Reklama

Niedziela Małopolska

Abp Jędraszewski: Krzyż jest naszą nadzieją

– Krzyż otworzył nam drogę do Ojca bogatego w miłosierdzie – mówił abp Marek Jędraszewski podczas stacyjnej Mszy św. w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Krakowie-Krowodrzy.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W homilii, metropolita przypomniał historię Izraelitów, którzy idąc do Ziemi Obiecanej, buntowali się i narzekali na swój los, za co zostali ukarani plagą jadowitych węży. Mojżesz wstawił się za nimi, i na rozkaz Boży, umieścił na palu miedzianego węża. – Odsłoniła się wtedy przed Izraelitami przestrzeń wolności. Ci, którzy uwierzyli słowom Mojżesza i spojrzeli na węża, odzyskiwali zdrowie. Ci, którzy trwali w swoim buncie i uporze, nie znaleźli ocalenia. To co, się wtedy wydarzyło, było zapowiedzią tego, co miało stać się dzięki chwalebnemu krzyżowi Pana naszego, Jezusa Chrystusa – zaznaczył. – Na krzyżu objawiła się prawda o Chrystusie. Jest On pośrednikiem między ludźmi a Bogiem Ojcem. Krzyż otworzył nam drogę do Ojca bogatego w miłosierdzie – przekonywał arcybiskup i podkreślił, że na krzyżu objawiła się pełnia miłości Boga do człowieka.

W dalszej części homilii, metropolita nawiązał do bazyliki Matki Boskiej przy Via Lata, która jest rzymskim kościołem stacyjnym we wtorek V tygodnia Wielkiego Postu. W podziemiach budowli przebywał w areszcie domowym św. Paweł, który pomimo tego, że czekał na swój proces, niestrudzenie głosił Ewangelię. Według tradycji, w podziemiach bazyliki gościł również św. Łukasz, który namalował w tym miejscu wizerunek Madonny, a także św. Piotr. – Znajdujemy się w czasie niezwykłym, kiedy kolejne restrykcje związane z pandemią, zmuszają nas do izolacji i zamknięcia. (…) Na przekór temu, Słowo Boże nie jest skrępowane. Przeciwnie, znajduje nowe środki, aby docierać do skołatanych i niekiedy pełnych niepokoju i lęku ludzkich serc. To Słowo przychodzi jako słowo nadziei, która swoje centrum znajduje w krzyżu Pana naszego, Jezusa Chrystusa. W Nim jedynie jest zbawienie. Patrząc na krzyż oczyma wiary, pragniemy powtarzać to, co powiedział św. Andrzej Apostoł, widząc krzyż, na którym miał zginąć: „Witaj krzyżu, jedyna nadziejo” – zakończył metropolita.

Reklama

Kościołem stacyjnym we wtorek V tygodnia Wielkiego Postu jest bazylika Matki Boskiej przy Via Lata. Świątynia znana jest jako miejsce, gdzie przebywali święci Paweł, Łukasz, Piotr i Jan. W głównym ołtarzu, zaprojektowanym przez Berniniego, znajduje się przepiękny obraz „Maryja, nasza Orędowniczka”. Ikonie przypisuje się wiele cudów, a według tradycji, jest to jeden z siedmiu wizerunków Madonny, które wykonał św. Łukasz. W ołtarzu znajdują się również relikwie św. Cyriaka.

Rzymskiemu kościołowi stacyjnemu z wtorku V tygodnia Wielkiego Postu w Krakowie odpowiada kościół św. Jadwigi Królowej na Krowodrzy. Zanim powstał kościół, pierwsze nabożeństwa odbywały się w prowizorycznej kaplicy i punkcie katechetycznym. Trwającą 10 lat budowę świątyni rozpoczęto w 1980 r. 8 czerwca 1997 r., podczas swojej szóstej pielgrzymki do ojczyzny, Jan Paweł II kanonizował błogosławioną Jadwigę Królową Polski, a w dniu następnym złożył wizytę w kościele.

2020-04-01 11:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo odwołał dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszach Świętych

2020-05-28 13:58

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

dyspensa

zarządzenie

B.M.Sztajner/Niedziela

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w odpowiedzi na „Komunikat przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie dyspens od udziału w niedzielnych Mszach Świętych” z dnia 27 maja 2020 r. (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), biorąc pod uwagę aktualne zarządzenia państwowe,od niedzieli 31 maja br. włącznie, odwołał ogólną dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, udzieloną dnia 24 marca 2020 r.

Równocześnie metropolita częstochowski udzielił zwolnienia od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji i wszystkim, którzy czują obawę przez zarażeniem.

Metropolita częstochowski zalecił, aby treść zarządzenia została ogłoszona wiernym w świątyniach, umieszczona na stronach internetowych parafii, na tablicach ogłoszeń, w biuletynach parafialnych i w mediach społecznościowych.

Pełny tekst zarządzenia TUTAJ

CZYTAJ DALEJ

Papież do Centrum Astalli: dziękuję za obronę prawa do azylu

2020-05-29 20:52

[ TEMATY ]

uchodźcy

Włochy

jezuici

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek postawił jezuickie Centrum Astalli, jako przykład pracy na rzecz migrantów i uchodźców, który może wzbudzić w naszym społeczeństwie odnowione zaangażowanie w autentyczną kulturę przyjęcia i solidarności. Działające od prawie 40 lat centrum podejmuje wiele działań, które służą obronie praw tych, którzy przybywają do Włoch uciekając od wojny i przemocy.

Centrum Astalli służy uchodźcom w wielu ośrodkach na terenie Włoch w procesie integracji ze społeczeństwem. Ojciec Święty napisał list do dyrektora rzymskiego oddziału, który, w różnych punktach Wiecznego Miasta, tylko w ubiegłym roku objął pomocą 11 tys. uchodźców i osób ubiegających się o azyl. Franciszek doskonale zna realia tego jezuickiego dzieła, które odwiedził zaraz na początku swego pontyfikatu. Apelował wówczas o solidarność z ludźmi potrzebującymi wszelkiej pomocy. Wielokrotnie powtórzył trzy słowa, które według niego powinny być kluczem do postawy wobec najbiedniejszych imigrantów i uchodźców: „bronić, służyć, towarzyszyć”.

W obecnym liście skierowanym do o. Camillo Ripamontiego, przy okazji publikacji dorocznego raportu mówiącego o działaniach podejmowanych przez Centrum Astalii, Franciszek dziękuje za odwagę z jaką stawia ono wyzwaniu migracji, przede wszystkim broniąc prawa do azylu w naszych czasach, gdy tak wielu ludzi musi uchodzić przed wojnami, prześladowaniami i poważnymi kryzysami humanitarnymi. Papież dziękuje jezuitom i wolontariuszom zaangażowanym w prowadzenie centrum za to, że przyjmują potrzebujących z braterską miłością. Zachęca wszystkich, by nie tracili nadziei na świat pełen pokoju, sprawiedliwości i międzyludzkiego braterstwa.

Centrum Astalli wydaje każdego dnia 15 tys. ciepłych posiłków, udziela schronienia uchodźcom oraz zapewnia im opiekę medyczną i pomoc prawną.
Prowadzeni też szkoły języka i kultury włoskiej, aby ułatwić integrację w społeczeństwie. Centrum powstało w 1981 roku w Rzymie, z inicjatywy ówczesnego generała jezuitów o. Pedro Arrupe, głęboko dotkniętego tragedią tysięcy Wietnamczyków uciekających z rozdartego wojną kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję