Reklama

Niedziela Lubelska

W czasie lęku odpowiedzią jest wiara

Turowiec - przedostatnie w diecezji rekolekcje "Źródło"

Grzegorz Jacek Pelica

W niedługim czasie parafia pw. św. Barbary w Turowcu na Chełmszczyźnie będzie obchodziła stulecie erygowania. Preludium przyszłorocznego jubileuszu była peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego, przedostatnia w ramach 6-letniego projektu ewangelizacyjnego „Źródło”, który objął całą diecezję (ostatnia parafia, pw. św. Jana Kantego w Lublinie, podejmie akcję po ustaniu epidemii koronawirusa).


Reklama

W ramach „Źródła” parafianie najpierw przeżyli rekolekcje (5-8 marca), prowadzone przez ekipę ks. Bogdana Kalinowskiego, a następnie w tygodniu peregrynacji Krzyża gromadzili się na adoracji. Mieszkańcy Maziarni, Krasnego, Wygnańców, Poniatówki, Turowca, Wólki Putnowickiej, Putnowic Wielkich modlili się u stóp Krzyża, zaś w piątek z modlitwą za druhów z OSP z Kol. Putnowice uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Na uroczystość pożegnania relikwii Krzyża w sobotę 14 marca przybył bp Mieczysław Cisło, który przewodniczył Mszy św. w asyście księży dziekanów Andrzeja Sternika i Andrzeja J. Pytera. Pasterz poprowadził medytację przy Krzyżu i wygłosił homilię. Oprawę przygotowali młodzi parafianie z organistą Andrzejem Bartniczukiem. Nad wszystkim czuwał proboszcz ks. Zbigniew Karbowniczek.

Ufność i pokora człowieka

We wprowadzeniu bp Cisło przypomniał historię Krzyża Trybunalskiego, jego peregrynacji po wszystkich parafiach diecezji i plany umieszczenia kopii z relikwiami w kościele pw. św. Michała Archanioła w Lublinie. Nawiązując do obecnej sytuacji, mówił: - „W ostatnim czasie przyroda upomina się o Boga i o pokorę. Przypomina, że człowiek jest istotą kruchą i słabą; nawet wobec wirusa. Potrzeba nam jeszcze większej ufności w Bogu - Stwórcy, który przeznaczył nas do wieczności, aby przez świat iść drogą Bożych przykazań i zostawiać ślad dobra, miłości, prawdy, szlachetnego życia. Pośród ponurości świata mamy stację radości: ten Krzyż! I dopust Boży, aby podjąć refleksję: jestem tylko stworzeniem, a moje życie ma swoje źródło w Bogu”.

Reklama

Być świadkiem

W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do otrzymanych przez Apostołów darów Ducha Świętego, nieodzownych do ich misji, ale także do misji ewangelicznych kobiet, których godność Chrystus afirmuje w powołaniu, wierności aż po Krzyż oraz pełnej czułości posłudze Mistrzowi i zwiastowaniu Kościołowi Zmartwychwstania.

- Stając pod Krzyżem, jesteśmy w Wieczerniku Zielonych Świat, bo to właśnie Duch Święty jest owocem Męki i śmierci Chrystusa. A jest to Duch prawdy i miłości, a duch ludzki unosi się ku Bogu na skrzydłach wiary i miłości (św. Jan Paweł II); wiara jest łaską, która przychodzi przez wychowanie i autentyczne świadectwo życia - mówił Pasterz, przypominając próbę wiary Apostołów, którzy opuścili Chrystusa w Ogrójcu. - Jezus z nich nie zrezygnował i może potrzeba im było tej chwili słabości, aby byli pokorni. Bo grzech powinien uczyć pokory! Świadczy o tym Tomaszowe „Pan mój i Bóg mój” oraz Piotrowe „Panie, Ty wszystko wiesz” i odpowiedź na trzykrotne pytanie o miłość. Dopiero wtedy Piotr wie, co znaczy kochać: pełnić wolę Boga i zachować Jego przykazania oraz respektować wolę kochanego człowieka; a nie ma większej miłości, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół - tłumaczył Ksiądz Biskup.

- Gdy ogarniają nas lęki: co będzie z Kościołem, co będzie z Polską, z Narodem? Odpowiedzią ma być nasza wiara i nasza miłość. Nie czyjaś, moja! - podkreślał Ksiądz Biskup, przywołując postawę św. Matki Teresy z Kalkuty i etapy wiary w doświadczeniu człowieka aż po pełnego pokus „demona południa”, przy którym tak trudno dziękować i wielbić Boga za Jego łaski, przepraszając za upadki i powstając z grzechów. - Brońmy się przed egoizmem, którego tak wiele jest w świecie; przed europejskością bez Boga. Gdy świat odchodzi od Boga, bądźmy świadkami Boga pośród naszej codzienności! Chciałbym, by Duch Święty w naszych domowych wieczernikach był wciąż przywoływany - mówił.

***

- Długo w naszych sercach pozostanie słowo, które do nas skierowałeś i błogosławieństwo - zapewniali wdzięczni parafianie. - Niech Bóg, który jest miłością, obdarza Cię zdrowiem i potrzebnymi siłami do podejmowania pasterskich wyzwań. Niech wspiera Twój trud i umacnia w miłości i prawdzie Twoją posługę w Kościele, a Matka Boża niech Cię otacza płaszczem opieki - życzyli wierni z Turowca. Życzenia imieninowe wraz z zapewnieniem o modlitwie przyjął proboszcz, ks. Zbigniew Karbowniczek.

2020-03-19 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

27.07

episkopat.pl

Samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A321 z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował o godz. 15.50 na Międzynarodowym Lotnisku im. św. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Na Ojca Świętego czekali już m.in. prezydent RP z małżonką, kard. Stanisław Dziwisz oraz liczni wierni.

Owacjami przywitali Franciszka młodzi pielgrzymi, którzy już od kilku godzin czekali na jego przylot. "Witamy Cię Ojcze Święty w Krakowie" - wykrzykiwała młodzież i mieszkańcy Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: tylko wiara wyzwala człowieka z ograniczeń i ciasnoty jego czasów

2021-07-27 14:45

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

O swojej drodze kapłańskiej i doświadczeniach duszpasterskich opowiedział papież-senior Benedykt XVI w wywiadzie udzielonym pisemnie Tobiasowi Winstelowi z okazji 70. rocznicy swoich święceń kapłańskich, a który ukazał się na łamach niemieckiego miesięcznika katolickiego „Herder Korrespondenz”.

Oto całość rozmowy Tobiasa Winstela z Benedyktem XVI w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Panstwowa Komisja ds. Pedofilii zaprezentowała Pierwszy Raport

2021-07-27 20:28

Adobe.Stock.pl

Zgodnie ze swoim obowiązkiem, Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 opublikowała Raport. Najważniejszymi częściami Raportu są wyniki zrealizowanego przez Państwową Komisję badania zjawiska wykorzystania seksualnego małoletniego w Polsce w latach 2017–2020 oraz relacja ze zgłoszeń, jakimi zajmowała się Komisja, a także rekomendacje dla organów państwa, organizacji i innych podmiotów.

Zgłoszenia

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję