Mottem tegorocznej wędrówki były słowa zaczerpnięte z adhortacji Jana Pawła II „Familiaris consortio”: „Przyszłość świata i Kościoła idzie przez rodzinę”. Pielgrzymkę zorganizował po raz drugi Wydział Duszpasterski płockiej Kurii. Jego wicedyrektor ks. Bogusław Kwiatkowski powiedział w rozmowie z „Niedzielą”, że celem pielgrzymki jest ożywienie kultu świętej - zwłaszcza wśród osób młodych. Do naśladowania jej cnót ks. Kwiatkowski wzywał pielgrzymów w kazaniu wygłoszonym w imielnickim kościele, gdzie zwrócił uwagę, że w czasach szczególnie zagrożonych egoizmem życie świętej jawi się jako „budujący i godny najwyższego uznania przykład chrześcijańskiej miłości bliźniego”.
Św. Joanna Beretta Molla (1922-62) była włoską lekarką. Równolegle z karierą zawodową poświęcała się pracy na rzecz Akcji Katolickiej. W 1955 r. Joanna wzięła ślub z 43-letnim Piotrem Molla, inżynierem mechanikiem, dyrektorem wielkiej fabryki. Joanna poświęcała czas powiększającej się szybko rodzinie i troszczyła się o rozwój własnego życia duchowego. Codziennie rano uczestniczyła we Mszy św., a wieczorem na klęczkach modliła się ze swoim mężem.
We wrześniu 1961 r., będąc w drugim miesiącu ciąży, dowiedziała się, że jest poważnie chora, a życie może jej uratować tylko operacja, która zagroziłaby życiu dziecka. Decyzja matki była jednoznaczna: proszę ratować dziecko za wszelką cenę. Rankiem 21 kwietnia 1962 r. przyszła na świat Joanna Emanuela, zdrowa córeczka, którą matka przytuliła do siebie z wielką czułością. Niestety, matka zmarła w wyniku komplikacji tydzień po urodzeniu dziecka.
Papież Paweł VI określił w 1973 r. jej czyn mianem „świadomej ofiary”. Jan Paweł II beatyfikował ją 24 kwietnia 1994 r. na Placu św. Piotra w Rzymie, zaś 10 lat później - została ogłoszona świętą. Jest patronką narzeczonych i zakochanych, małżonków i rodziców, kobiet w stanie błogosławionym rozeznających powołanie oraz stowarzyszeń charytatywnych i Akcji Katolickiej.
Relikwie św. Joanny zostały sprowadzone do kościoła w Imielnicy w czerwcu 2003 r. W 2006 r. ks. Jacek Wilczyński SDB, ówczesny proboszcz płockiej „Stanisławówki”, i ks. Ryszard Paradowski, proboszcz parafii w Płocku-Imielnicy, zorganizowali pierwszą Pieszą Pielgrzymkę ze Stanisławówki do Imielnicy. Jej współorganizatorami były: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich ze „Stanisławówki” oraz Wspólnota Krwi Chrystusa.
W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział około stu osób z różnych płockich parafii. Ośmiokilometrową trasę w ciągu dwóch godzin pokonywali płockimi ulicami i polnymi ścieżkami pielgrzymi z parafii: katedralnej, św. Jakuba, św. Jadwigi, Świętego Krzyża, Matki Bożej Fatimskiej, św. Maksymiliana, św. Wojciecha, a także ze Słupna, Trzepowa, Bożewa i Żurominka. Najliczniejszą grupę stanowili pątnicy ze „Stanisławówki”. Pielgrzymi wędrowali pod przewodnictwem ks. Bogusława Kwiatkowskiego i ks. Mariusza Rudzkiego SDB.
Podczas Mszy św. 30 osób złożyło przyrzeczenie podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego. Po Eucharystii odbyły się nieszpory ku czci św. Joanny i obrzęd ucałowania jej relikwii.
Słowa szczególnego podziękowania uczestnicy pielgrzymki skierowali do proboszcza parafii św. Stanisława ks. Waleriana Święcickiego SDB, który mimo choroby włączył się w przygotowanie pielgrzymki i kontynuowanie dzieła rozpoczętego przez poprzednika.
Organizatorzy proszą uczestników pielgrzymki o dostarczenie do redakcji pisma „Stanisławówka” zdjęć, które pomogą opracować album o płockich pątnikach - czcicielach św. Joanny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu