Reklama

Zatrudnieni przez Boga

Niedziela małopolska 24/2007

Używając współczesnego języka można powiedzieć, że świecenia kapłańskie to zatrudnienie przez samego Boga mężczyzny, potrzebnego Mu do rozdawania darów łaski. To powierzenie konsekrowanym rękom kluczy od magazynu Bożych skarbów. (…)
Po kilku latach intensywnego przygotowania, Pan Bóg z wielkim zaufaniem powierza Wam Księgę Słowa natchnionego. To jest główny pokarm człowieka. Bez niego chrześcijanin duchowo obumiera. Bóg ufa, że nakarmicie nim wszystkich głodnych tego Słowa. (...)
Kapłan - szafarz chrztu, który człowieka wierzącego czyni dzieckiem Boga. Włącza go w środowisko Boże, jakim jest Kościół. Kapłan - szafarz rozgrzeszenia, które jest darem miłosiernego Boga, ofiarowanym każdemu, kto prawdziwie się nawraca. Kapłan - szafarz Eucharystii, pokarmu nieśmiertelności. (...)
Wspomnę jeszcze o szafowaniu błogosławieństwem. Dziś nie zawsze docenianym, a należącym do kapłańskiej posługi. Kapłan jest po to, aby błogosławił. Jest narzędziem Bożego błogosławieństwa. Jakże wielu ludzi dziś nie dorasta jeszcze do słuchania Słowa Bożego. Są jak dzieci, które Jezus przygarniał i błogosławił. Nie katechizował, bo były jeszcze za małe. Błogosławił. Jakże wielu ludzi dziś nie dorasta do Eucharystii, bo weszli na drogę grzechu i nie mają sił, aby z niej zejść na drogę świętości. To dla nich jest błogosławieństwo... (...) Szafując tymi darami, możecie ubogacać ludzi na każdym etapie drogi człowieka do Boga...
Są dwa istotne warunki dobrego wykonania posługi szafarza. O pierwszym z nich Jezus mówi jasno i wyraźnie. Jest nim postawa sługi. Szafarz nie rządzi, szafarz służy. Rządzi bowiem Pan, właściciel owych Bożych hurtowni i magazynów. My, kapłani, nie jesteśmy ich właścicielami. Jesteśmy sługami.
Drodzy Neoprezbiterzy, dziś modlimy się o to, abyście byli dobrymi szafarzami, to znaczy dobrymi sługami Boga i ludzi. Pamiętajcie o tej kolejności. (...) To Bóg wysyła nas do ludzi, abyśmy pełnili Jego wolę, a nie ich wolę. (...)
Drugi warunek dobrego wykonania posługi szafarza łaski Bożej polega na tym, abyście sami na co dzień żyli bogactwem, które będziecie każdego dnia rozdawali. (...) Używając języka bliskiego dzisiejszemu człowiekowi, trzeba powiedzieć, że jedyną reklamą Bożych darów, jaka jest w waszych rękach - a tak to ustanowił sam Jezus, Najwyższy Kapłan - jest świadectwo waszego życia.
Można bowiem być szafarzem skarbów nieba i mieć w ręku klucze królestwa niebieskiego, a samemu żyć na poziomie bezdomnego nędzarza, który żebrze, a wszystko co posiada, niesie w reklamówce…

Fragment homilii wygłoszonej podczas święceń kapłańskich - Wawel, 2 czerwca 2007 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję