Reklama

Został prałatem honorowym

Decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI proboszcz strzegomskiej parafii pw. Świetych Apostołów Piotra i Pawła ks. Marek Babuśka został podniesiony do godności prałata honorowego.
15 maja w bazylice mniejszej w Strzegomiu biskup świdnicki Ignacy Dec poświęcił specjalną sutannę prałacką, pas i pelerynę w kolorze fioletowym oraz dokonał symbolicznego aktu obłóczyn, czyli nałożenia nowego stroju na prałata. Do wiernych zwrócił się m.in. tymi słowami: „Serdecznie gratuluję Księdzu Proboszczowi tej nominacji. Tym bardziej jest to warte podkreślenia, gdyż nieczęsto się zdarza, by tak młody kapłan dostąpił tego zaszczytu”. Do gratulacji dołączyły także władze samorządowe Strzegomia, placówki oświatowe oraz przedstawiciele różnych grup społecznych. „Życzymy Tobie, Księże Marku, byś codziennie doświadczał ufności, niezłomności i prawości patronów strzegomskiej bazyliki Świętych Apostołów Piotra i Pawła, pomnażając jednocześnie duchowe bogactwo i zasługi powierzonego Ci ludu” - mówił w swoim przemówieniu burmistrz Strzegomia, Lech Markiewicz.
Warto dodać, że w tym dniu Biskup świdnicki udzielił strzegomskiej młodzieży sakramentu bierzmowania.
Ks. Marek Babuśka objął probostwo w Strzegomiu 16 października 2006 r., 13 lutego 2007 r. Benedykt XVI podniósł jego osobę do godności prałata honorowego, a 4 kwietnia został dziekanem dekanatu Strzegom na okres 5 lat.

Ks. Marek Babuśka

Urodzony 9 marca 1963 r. w Nowej Rudzie, wyświęcony na kapłana 21 maja 1988 r. we Wrocławiu. W latach 1988-94 wikariusz w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu; w latach 1994-96 wikariusz w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy; od 1996 do 22 kwietnia 1997 r. wikariusz w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu; od 23 kwietnia 1997 r. proboszcz nowo erygowanej parafii pw. Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Wałbrzychu; od 25 marca 2000 r. kanonik; od 25 maja 2004 r. wicedziekan dekanatu Wałbrzych-Zachód; od 16 października 2004 r. diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych; od 13 kwietnia 2006 r. z rąk biskupa świdnickiego Ignacego Deca otrzymał tytuł Kanonika RM; od 16 października 2006 r. proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu; od 13 lutego 2007 r. prałat honorowy Ojca Świętego; od 5 kwietnia 2007 r. dziekan dekanatu Strzegom.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję