Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin

Bank Wielkopostny: Zawsze na plusie

Bank Wielkopostny to duchowa wymiana dóbr. Kapitał stanowią zadeklarowane ofiary, które pozwalają zaciągnąć kredyt miłości.

Archiwum

Bank Wielkopostny, akcję ewangelizacyjną obecną na terenie naszej diecezji przez wiele lat, reaktywował ks. Mirosław Ładniak. Centrala wyjątkowej instytucji mieści się przy parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie. Z bogatej oferty banku można korzystać niezależnie od miejsca zamieszkania.

Lokaty i kredyty

Reklama

- Bank Wielkopostny to duchowa wymiana dóbr. Kapitał stanowią zadeklarowane ofiary, modlitwy i wyrzeczenia, jakie udziałowcy podejmują na czas Wielkiego Postu. Z duchowego dobra tych postanowień korzystają ci, którzy zaciągają kredyt miłości, zgłaszając prośby o modlitwę w ich intencji - wyjaśnia ks. Mirosław Ładniak. By zostać członkiem tej wielkopostnej spółdzielni, nie trzeba spełniać wygórowanych warunków. Wystarczy prosta deklaracja, w której określone zostanie postanowienie bądź zgłoszona intencja. - Przez modlitwę i postanowienia uczestników duchowy kapitał jest ciągle pomnażany - podkreśla duszpasterz. Jak w prawdziwym banku, udziałowiec może nie tylko deponować środki, ale też z nich korzystać. Bank podejmuje współpracę zarówno z poważnymi udziałowcami, podejmującymi postanowienia na cały okres Wielkiego Postu, jak i z „drobnymi ciułaczami”, którzy decydują się na jednorazowe, małe gesty miłości. Działalność banku szczególnie doceniają te osoby, które doświadczyły mocy modlitwy. - Tworzymy duchową wspólnotę osób, które wspierają się w czynieniu dobra i motywują do wytrwałości - podkreśla ks. Ładniak.

Bank dla każdego

Na stronie internetowej parafii www.bobola.pl znajdują się formularze rejestracyjne oraz szczegółowe informacje dotyczące udziału w akcji. W biurze przy ul. Paderewskiego dostępne są materiały ewangelizacyjne i informacyjne. Oddziały banku mogą zakładać rodziny, klasy, wspólnoty parafialne czy grupy przyjaciół. Można też dołączyć indywidualnie, zgłaszając prośbę o modlitwę lub gotowość realizacji postanowień. Jak podkreślają organizatorzy, akcja ma ukazać sens i znaczenie wyrzeczenia oraz moc modlitwy, a także dać poczucie solidarności z tymi, którzy potrzebują wsparcia. Bank Wielkopostny ma uwrażliwić na miłość Boga i na potrzeby drugiego człowieka. Lokatą może być np. powstrzymanie się od picia alkoholu i palenia papierosów, dzieła miłości podejmowane w konkretnych sytuacjach jak np. pomoc starszym i chorym, modlitwa czy udział w nabożeństwach wielkopostnych. Zaciągając kredyt miłości, czyli korzystając z duchowych darów innych udziałowców, można prosić o wsparcie w różnych sprawach, np. o nawrócenie, uwolnienie od nałogów, dobre wychowanie dzieci, rozeznanie powołania. Treść intencji i lokat podpowiada samo życie i sytuacja konkretnego człowieka z jego potrzebami i możliwościami. Uczestnicy akcji łączą się duchowo przez codzienną modlitwę (dowolna), zakończoną wezwaniem „Któryś za nas cierpiał rany…”.

2020-03-24 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający długie związki z Polską

2021-07-28 15:01

[ TEMATY ]

pożar

twitter.com/ArchdiocGlasgow

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Informację o pożarze kościoła znajdującego się w dzielnicy Partick w zachodniej części Glasgow straż pożarna otrzymała o godz. 2:40 w nocy. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 30 strażaków, ale jak wynika z relacji mediów i z zamieszczonych zdjęć, kościół został uszkodzony bardzo poważnie, m.in. runął w nim dach i zniszczone zostały wszystkie okna.

CZYTAJ DALEJ

Przyjaciele Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Łazarz

św. Marta

Wspomnienie świętych Marty, Marii i Łazarza

pl.wikipedia.org

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Od tego roku 29 lipca obchodzimy po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie Świętych Marty, Marii i Łazarza. Było to rodzeństwo, które Jezus z Nazaretu często odwiedzał.

O Marcie, Marii i Łazarzu mieszkających w Betanii nieopodal Jerozolimy traktuje wiele nowotestamentowych tradycji obecnych przede wszystkim w Ewangeliach według św. Łukasza i według św. Jana. Dają nam one jednoznacznie do zrozumienia, że Pan Jezus był z owym rodzeństwem wyjątkowo zaprzyjaźniony, że przyjmowali Go w swoim domu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości

2021-07-29 19:42

[ TEMATY ]

naród

przyszłość

piwo

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski komentując dla KAI ogłoszony wczoraj raport Instytutu Jagiellońskiego “Polska zalana piwem”. “Od wielu lat protestujemy przed pobłażliwym, nieodpowiedzialnym i niewrażliwym na konsekwencje, traktowaniem piwa, jako zwykłego napoju” – zaznaczył przewodniczący Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski przypomniał, że kierowany przez niego Zespół od wielu lat sprzeciwia się tym zmianom w prawie, które niosą wiele negatywnych konsekwencji dla społeczeństwa borykającego się z problemami uzależnień. “Do tych najważniejszych zmian należy zaliczyć zwiększanie promocji, reklama piwa i ściślejsze powiązanie alkoholu ze sferą wypoczynku oraz sportu i rekreacji” – zaznacza duchowny. Dodaje, że jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy są najczęstszymi i najliczniejszymi odbiorcami reklam i uczestnikami imprez masowych, w tym sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję