Reklama

Podziękowania za ofiarną służbę i przykład życia

W niedzielę 19 sierpnia w czasie Mszy św. o godz. 9.30 mieszkańcy parafii Domanowo składali podziękowania swemu proboszczowi ks. kan. Benedyktowi Karpińskiemu za wieloletnią posługę w parafii pw. św. Doroty w Domanowie. Dzień podziękowania był jednocześnie tym, w którym Ksiądz Proboszcz, osiągnąwszy wiek emerytalny,przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Niedziela podlaska 36/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O wieku emerytalnym księży mówi Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 538 § 3. „Proboszcz, po ukończeniu 75. roku życia, jest proszony o złożenie zrzeczenia się urzędu na ręce biskupa diecezjalnego, który rozważywszy wszystkie okoliczności osoby i miejsca, powinien zadecydować o przyjęciu lub odłożeniu zrzeczenia. Biskup diecezjalny obowiązany jest zapewnić zrzekającemu się odpowiednie utrzymanie i mieszkanie, mając na uwadze normy ustalone przez Konferencję Episkopatu” (KPK). Ukończenie 75. roku życia nie jest wiekiem określonym dla wszystkich diecezji ani jedynym kryterium.
Wśród księży diecezji drohiczyńskiej wiek emerytalny osiągnął ks. kan. Benedykt Karpiński, który przez 19 lat w parafii pw. św. Doroty w Domanowie pełnił urząd proboszcza. Ksiądz Benedykt do parafii w Domanowie przybył w 1988 r., mając 56 lat. Jako doświadczony kapłan szybko zaklimatyzował się w nowym dla niego miejscu i tak było przez wszystkie lata jego posługi. Ks. Karpiński może się poszczycić nie tylko swymi zasługami w wzrastaniu duchowym parafian na drodze wiary, ale też dorobkiem materialnym parafii, do którego wielce się przyczynił. Już w 1989 r. rozpoczęły się prace przy stawianiu nowego parkanu wokół kościoła. Ksiądz Proboszcz dbał nie tylko o wnętrze kościoła, organizując odnawianie ołtarzy bocznych i zabiegi konserwacyjne ołtarza głównego, ale też o jego wygląd zewnętrzny i teren wokół świątyni. Zasług we wzroście wiary wśród parafian nie da się dostrzec gołym okiem. Jest to zawsze sprawa indywidualna i intymna człowieka wierzącego. Można jednak śmiało powiedzieć, że Ksiądz Benedykt jest wzorem człowieka wiary. Wiary prawdziwej, szczerej, oddanej, skierowanej i kierującej na to, co najważniejsze: na Boga i na drugiego człowieka. Jest to człowiek, który poświęcił się Bogu, aby głosić innym Jego królestwo poprzez swoją modlitwę, pracę i życie. Jako proboszcz parafii w Domanowie zapoczątkował wspólną modlitwę do Matki Bożej Domanowskiej, dawał możliwość bliższego spotkania z Chrystusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie podczas wtorkowej Koronki do Miłosierdzia Bożego, czwartkowego Różańca czy też w czasie adoracji w pierwsze czwartki, piątki, soboty i niedziele każdego miesiąca. Dokładał wszelkich starań, by jak najwięcej ludzi pociągnąć do Boga. Zawsze dbał o piękno liturgii, o jej pobożność i powagę. Wspólnie z parafianami modlił się o to, aby ich wiara nie ustawała, by w rodzinie parafialnej panowały zgoda i miłość, a na całym świecie pokój. Ks. kan. Karpiński jest dobrym przykładem dla swych parafian, których prowadził jako duszpasterz przez 19 lat do świętości. Razem z wiernymi modlił się w każdy czwartek o powołania kapłańskie i zakonne, m.in. w 2004 r. do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie wstąpili pochodzący z parafii Sylwester Falkowski i Łukasz Suszko.
W czasie Mszy św. Ksiądz Proboszcz również złożył podziękowania. Najpierw Bogu za dar powołania go do kapłaństwa, dzięki któremu jest on narzędziem w Jego ręku już tyle lat. Swoje podziękowania skierował również w stronę parafian, z którymi tworzył jedną rodzinę, dzielił ich problemy i radości przez 19 lat duszpasterzowania.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele Rady Parafialnej, gminy, samorządów i instytucji, którzy przyłączyli się również do podziękowań. Wśród nich byli: ks. Wacław Bobel, ks. Rafał Romańczuk, przewodniczący Rady Parafialnej Sylwester Cereniewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Domanowie Franciszek Iwańczuk oraz sekretarz Urzędu Gminy w Brańsku Wojciech Jakubowski. Okolicznościowe wiersze przygotowały dzieci z miejscowej szkoły podstawowej.
Mieszkańcy Domanowa dziękują Księdzu Benedyktowi za 19 lat duszpasterzowania w parafii, za poświęcenie, trud i ciągłe przybliżanie do Boga. Składają podziękowania za ojcowską miłość i przyjacielską radę. Jednocześnie zapewniają, że będą pamiętać o nim w swoich modlitwach. Niech Matka Boża Domanowska wstawia się za nim u swego syna Jezusa Chrystusa, strzeże od złego i zachowa w zdrowiu, chroniąc pod macierzyńskim płaszczem opieki.

Ks. Benedykt Jan Karpiński,

syn Stefana i Heleny z domu Borowiec, urodził się 12 lipca 1932 r. w Iwacewiczach na Białorusi. Tam ukończył trzy klasy szkoły podstawowej, do której uczęszczał w latach 1942-45. Pozostałe klasy szkoły podstawowej ukończył w Pabianicach k. Łodzi. W latach 1948-51 uczęszczał do Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Pabianicach, a następnie do Technikum Finansowego w Łodzi, które ukończył w 1953 r. W tym samym roku, mając 21 lat, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Święcenia diakonatu otrzymał 12 maja 1960 r. 26 czerwca tego samego roku z rąk bp. Mariana Jankowskiego przyjął święcenia kapłańskie. Pierwsze swoje kroki jako młody kapłan ks. Karpiński skierował do parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudce. Zadania wikarego pełnił również w parafii Brańsk, Topczewo, Milejczyce, a wikariusza i zarazem administratora parafii - w Ostrożanach. Pierwszą placówka, w której został proboszczem, była parafia pw. św. Doroty Dziewicy i Męczennicy w Winnej Poświętnej. Ksiądz Benedykt objął ten urząd w 1974 r. W latach 1975-88 był proboszczem w Drohiczynie, gdzie jednocześnie pełnił funkcję członka Komisji Seminaryjnej ds. Wychowania. Inne funkcje i urzędy diecezjalne: członek Komisji ds. Administracji i Finansów I Synodu Diecezji Drohiczyńskiej, wicedziekan dekanatu brańskiego, członek Komisji ds. Dekoracji Diecezjalnego Komitetu Organizacji Pielgrzymki Jana Pawła II do Drohiczyna, pierwszy dekanalny wizytator katechetyczny w dekanacie brańskim. Tytuły: kanonik honorowy Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej, kanonik gremialny Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej.

Oprac. al. Łukasz Suszko

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwam w Winnym Krzewie

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 22

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe Stock

Jakiś czas temu spotkałem mężczyznę, który po wielu latach przeżytych z dala od Boga i Kościoła odnalazł skarb wiary i utracony całkowicie sens życia. Urodził się w dobrej katolickiej rodzinie. Rodzice zadbali o jego religijną formację. Pokazali mu prawdziwe rodzinne życie, jednak już jako nastolatek zaczął się od tego wszystkiego odcinać. Spotkał takie osoby, które przekonały go, że religia to ludzki wymysł, że Boga nie ma, a Kościół i jego ludzie to zwykli hipokryci. Począł się zatracać, zaczął bowiem nadużywać alkoholu, zażywać narkotyki, prowadzić rozwiązłe życie, w niczym nieskrępowanej wolności. Porzucił dom, zrozpaczonych rodziców i związał się z towarzystwem, które wyznawało podobne „wartości”. Tam poznał swoją przyszłą żonę. Zawarli nawet sakrament małżeństwa, bo ktoś ich przekonał, że to fajna „impreza”. Dali życie trzem córkom, których nawet nie ochrzcili. Małżeństwo tego człowieka rozpadło się, a córki totalnie pogubiły się w życiu. Został sam z poczuciem przegranego życia. Postanowił ze sobą skończyć. I wtedy spotkał kogoś, kto przypomniał mu o Bogu, o sakramentach świętych, o Różańcu i zaprowadził do wspólnoty działającej w parafii, która otoczyła go miłością i modlitwą. Dzisiaj odbudowuje swoje życie, porządkuje swoje sprawy. Na jego dłoni widziałem owinięty różaniec, z którym, jak powiedział, nigdy się już nie rozstaje. Na pożegnanie przyznał, że nareszcie czerpie pełnymi garściami z Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję