Reklama

Przybył, aby nam podziękować

Najważniejsza diecezjalna uroczystość 2007 r. przeszła do historii. 2 czerwca na pl. Jana Pawła II pod kościołem pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. kilkanaście tysięcy wiernych zgromadziło się na modlitwie pod przewodnictwem kard. Henryka Gulbinowicza. Tak uczciliśmy 10. rocznicę wizyty Papieża Polaka w naszej diecezji.

Na placu dominowała atmosfera modlitwy, wspomnień i dziękczynienia. Na godzinę przed Mszą św. rozpoczęła się impresja poetycko-muzyczna, zatytułowana „Tak bardzo odmieniłeś oblicze polskiej ziemi”. Jej treścią były głównie teksty Jana Pawła II przeplatane muzyką.
O godz. 16 rozpoczęła się Eucharystia. Obok kard. Gulbinowicza celebrowali ją biskupi naszej diecezji i ponad stu kapłanów. Niektórzy spośród nich mieli na sobie te same alby i czerwone stuły, które ubrali tu 10 lat temu...
Główną cześć homilii Ksiądz Kardynał poświęcił historii. Z jednej strony odwoływał się do historii pobytu Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp., z drugiej - do historii wiary i administracji kościelnej na naszych ziemiach. Okazuje się, że połączył je przyjazd Papieża do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. - Do was przybył, by się wspólnie modlić, ale ja wiem z rozmów z nim osobistych, że przybył także, aby podziękować wszystkim mieszkańcom, waszym biskupom, duszpasterzom diecezjalnym i zakonnym, katechetom za półwiecze pracy nad odrodzeniem Kościoła katolickiego na tych ziemiach - mówił kard. Gulbinowicz.
Świadomość faktu, że takie były intencje Jana Pawła II, gdy odwiedził nas 10 lat temu, także dzisiaj budzi radość, nawet pewną delikatną dumę i daje pokrzepienie. Patrząc w odpowiedniej perspektywie, jak nasz wielki Gość, można dostrzec, ile warta jest wiara na tej ziemi, okupiona tak wielkim trudem i cierpieniem.
Na zakończenie Mszy św. z głośników rozległo się nagranie sprzed 10 lat z tego momentu, gdy Jan Paweł II prosił nas o modlitwę o wprowadzenie Kościoła w trzecie tysiąclecie, a myśmy wszyscy spontanicznie zaczęli krzyczeć: „Pomożemy!”. To był wzruszający moment.
10 lat temu na spotkanie z Ojcem Świętym do Gorzowa przybyło 400 tys. osób. Tym razem było nas niewielu. Szkoda. Organizatorzy spodziewali się kilkudziesięciu, nie kilkunastu tysięcy osób. Dokładnie 2 miesiące temu w czasie białego marszu w rocznicę śmierci Jana Pawła II w to samo miejsce przybyło dwukrotnie więcej ludzi. Widząc jednak to, co działo się na placu, byłem pewien, że przygotowania do tej uroczystości nie poszły na marne. Ci, którzy przybyli, przeżyli niezwykłe wspomnienie i odeszli ubogaceni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję