Reklama

Należymy do Jezusa

Fecit mihi magna

Obrazki prymicyjne rozdaje się dziś każdemu, kto tylko o nie poprosi. Jest to bardzo miła pamiątka, którą się ceni nawet po wielu latach. Tym bardziej, gdy ksiądz prymicjant dopisze nam jakąś osobistą dedykację.
Dzięki uprzejmości pewnej rodziny z Dębnik - chodzi o archiwum domowe państwa Szkockich - dowiadujemy się, jakie motto wpisał własnoręcznie na swoim obrazku prymicyjnym, przedstawiającym Matkę Bożą z Ostrej Bramy, ks. Karol Wojtyła. Pani Irena Szkocka i jej córka Zofia opiekowały się młodym Karolem po wypadku samochodowym, któremu uległ, gdy wracał z Solvayu do domu w 1944 r. Już w dwa lata później z wielkim pietyzmem trzymały w swych dłoniach ów mały obrazek z Najświętszą Maryją Panną, na którego odwrocie widniał autograf ks. Karola Wojtyły, data: Kraków, 1 XI 1946 r. i wpisane po łacinie słowa zaczerpnięte z Magnificat: „Fecit mihi magna” - Wielkie rzeczy uczynił mi… - w domyśle Wszechmocny.

I belong to Jesus

Obecnie manifestację swoich przekonań ludzie młodzi uskuteczniają m.in. poprzez nadruki umieszczane na noszonych przez siebie koszulkach. Dlatego też wszyscy kibice piłkarscy mogli się np. dowiedzieć, co myśli doskonały zawodnik Ricardo Izecson dos Santos Leite, znany jako Kaká, który na koniec zwycięskiego meczu o puchar Ligi Mistrzów zdjął klubową koszulkę, pod którą miał drugą, z wypisaną wyraźną deklaracją: „I belong to Jesus” - Należę do Jezusa. Kamery uchwyciły ten moment. Cała Europa zobaczyła. I teraz w głowach milionów fanów futbolu kołacze się pytanie: A ja? Do kogo ja należę?...
Nawiasem mówiąc, ciekawe, czy zobaczylibyśmy ten napis, gdyby Kaká znalazł się po stronie drużyny przegranej. Tak czy owak - możemy chyba tak sądzić - ma chłopak swój styl i pomimo iż pochodzi z bogatej brazylijskiej rodziny, a teraz również sam zarabia krocie, wie, Komu ostatecznie wszystko zawdzięcza.

Przez ręce Boga

Reklama

Na ile słowa, z którymi się utożsamiamy, mogą mieć wpływ na nasze losy? Skąd czerpać pewność, że według nich ułoży się nasza przyszłość? Co ma decydujące znaczenie w wyborze tego właśnie, a nie innego motta życia? Myślę, że na te i im podobne pytania musieli sobie odpowiedzieć również tegoroczni neoprezbiterzy z naszej archidiecezji. Radą służyli im zapewne ojcowi duchowni i przełożeni seminaryjni. Ale ostatecznie jest to i tak ich wybór własny. Dlatego przyjmując z ich rąk dar prymicyjnego obrazka, zastanówmy się, co ten konkretny ksiądz nosi w swym sercu i niejako już od pierwszych dni kapłaństwa chce nam powiedzieć.
Św. Jan Apostoł napisał: „Wszystko bowiem, co z Boga zrodzone, zwycięża świat; tym właśnie zwycięstwem, które zwyciężyło świat, jest nasza wiara”. Wiara zaś - jak pamiętamy - rodzi się ze Słowa Bożego. Przypatrzmy się więc, jakim Słowem żyją nasi dopiero co wyświęceni księża. I życzmy im, by ich motto życiowe rzeczywiście pomagało im nieść świadectwo, że prawdziwe zwycięstwo zawsze przychodzi przez ręce Boga.

Ks. Tomasz Błażejowski
„Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem wzywać do nawrócenia sprawiedliwych, lecz grzeszników”. (Łk 5, 31-32)

Ks. Krzysztof Kasprzak
„Pan mój i Bóg mój!”. (J 20, 28)

Reklama

Ks. Paweł Mielecki
„Dzięki składam Temu, który mię przyoblekł mocą, Chrystusowi Jezusowi, naszemu Panu, że uznał mnie za godnego wiary, skoro przeznaczył do posługi mnie”. (1 Tm 1, 12)

Ks. Krystian Piwowarczyk
„Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu, a On sam będzie działał”. (Ps 37, 5)

Ks. Tomasz Stec
„Pan cię uchroni od zła wszelkiego: czuwa nad twoim życiem. Pan będzie strzegł twego wyjścia i przyjścia teraz i po wszystkie czasy”. (Ps 121, 7-8)

Ks. Stanisław Czernik
„Złożyłem w Panu całą nadzieję; On schylił się nade mną i wysłuchał mego wołania”. (Ps 40, 2)

Ks. Paweł Gałuszka
„Oto ja, poślij mnie!”. (Iz 6, 8)

Ks. Paweł Głowacz
„Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!”. (Mt 10, 8)

Ks. Gracjan Hebda
„Tobie, Panie, zaufałem”. (por. Ps 31)

Ks. Robert Młynarczyk
„Bóg jest miłością”. (1 J 4, 8)

Ks. Mariusz Olszowski
„Tobie, Panie, zaufałem”. (por. Ps 31)

Ks. Piotr Pałasz
„Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu, a On sam będzie działał”. (Ps 37, 5)

Ks. Krzysztof Piechowicz
„Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak, jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka!”. (J 14, 27)

Ks. Roman Stechura
„Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu, a On sam będzie działał”. (Ps 37, 5)

Ks. Piotr Wróbel
„Dla mnie żyć - to Chrystus”. (Flp 1, 21)

Ks. Robert Zych
„Aż do śmierci zmagaj się o prawdę, a Pan Bóg będzie walczył o ciebie”. (Syr 4, 28)

Ks. Rafał Żelazny
„Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity”. (J 15, 5)

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję