustować do woli. Obok stało mleczko pszczele, pyłek, propolis, preparaty z jadem pszczelim. Przyciągały wzrok wyroby z wosku: świece, miniaturowe uliki, pszczółki, obrazki z wizerunkami świętych, w tym Matki Bożej Częstochowskiej, oraz misternie wykonane figurki św. Ambrożego - patrona pszczelarzy. Zwiedzający w oszklonym ulu mogli obejrzeć pracowite pszczółki na ramkach miodu, pierzgi oraz fragmenty propolisu. Zachęcały miody pitne, które od wieków cieszą się swoimi znakomitymi walorami w kraju i na świecie. Stoisko z wikliniarskimi wyrobami w kolorach złocisto-czerwonych zachwycało zwiedzających. Nie zabrakło literatury oświatowej. Do stoiska, gdzie bito okolicznościową monetę ustawiło się dużo chętnych. Na skansenie uli różnej budowy można było je oglądać bezpośrednio i zaglądnąć do wnętrza bez zbędnego strachu. Na scenie pod otwartym niebem miejscowe zespoły wokalno-muzyczno-taneczne cieszyły oko i ucho. W obszernym pomieszczeniu przeznaczonym na oranżerię, przylegającym do Placu Folwarcznego goście z dużym zainteresowaniem oglądali wernisaż malarstwa członków Domu Kultury w Pyrzycach. Nie można było pominąć wystawy mikrofilmów Moniki Sobczyńskiej.
O godz. 13.00 Wójt Gminy Przelewice Marek Kibała wraz z prezesem Gminnego Koła Pszczelarzy Olgierdem Kustoszem w restauracji „Magnolia” wydali obiad dla gości, którzy szczególnie zasłużyli się polskiemu pszczelarstwu.
Po krótkiej przerwie, w sali konferencyjnej Ogrodu Dendrologicznego wypełnionej pszczelarzami odbyła się konferencja poświęcona aktualnym problemom pszczelarstwa. Otworzył konferencję prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy mgr Mieczysław Ukleja, który serdecznie witał przybyłych, a przy okazji otrzymał braterskie pozdrowienie na piśmie z życzeniami udanych uroczystości od prezesa Polskiego Związku Działkowców Okręgu Zarządu w Szczecinie mgr. Tadeusza Jarzębaka. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Prezydenta Polskiego Związku Pszczelarzy, wybitnego autorytetu w dziedzinie pszczelarstwa Tadeusza Sabata, który wspaniale i wyczerpująco omówił stan polskiego pszczelarstwa, szczególnie po wejściu do Unii Europejskiej, jak i pszczelarstwa światowego. Przedstawił ambitne plany, które są do zrealizowania w powiększeniu polskich pasiek, m.in. o zaopatrzeniu w paszę do podkarmiania pszczół oraz w lekarstwa. Mówił o promocji polskich miodów i innych produktów pszczelich, które są zaliczane do najlepszych i najzdrowszych na świecie. Poinformował o ciągłych procesach prokuratorsko-sądowych, w których bronił i broni polskie pszczelarstwo w związku ze sprowadzeniem do Polski „podróbek”, miodów z nazwy, a które nic nie mają wspólnego z prawdziwymi miodami naturalnymi. Zaprosił na XXV Ogólnopolskie Dni Pszczelarzy w Sielinku k. Poznania (odbyły się 14-16 września br.). Dyrektor Domu Pszczelarza Polskiego w Kamiannej, pełnomocnik Polskiego Związku Pszczelarzy mgr inż. Zbigniew Sudnik opowiadał, jaką heroiczną walkę stoczył w obronie tego wspaniałego obiektu, który miał za przysłowiowe grosze dostać się w obce ręce. W wystąpieniach i dyskusjach przesiąkniętych patriotyzmem podkreślano, że polskie pszczoły są wyjątkowo łagodne i pracowite, zapylając w 80% pożyteczne rośliny, a tym samym przynosząc ogromny urodzaj, że miód jest nie tylko wspaniałym pokarmem, ale doskonałym lekarstwem, jak i jad pszczeli, który w 90% zapobiega i leczy choroby reumatyczne. Wydawało się, że duch wielkiego pszczelarza, którego 100. rocznicę śmierci uroczyście obchodziliśmy w zeszłym roku, światowej sławy ks. dr. Jana Dzierżonia, wielkiego patrioty Polaka, który położył podwaliny pod współczesne światowe pszczelarstwo oraz odkrył nieznane zjawiska z życia pszczół, wciąż jest z nami!
Uroczystości zakończyły się zwiedzaniem wspaniałego ogrodu, ogniskiem, spożywaniem kiełbasek z grilla. Uczestnicy jeszcze długo wymieniali poglądy i dzielili się swoimi doświadczeniami, serdecznie dziękując organizatorom i działaczom za wspaniałą i pożyteczną imprezę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziękczynienie za dar przyjęcia I Komunii Świętej

2024-05-15 17:34

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pierwsza Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

Przyjeżdżają, aby podziękować za dar przyjęcia I Komunii Świętej. To czas dziękczynienia dzieci, ale i rodziców, katechetów, duszpasterzy - docierają na Jasną Górę ze wszystkich stron Polski.

- Tworzymy piękną rodzinę, bo jesteśmy tu wspólnie z dziećmi, ich rodzicami, opiekunami, nauczycielami - zauważył proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela z Chełma z diec. tarnowskiej ks. Jerzy Bulsa.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Rodzice niepełnosprawnych dzieci w Sejmie: aborcja nie jest rozwiązaniem

2024-05-16 16:10

[ TEMATY ]

sejm

rodzice

niepełnosprawność

Adobe Stock

Na wysłuchaniu publicznym w sprawie projektów zmierzających do liberalizacji przepisów aborcyjnych oprócz organizacji pozarządowych uczestniczą także rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. - Znam kilkaset rodzin, które mają dzieci z niepełnosprawnościami i Zespołem Downa i oni sobie radzą. To nie jest rozwiązanie problemu - mówiła jedna z matek, Marta Witecka.

Po serii wystąpień przedstawicieli organizacji pozarządowych rozpoczęła się część dla osób indywidualnych. Ta część wysłuchania publicznego potrwa kolejne kilka godzin, gdyż do zabrania głosu zapisało się ponad 300 osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję