Reklama

Uroczystości w kościele św. Katarzyny w Zamościu

W swoistej oazie modlitewnej Zamościa, w kościele św. Katarzyny, od 9 do 17 maja, trwało Jerycho, tzn. całodobowe czuwanie modlitewne przed Najświętszym Sakramentem, z okazji apostolskiej pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI do Brazylii. Wierni z Zamościa i okolic modlili się nie tylko o błogosławione owoce pielgrzymki, ale również o wyniesienie na ołtarze sług Bożych: Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego, ks. Franciszka Blachnickiego oraz służebnicy Bożej Rozalii Celakówny. Składali też dziękczynienie za dar św. Andrzeja Boboli, orędzia fatimskiego i za 15 lat istnienia diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Modlitewne czuwanie było połączone z rekolekcjami, które prowadził o. Henryk Burzyński z Radomia.
13 maja, w 90. rocznicę objawień fatimskich, kapłani i wierni świeccy wzięli udział w procesji różańcowej ulicami zamojskiej starówki, przypominając w rozważaniach - według orędzia Maryi - że drogą do ratowania zagrożonego grzechami świata są: modlitwa, różańcowa, pokuta i nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca. Współczesny świat winien na nowo wsłuchać się w głos Najświętszej Matki, wciąż zatroskanej o zbawienie każdej ludzkiej duszy.
Nawiązując do chlubnej tradycji kościoła św. Katarzyny, 15 maja, w wigilię odpustu św. Andrzeja Boboli, zorganizowano bierzmowanie harcerzy, którego udzielił bp Wacław Depo. Ten ważny sakrament odbył się w 90. rocznicę powstania ZHP w Zamościu i w 60. rocznicę sakramentu bierzmowania, udzielonego harcerzom przez bp. Stefana Wyszyńskiego.
Ukoronowaniem wymienionych uroczystości był odpust ku czci św. Andrzeja Boboli, który 350 lat temu poniósł męczeńską śmierć za wiarę. Uroczystą Sumę odpustową celebrował ks. prał. Adam Firosz, kanclerz Kurii Biskupiej, wspólnie z wieloma zgromadzonymi przy ołtarzu Pańskim kapłanami. Obszerny zasób wiadomości o życiu i pracy duszpasterskiej Świętego przekazał Piotr Kondraciuk, dyrektor Muzeum w Zamościu.
Św. Andrzej Bobola żył w latach 1591-1657. W Braniewie wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, w 1622 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował w Nieświeżu, Wilnie, Bobrujsku, Płocku i Warszawie, w Łomży i w Pińsku. Prowadził działalność misyjną w latach 1652-57 na Polesiu, zarówno wśród prawosławnych jak i katolików. Został bestialsko zamordowany przez kozaków w Janowie Lubelskim w 1657 r. Beatyfikacja Andrzeja Boboli nastąpiła w 1853 r., a kanonizacja - w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 17 kwietnia 1938 r. Relikwie Świętego przechowywano w Pińsku, Płocku, Moskwie, Watykanie i Rzymie. W 1989 r. trumnę z relikwiami umieszczono na stałe w sanktuarium w Warszawie, na Mokotowie. W okresie dwudziestolecia międzywojennego św. Andrzeja ogłoszono Patronem Polski, a w 1992 r. - metropolii warszawskiej. W 1938 r. na prośbę młodzieży szkół średnich sprowadzono relikwie Świętego do kościoła św. Katarzyny. Tu szerzy się Jego kult. W 1998 r. uroczyście obchodzono 60. rocznicę kanonizacji św. Andrzeja - Muzeum Zamojskie (wtedy i teraz) zorganizowało wystawę o życiu i działalności Męczennika, a ks. Zdzisław Ciżmiński zakupił do świątyni posąg świętego. Oby męczeńska śmierć Patrona naszej Ojczyzny przyczyniła się do zjednoczenia rozdzielonych chrześcijan.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Dziewica i męczennica o wypróbowanej wierze

Niedziela kielecka 40/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święta

WD

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Tekla to patronka czczona jako święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, uznawana jest za pierwszą męczennicę Kościoła. W Polsce znana jest od wieków. W diecezji kieleckiej jej wezwanie noszą kościoły w Wolicy k. Gór Pińczowskich, w Gnojnie, gdzie patronuje kościołowi razem ze św. Janem, w Piotrkowicach – ze św. Pawłem i w Krzyżanowicach. W tej świątyni każdy odnajdzie ducha i charyzmat św. Tekli, ale i esencję klasycyzmu w architekturze oraz piękne malarstwo epoki stanisławowskiej

Parafia istniała tutaj już na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszy kościół ufundował Benedykt Jaksa, ale konsekrowany był dopiero przez bp. Tomasza Oborskiego w 1626 r.

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję