Reklama

Diecezjalny Kongres Misyjny

„Oto ja, poślij mnie!”

Niedziela toruńska 24/2007

W sobotę 26 maja br. w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Teresy od Dzieciątka Jezus Dziewicy i Doktora Kościoła w Grudziądzu odbył się Diecezjalny Kongres Misyjny, w którym wzięło udział ponad 500 dzieci i młodzieży ze szkolnych ognisk misyjnych oraz Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci z diecezji. Spotkanie zostało zorganizowane przez Diecezjalny Referat Misyjny w ramach przygotowania do obchodów jubileuszowych 150-lecia powstania Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w Polsce pod hasłem: „Oto ja, poślij mnie!”. Podczas tego spotkania dzieci i młodzież zapoznały się ze specyfiką pracy misjonarzy na poszczególnych kontynentach. Rejon brodnicki zaprezentował Azję, kontynent afrykański przedstawił rejon toruński, a Australię i Oceanię - rejon grudziądzki. Prezentacja została ubogacona wspólną modlitwą, śpiewem i spotkaniami z misjonarzami. Szczególne zainteresowanie wzbudził czarnoskóry ojciec jezuita, który mówił o męczennikach za wiarę w Afryce.
W Kongresie uczestniczyli kapłani opiekunowie dekanalnych i parafialnych kół misyjnych, opiekunowie grup, katecheci, ks. Grzegorz Tworzewski dyrektor Diecezjalnego Referatu Misyjnego Diecezji Toruńskiej, seminarzyści z Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Wyjątkowym gościem był ks. Jan Piotrowski, dyrektor Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.
Uwieńczeniem Kongresu była uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Suski w asyście 25 kapłanów. Wśród sprawujących Eucharystię był pochodzący z parafii na Rządzu ks. Dariusz Kajzer, który za kilka miesięcy, jako jedyny misjonarz z diecezji toruńskiej, wyjedzie na misję do dalekiej Papui-Nowej Gwinei.
W homilii Ksiądz Biskup zwrócił się do dzieci, dziękując za zaangażowanie duchowe i materialne w Papieskie Dzieło Pomocy Dzieciom. Rozważając myśl Soboru Watykańskiego II, że misje są najważniejszą i najświętszą sprawą Kościoła, przedstawił postaci wielkich misjonarzy: św. Pawła, św. Wojciecha, bp. Chrystiana - który był pierwszym misjonarzem na terenach naszej diecezji i widnieje w herbie Grudziądza. Wskazując na figurę i relikwie patronki świątyni i parafii na Rządzu - św. Teresy od Dzieciątka Jezus, powiedział, iż ta święta karmelitanka nigdy nie była na misjach, ale modliła się za misje i misjonarzy już od wczesnego dzieciństwa, a dzisiaj jest patronką misji świętych.
Wielkim przeżyciem dla wspólnoty parafialnej i jej proboszcza ks. kan. Janusza Majewskiego było uroczyste posłanie misjonarza, ks. Dariusza Kajzera. Po odczytaniu aktu posłania bp Andrzej Suski poświęcił i nałożył na ks. Darka krzyż misyjny; „Oto ja, poślij mnie!”.
Ks. proboszcz Janusz Majewski i wspólnota parafialna towarzyszyli ks. Darkowi w jego drodze do kapłaństwa: w katedrze św. Janów, gdy z rąk śp. bp. Jana Chrapka przyjmował święcenia diakonatu; w Roku Jubileuszowym 2000, gdy otrzymał święcenia kapłańskie; 29 kwietnia br. w Gnieźnie podczas uroczystości odpustowych św. Wojciecha, gdy nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk z woli Papieża Benedykta XVI wręczył 40 misjonarzom z Polski - krzyże misyjne. Wspólnota parafialna wspierać będzie duchowo i materialnie pierwszego „swojego” misjonarza. Przedstawiciele parafii podczas tej uroczystości przekazali ks. Darkowi ofiary złożone na cel jego działalności misyjnej.
Uroczystość ta wpisze się w historię, zaledwie dwudziestoletnią, parafii św. Stanisława BM i św. Teresy od Dzieciątka Jezus na osiedlu Rządz w Grudziądzu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję