Reklama

Niedziela Lubelska

Projekt ewangelizacyjny "Źródło"

Brzeźno: Wyzbyć się lęku

Grzegorz Jacek Pelica

W pierwszym tygodniu Wielkiego Postu parafianie z Brzeźna k. Chełma przeżywali rekolekcje przy Krzyżu Trybunalskim. Na uroczystości pożegnania krzyża gościł bp Józef Wróbel, który udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

W sobotę, 7 marca, u stóp krzyża biskupa powitali rodzice kandydatów do bierzmowania, którzy wraz z nauczycielami i katechetami towarzyszyli młodzieży w przygotowaniach. - Widzimy ich niepokój serca, zamęt wewnętrzny oraz pseudonauczycieli, którzy wołają: chodźcie za nami, my was uszczęśliwimy. Ale my wiemy, że tylko Chrystus przynosi szczęście człowiekowi i odpowiada na podstawowe pytania po co żyje i dokąd zmierza - mówili Ewa i Rafał Lewińscy, wyrażając radość z tak szczególnego spotkania we wspólnocie, gdy obecność Ducha Świętego „uzdalnia do świadectwa wiary aż po krańce ziemi”. - Pragniemy, aby wyzbyli się lęku, który napełnia serca młodych ludzi, aby zdobyli entuzjazm i chęć do życia. Duch Święty to realna moc przemieniająca życie, której potrzebują nasze dzieci - podkreślali rodzice.

W obecności relikwii

Reklama

Znakiem zaangażowania młodzieży było przygotowanie oprawy Mszy św. (Katarzyna Hawryluk, Kacper Szajna, Ernest Ruski, Sandra Dzwonnik, Monika Lewińska, Krzysztof Pawłowicz, Jarosław Matyszczuk), pełna powagi postawa podczas peregrynacji kopii Krzyża Trybunalskiego, a także złożone na ołtarzu postanowienia. - To dla nas wielka chwila. Wierzymy, że Duch Święty oświeci nas i uświęci. Przygotowywaliśmy się do tego sakramentu kilkanaście miesięcy na katechezie oraz podczas liturgicznych spotkań w kościele, poznając i rozważając prawdy wiary. Spotkaliśmy się z żywym i prawdziwym Panem Jezusem w sakramencie pojednania i w Eucharystii; szczególnie w pierwsze piątki miesiąca i niedziele - mówili Roksana Fas i Szczepan Klekociuk. - Świat nie pozwala nam się wyciszyć i odczuć miłości Pana Boga. Jesteśmy ciągle kuszeni hałaśliwymi dźwiękami reklam, wabią nas telefony i komputery. Te wynalazki pomagają w życiu, choć nie zawsze pozwalają dostrzec w drugim człowieku bliźniego i odnaleźć wiernego przyjaciela. Wierzymy, że kochająca Matka Jezusa poprowadzi nas ku dobrej przyszłości - zapewniali w obecności relikwii Krzyża Świętego i wizerunku Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, umieszczonego w ołtarzu parafialnej świątyni. Za dar bierzmowania dziękowali Dominik Gilbert, Marcjanna Siennica, Sebastian Szymanko i M. Lewińska.

Zacząć od nowa

W homilii bp Józef Wróbel przypomniał znaczenie Chrystusowego Krzyża, znaku miłości Zbawiciela i źródła sakramentów świętych. Nawiązał do Ewangelii o Męce Pańskiej, którą proklamował proboszcz ks. Marek Lubelski, aby ukazać różne postawy wobec męki i ukrzyżowania. - Cóż piękniejszego dla rodziców, jak widzieć bojące się Boga, pobożne dziecko? - mówił biskup w kontekście Aleksandra i Rufusa, bliskich Apostołom synów Szymona z Cyreny. - To owoce niesienia krzyża. Darem jest dostrzec oddanie Jezusa Chrystusa dla człowieka, jak setnik, który od krzyża odchodzi jako nowy człowiek i wyznaje: Naprawdę, On był Synem Boga (Mt 27,54b). I może Bóg dopuścił słabość wiary Piotra, aby to uzdolniło go do otwarcia drzwi Królestwa tym, którzy w swoim życiu też doświadczą słabości, wyprą się i odwrócą od Jezusa - kontynuował. Pasterz przestrzegał przed grzechami przeciwko Duchowi Świętemu i próbą usprawiedliwiania braku krzyża w miejscu publicznym i w ludzkim sercu, a także traktowaniem powołania Judasza jako „wyboru na zdrajcę”. Powiedział: - „Jezus każdemu daje szansę, aby przemieniając serce, mógł wrócić do Boga z wołaniem: Panie, wybacz mi moje grzechy, bo oto chcę zacząć nowe życie. Jak syn marnotrawny lub dobry łotr”.

2020-03-24 10:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim

2020-06-01 15:24

BP KEP

Prezentujemy treść oświadczenia ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim.

W odpowiedzi na pytania kierowane do redakcji „Niedzieli” w sprawie wywiadu, który przeprowadziłam z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, oświadczam, że publikacja, która ukazała się na stronie internetowej edycji wrocławskiej, została zamieszczona bez wiedzy Redaktora Naczelnego Tygodnika „Niedziela”.
Agnieszka Bugała

Wywiad Agnieszki Bugały z ks. Tadeuszem Isakowiczem–Zaleskim

CZYTAJ DALEJ

Papież: troszczmy się o środowisko rezygnując z łatwych zysków

2020-06-05 14:53

[ TEMATY ]

ekologia

Franciszek

źródło: vaticanmedia

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska papież napisał list do prezydenta Kolumbii. W stolicy tego kraju, Bogocie, miały odbyć się z tej okazji oficjalne uroczystości, jednak zostały one odwołane ze względu na pandemię. „Nie możemy odwracać wzroku obojętni na niszczenie naszej planety, często ze względu na chciwość i zysk” – napisał Franciszek.

Na terenie Kolumbii znajduje się pół miliona kilometrów kwadratowych lasów amazońskich, co sprawia, że puszcza zajmuje ponad 40 proc. jej powierzchni. Lasy deszczowe są tam zagrożone przez działalność przemysłu wydobywczego i karteli narkotykowych. „Nie możemy udawać, że jesteśmy zdrowi w świecie, który jest chory. Dbałość o środowisko wymaga spojrzenia w przyszłość, a nie zatrzymywania się jedynie na chwili obecnej, dążenia do szybkiego i łatwego zysku” – napisał Franciszek w liście do prezydenta Ivána Duque Márqueza.

Papież zaznaczył, że należy sobie w końcu zdać sprawę z powagi sytuacji. „Koszty naszych zaniedbań będą ogromne. Mamy szansę odwrócić kurs, zaangażować się w lepszy, zdrowszy świat i przekazać go przyszłym pokoleniom. Wszystko zależy od nas, czy naprawdę tego chcemy” – zauważył Ojciec Święty.

Franciszek zaznaczył, że niedawno obchodziliśmy piątą rocznicę encykliki „Laudato sí”, która przypomniała nam wołanie udręczonej Ziemi. Zaprosił mieszkańców Kolumbii do refleksji nad tym tekstem i zaangażowania się w ochronę środowiska naturalnego oraz najbardziej bezbronnych i zmarginalizowanych członków społeczeństwa. „Ufam, że wasze rozważania i wnioski, które wyciągniecie, będą sprzyjać budowaniu coraz bardziej przyjaznego świata i bardziej ludzkiego społeczeństwa, w którym każdy z nas ma swoje miejsce i nikt nigdy nie pozostaje w tyle” – zakończył papież.

Kolumbia jest drugim na świecie krajem pod względem różnorodności biologicznej, wyprzedza ją jedynie Brazylia. To miejsce, gdzie żyje najwięcej na świecie gatunków ptaków. Wylesianie jest tam poważnym problemem – rolnicy, chcąc pozyskać nowe tereny pod wypas bydła i uprawy, wdzierają się coraz głębiej w dżunglę. Wycinkę drzew prowadzą też drwale i przestępcy zajmujący się handlem narkotykami. Zdaniem WHO w najbliższym czasie może to zagrozić istnieniu nawet ponad jednej trzeciej roślin i połowy gatunków zwierząt.

Naukowcy badający problematykę ochrony lasów już kilka lat temu zwrócili uwagę na rozwiązania, jakimi powinna kierować się ludzkość w celu zapewnienia przyszłości lasom. Jednym z nich jest konieczność potraktowania niszczenia dziewiczych lasów jako problemu globalnego, a nie takiego, który dotyka tylko kraje rozwijające się. Lasy tropikalne produkują przecież tlen, którym oddycha każdy człowiek na ziemi, nie tylko mieszkańcy Amazonii.

Istotny jest też problem ochrony rdzennych społeczności, które – zdaniem naukowców – są najlepszymi strażnikami lasu. W grę wchodzi też ochrona kultury i poszanowanie praw ludzi, którzy od pokoleń żyją w harmonii z przyrodą. Wycinka stanowi dla nich poważne zagrożenie.

Lasy tropikalne, choć są daleko od nas, to odgrywają w naszym życiu ważną rolę. Nie bez przyczyny są nazywane płucami świata. Tropikalne drzewa, tak jak inne rośliny, pobierają z atmosfery dwutlenek węgla, a wydzielają tlen, którym oddycha człowiek. Sama Amazonia, według Amazońskiego Centrum Ekologicznej Edukacji i Badań, odpowiada za 20 proc. globalnego zaopatrzenia w tlen. To jeden z wielu powodów, dla których należy ją chronić. Klimatolodzy podkreślają, że sama tylko Amazonia w normalnych warunkach pochłania 1,5 miliarda ton CO2 rocznie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję