Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz: Caritas pamięta o potrzebujących

W trudnym czasie epidemii paczki żywnościowe przygotowane przez diecezjalną Caritas dostarczane są do ubogich rodzin, osób starszych i przebywających na kwarantannie.

ks. Wojciech Kania

Caritas Diecezji Sandomierskiej realizuje kilka form pomocy żywnościowej w czasie przedświątecznym i panującej epidemii koronawirusa.

– Trwająca obecnie trudna sytuacja związana ze stanem epidemii oraz zbliżający się okres świąteczny sprawiły, że naszą pomoc realizujemy na kilku poziomach i w kilku grupach osób potrzebujących. Parę dni temu wznowiliśmy wydawanie paczek żywnościowych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Pomoc ta udzielana jest osobom kierowanym do nas przez Ośrodki Pomocy Społecznej. Osobom potrzebującym wydawane są paczki żywnościowe. Z tej formy pomocy na terenie całej diecezji skorzysta ponad 2 tysiące osób – poinformował ks. Bogusław Pitucha. Jak dodaje, w ramach tego programu we współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej dostarczana jest także żywność osobom przebywającym na kwarantannie.

Reklama

Obecnie Caritas poprzez swoich pracowników dostarcza świąteczne paczki żywnościowe dla osób najuboższych. – Tą formą pomocy obejmiemy ponad 140 rodzin, które zwróciły się do nas z prośbą o wsparcie. W poprzednich latach wspieraliśmy te rodziny w ramach Przedświątecznej Zbiórki Żywności. W tym roku ze zrozumiałych względów zbiórka nie była przeprowadzona, nie mniej jednak nie możemy pozostawić tych osób bez pomocy. Są to rodziny ubogie, osoby starsze i samotne, które nie mają nikogo i znajdują się w trudnych sytuacjach materialnych. Dzięki wsparciu Caritas Polska przygotowaliśmy paczki żywnościowe dla tych osób i są one dostarczane przez naszych pracowników do domów seniorów – dodaje ks. Bogusław Pitucha. W paczce znalazły się produkty żywnościowe o przedłużonym terminie ważności: kasza, ryż, konserwy, makarony itp. oraz świąteczne słodycze. Pomoc ta jest realizowana także przy pomocy Parafialnych Zespołów Caritas, które z tą formą pomocy docierają do swoich podopiecznych.

Trzecim rodzajem pomocy jest wsparcie osób przebywających na kwarantannie. – Tutaj bardzo ściśle współpracujemy z żołnierzami 102. Batalionu Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy dostarczają przygotowane przez nas paczki żywnościowe pod wyznaczone adresy, gdzie osoby odbywają kwarantannę w związku z epidemią koronawirusa. W ramach współpracy doposażyliśmy terytorialsów w maseczki ochronne uszyte w naszych Warsztatach Terapii Zajęciowej oraz rękawiczki ochronne, aby pomoc przez nich świadczona była w pełni bezpieczna – dodał ks. Pitucha. Obecnie taka pomoc dostarczana jest do 57 osób przebywających na kwarantannie.

ks. Wojciech Kania

2020-04-03 19:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

2020-05-20 08:33

[ TEMATY ]

szczepionka

koronawirus

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że przyszła szczepionka przeciwko Covid-19 będzie dobrowolna. Przedstawiając szczegóły operacji „Warp Speed”, mającej na celu wyprodukowanie i dystrybucję ponad 500 milionów ampułko-strzykawek do stycznia 2021 r., przy wykorzystaniu zasobów naukowych, medycznych, wojskowych i wsparciu sektora prywatnego, prezydent zapewnił, że nowa szczepionka będzie dla tych, „którzy chcą ją dostać”. Dodał, że „nie każdy będzie chciał ją dostać”.

Obawy o możliwe ograniczenie podstawowych wolności wzbudziły wcześniejsze informacje, o tym, że nową szczepionkę wdrażać ma amerykańska armia, co miało sugerować, że lek będzie podawany przymusowo. Opinia publiczna w USA nie kryła zaniepokojenia w tej sprawie.

W ciągu zaledwie jednego tygodnia prawie 440 000 osób podpisało petycję portalu obrońców życia LifeSiteNews skierowaną do światowych przywódców sprzeciwiających się obowiązkowemu szczepieniu na koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

Maryja patrząca na mnie - wizerunek Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

2020-05-26 18:24

Marcin Błaszczyl

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należy do najstarszych świąt maryjnych. Korzenie tego święta sięgają V – VI wieku, choć dopiero 1 XI 1950 roku papież Pius XII Konstytucją apostolską Munificentissimus Deus ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny.

Dzisiejszy wyjątkowy obraz jest okazją do przypomnienia w jak piękny sposób najważniejsze święta maryjne łączą się z polską kulturą ludową. W kalendarzu liturgicznym wymienia się aż 19 świąt maryjnych o różnej randze i oprawie. Tylko jednak najstarsze z nich zajmują wyjątkowe miejsce w kulturze ludowej. Święta te zostały wpisane w ważne momenty ludowego rytmu czasu, z nimi też związane są obrzędy i zwyczaje. Obchodzone 2 II święto Oczyszczenia NMP (Ofiarowania Pańskiego) to w tradycji ludowej Matki Boskiej Gromnicznej. Święto Zwiastowania NMP obchodzone 25 III jest nazywane w tradycji ludowej świętem: Matki Boskiej Roztwornej lub Wiosennej, Ożywiającej, Zagrzewnej, Żabicznej, Strumiannej. Nawiedzenie NMP to z kolei święto Matki Boskiej Jagodnej.

Wniebowzięcie NMP obchodzone 15 VIII w polskiej tradycji znane jest przede wszystkim jako Matki Boskiej Zielnej ale również: Zaśniętej, Żniwnej. W końcu Święto Narodzenia NMP obchodzone 8 IX określane jest jako Matki Boskiej Siewnej. Nazewnictwo świąt maryjnych w tradycji ludowej nawiązuje do obrzędów i obyczajów, wskazuje na rytm natury, który wyznacza porządek prac na roli i w gospodarstwie. Takie nazwy świąt bywają częściej używane niż ich oficjalne kościelne odpowiedniki. Dzisiejszy obraz pięknie wpisuje się w tę ludową tradycję. Oto widzimy ubraną w skromną ludową suknię, okrytą niebieskim płaszczem Matkę Bożą, unoszącą się na obłoku do nieba.

W tle obrazu mamy dwie sfery. Sferę ziemską symbolizują stojący po bokach: święci Piotr i Paweł. Sferę niebiańską strzegą stojący na kolumnach archaniołowie. U samej góry na Matkę Boską oczekują: Jezus, Bóg Ojciec i Duch Święty. Zgodnie z kanonem malarstwa ludowego, Matka Boska góruje wielkością nad pozostałymi postaciami. Tym co wyróżnia ten obraz spośród innych jest słyszalna oczami wyobraźni muzyka towarzysząca wstępującej do nieba Matce Bożej. W tym radosnym obrazie słychać jak ludowe aniołki skocznie przygrywając na góralskich instrumentach towarzyszą Matce Bożej. W taki właśnie radosny, ale przed wszystkim „nasz” charakter święta Wniebowstąpienia NMP chcieli widzieć nasi przodkowie z okolic Żywca w XIX wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję