Reklama

Eucharystyczne rekolekcje w Łowiczu

„Wytrwajcie w miłości mojej” - to motto, które przyświeca idei I Kongresu Eucharystycznego Diecezji Łowickiej. Dla wiernych jest on okazją do pogłębienia swojej wiary oraz dziękczynieniem za 15 lat istnienia diecezji łowickiej.

Kongres rozpoczął się w uroczystość Bożego Ciała, kiedy to na łowickim rynku zgromadziło się kilka tysięcy wiernych. - Benedykt XVI przypomniał nam niedawno w swojej adhortacji „Sacramentum caritatis”, że Eucharystia jest w całym tego słowa znaczeniu tajemnicą wiary. Jej streszczeniem i podsumowaniem - zauważył abp Józef Kowalczyk, który przewodniczył uroczystościom otwierającym Kongres. Powiedział również, że wiara Kościoła ze swej istoty musi być wiarą eucharystyczną. Dlatego też szczególnie nabiera swej duchowej mocy przy stole eucharystycznym. A Kongres Eucharystyczny ma pogłębić naszą wiarę i prowadzić do wielkiej wdzięczności Bogu za ten sakrament.
Zdaniem abp. Kowalczyka, ziemski świat nie może zaspokoić duchowej potrzeby ludzkiego serca. Dlatego też potrzebujemy czegoś więcej. - Trzeba nam innego pokarmu i innego chleba, który będzie w stanie nasycić ludzką duszę - podkreślił Nuncjusz Apostolski. Dodał również, że diecezjalny Kongres troszczy się nie o ten ziemski pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki. Przypomniał także słowa Jana Pawła II, który 10 lat temu na Kongresie Eucharystycznym we Wrocławiu wskazał nam, jak wielka jest miłość Boga do człowieka ukryta w tym sakramencie. „Jak wielką wartość ma w oczach Bożych człowiek, skoro sam Bóg karmi go swoim Ciałem! Jak wielką przestrzeń kryje w sobie ludzkie serce, skoro wypełnić je może tylko Bóg!” - mówił Ojciec Święty.
Przez kongresowy tydzień wierni modlą się oraz pogłębiają swą wiedzę o tym najważniejszym sakramencie Kościoła. Jego program jest bardzo bogaty: procesje, adoracje, Msze św., Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, spotkania ministrantów i bielanek, dzień modlitwy osób konsekrowanych oraz Marsz dla Jezusa. Dlatego też cały tydzień skoncentrowany jest na Eucharystii. - Jest to taki czas, w którym każdy powinien się zatrzymać i zastanowić się, w co wierzy i komu służy. To są takie eucharystyczne rekolekcje - podkreśla o. Robert Kalbarczyk z kościoła Ojców Pijarów w Łowiczu.
Kongresy Eucharystyczne organizuje się w różnej skali - międzynarodowej, krajowej i diecezjalnej. Ich celem jest wzmocnienie wśród wiernych osobistej i wspólnotowej relacji z Chrystusem Eucharystycznym. - Dlatego też w każdej diecezji organizuje się kongres, aby zwrócić uwagę wiernych na to, że wszystkie sakramenty Kościoła zmierzają do tego najważniejszego: Eucharystii - uważa o. Kalbarczyk. Podczas trwania Kongresu wierni mają doskonałą okazję, aby dowiedzieć się, czym w istocie jest ten sakrament. Dzięki temu mogą pogłębić swoją wiedzę, jak również odnowić kontakt z Eucharystią. - Podczas tego okresu obserwujemy w naszym kościele więcej spowiedzi oraz większą ilość wiernych na Mszach św. i innych nabożeństwach - podkreśla o. Kalbarczyk. - My dajemy ludziom możliwość pogłębienia swojej wiary. A oni z tej możliwości korzystają.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję