Reklama

Kościół

Kard. Dziwisz: otwórzmy się na Boga, który jest z nami w trudnych chwilach

Doświadczenie bliskości Boga, pamięć o Jego dziełach i umiłowanie przykazań – to pomoc w przeżywaniu trudnych doświadczeń i czasu próby – podkreślał kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy klasztornej Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Podczas Eucharystii został złożony akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu w obliczu pandemii.

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Ks. Czesław Bogdał

W homilii kard. Dziwisz zwrócił uwagę na trzy prawdy, które są wielką pomocą w przeżywaniu czasu próby, jaki obecnie „stał się naszym wspólnym, globalnym, światowym udziałem”.

Pierwszą z nich jest prawda o bliskości Boga. - W samym sercu niepokoju i niepewności, jakich doświadczamy dzisiaj, Pismo przypomina, że Bóg zawsze jest blisko. Nawet wtedy, kiedy nie potrafimy tej bliskości dostrzec i jej zrozumieć – mówił hierarcha i podkreślał, że być chrześcijaninem oznacza „otworzyć się na tajemniczą bliskość Boga, uwierzyć w nią, szczególnie w takich momentach, kiedy rzeczywistość zdaje się jej nie potwierdzać”. - Bliskości Boga może doświadczyć bowiem jedynie ten, kto zdecyduje się wierzyć. Wiara nie jest abstrakcją, nie jest łatwą pociechą dla lekkoduchów, ale niestrudzonym poszukiwaniem Boga w zakamarkach naszego życia i to szczególnie w czasach próby – dodał.

Reklama

Drugą z wyróżnionych przez kard. Dziwisza prawd jest pamięć o dziełach Boga. - To fundament naszego duchowego życia i pokoju, również w czasie trudnym, tak jak ten, który przeżywamy obecnie. Modlimy się o to, aby obecny czas stał się czasem ćwiczenia naszej pamięci, przypomnienia o bliskości Boga, jaka stała się naszym udziałem w trudnych doświadczeniach przeszłości – mówił.

Podziel się cytatem

Trzecia prawda dotyczy przykazań, które są „wyrazem czułej obecności, miłosiernej bliskości Boga w stosunku do każdego z nas”, a także „mapą pozwalającą odnaleźć drogę” do Boga. - Kto wierzy w bliskość Boga, komu własna pamięć przypomina Jego bliskość, w tym rodzi się spontanicznie pragnienie podążania drogami świętej i życiodajnej mądrości Boga – nauczał kaznodzieja.

Osobisty sekretarz św. Jana Pawła II zachęcał, by w dniach zaniepokojenia ogarniającego narody wracać do aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, złożonego przez polskiego papieża w Łagiewnikach w 2002 roku. - Świętym papieżem kierowała wiara, intuicja i przekonanie, że nasz niespokojny świat nie znajdzie ocalenia bez Boga, poza Bogiem, który przecież dzierży losy wszechświata, losy ziemi, losy każdego narodu i każdego człowieka. Stąd dokonany tu akt zawierzenia nie był zwykłą pobożną praktyką, ale prorockim gestem, ważnym dla teraźniejszości i przyszłości nas wszystkich – wyjaśniał hierarcha.

- Trzeba powracać do przesłania o Bożym Miłosierdziu, które stąd rozeszło się na świat. W świetle tego, co przeżywamy obecnie, warto na nowo odczytywać prorocze słowa Jana Pawła II: „Nie lękajcie się!” – apelował purpurat. Jak dodał, słowa te nie umarły wraz ze śmiercią papieża. - Otwórzmy się więc ponownie na przyjęcie nieprzemijającej prawdy o miłosiernym i wiernym Bogu, który jest zawsze z nami, również i zwłaszcza w trudnych chwilach – zachęcał.

2020-03-18 08:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz w Kalwarii: zakończcie polemiki

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

common.wikimedia.pl

- Zakończcie polemiki, naród jest zmęczony sporami, konfliktami i podziałem, Ojczyzna jest ważniejsza od partykularnych interesów partii - apelował w Wielki Piątek do polityków w Kalwarii Zebrzydowskiej kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski uczestniczył w tradycyjnej wielopiątkowej procesji i wygłosił kazanie.

W słowie pasterskim kard. Dziwisz przypomniał, że obecny rok obchodzony jest w Kościele jako Rok Miłosierdzia i apelował by towarzyszyły mu czyny, by nie pozostał pustą ideą. Apelował, by miłość i solidarność okazały się mocniejsze od wszystkich nieporozumień i niechęci. "Proszę o dalekowzroczność i rozwagę w tym zakresie, bo sprawa Ojczyzny i narodu jest ważniejsza od partykularnych interesów poszczególnych ugrupowań partyjnych. Proszę przyjąć moje słowo jako wyraz życzliwości i troski Kościoła o dobro wszystkich synów i córek narodu polskiego" - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję