Reklama

Jubileusze religijne w Warnicach

Początki chrześcijaństwa w Warnicach sięgają okresu misji chrystianizacyjnej roku 1124, kiedy do Pyrzyc przybył św. Otton z Bambergu. W okresie reformacji w kościele w Warnicach odprawiano nabożeństwa protestanckie. Dopiero po II wojnie światowej osiedliła się w tej miejscowości ludność przybyła z różnych stron Polski. Uczęszczała do kościoła w Barnimie, której proboszczem był ks. Czesław Sampławski. Dzięki jego staraniom w 1974 r. podjęto się trudu odbudowy zabytkowej świątyni, która została poświęcona 19 grudnia 1976 r. przez ówczesnego ordynariusza szczecińsko-kamieńskiego bp. Jerzego Strobę. On też erygował parafię w Warnicach pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła 12 marca 1977 r.
Od trzynastu lat proboszczem parafii jest ks. Piotr Ilnicki. Wspomaga go jeden wikariusz. Warnicka parafia posiada kościół parafialny i trzy świątynie filialne. Trzydziestolecie istnienia tej parafii obchodzone 26 maja br. było pierwszą okazją do uroczystego podziękowania Bogu i ludziom. Na to święto warnickiej rodziny parafialnej przybył bp Jan Gałecki, wikariusz generalny naszej archidiecezji, obchodzący w czerwcu Złote Gody Kapłańskie.
Niezwykle pracowity i lubiany w Warnicach ks. prob. Piotr Ilnicki, który święcenia kapłańskie przyjął 25 lat temu, zaprosił na tę jubileuszową uroczystość swoich kursowych kolegów, także srebrnych jubilatów. Zatem do sprawowania Eucharystii na placu przykościelnym stanęli po obu stronach Biskupa Jubilata księża: Waldemar Gasztkowski z Polic, Krzysztof Rostkowski z Krzemlina, Stanisław Suzynowicz z Polic, Andrzej Tychoniec z Zielina i Piotr Ilnicki z Warnic. Święceń udzielił im zmarły niedawno bp Kazimierz Majdański, ówczesny biskup szczecińsko-kamieński. Koncelebransem był także brat Gospodarza w Warnicach - ks. dr Stanisław Ilnicki z Towarzystwa Chrystusowego (jest proboszczem w Piaseczniku), który obchodził 15-lecie kapłaństwa.
W czasie Najświętszej Ofiary Biskup udzielił sakramentu bierzmowania czterdziestu dziewczętom i chłopcom z tej niewielkiej, bo liczącej niecałe trzy tysiące wiernych parafii.
Wielowątkowa okolicznościowa homilia Biskupa Jana dotyczyła najpierw godności matki w ujęciu katolickim, bowiem tego dnia nasz kraj składał wyrazy szacunku wszystkim matkom. Wskazał tu na ideał - Matkę Najświętszą. Licznie zebranych zachęcał do świętowania niedzieli poprzez uczestnictwo we Mszy św. oraz do codziennego życia według Dekalogu. Podkreślił też rangę sakramentalnego małżeństwa, które jest takim samym powołaniem aż do śmierci jak sakrament kapłański. Z radością wypowiadał się o małżeństwach przeżywających dole i niedole przez dziesiątki lat, którzy umacniają się częstą Eucharystią.
Młodym powiedział o wielkich duchowych wartościach sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, jakim jest bierzmowanie; wsparty darami Ducha Świętego.
Bp Jan Gałecki przypomniał wszystkim niezwykle wymowne słowa Ojca Świętego Benedykta XVI: „Kto wierzy Bogu, nigdy nie jest sam”. O sobie powiedział, że przez 50 lat kapłaństwa nigdy nie żałował, iż swoje życie poświęcił Bogu i ludziom, którym służy cały czas niestrudzenie na Pomorzu.
Na zakończenie uroczystości wszyscy jubilaci: Ksiądz Biskup i Kapłani otrzymali bezpośrednie życzenia, podziękowania, kwiaty, obrazy maryjne i innego rodzaju dary od wiernych, grup parafialnych, firm, organizacji oraz szkół.
Biskupowi i Proboszczowi okolicznościowe pozdrowienia przekazał też wójt Warnic - Ireneusz Szamański, który uczestniczył w tym dziękczynieniu za utrwalanie wiary Chrystusowej w miejscowej społeczności w sztuce pokonywania codziennych trudności.
Jubileusze warnickie byłyby „głuche”, gdyby nie obecność orkiestry dętej br. Edmunda Sobisia z Rurzycy, której 20-osobowy zespół cały czas grał i śpiewał, zgodnie z liturgicznymi wymaganiami pod batutą Marka Jastrzembskiego. Wtórowały mu w tym gminnym „Te Deum” rzesze wiernych, czym mile był zaskoczony sam Złoty Jubilat Kapłański.
Opuszczając majowe święto, byłem zauroczony niezwykłym ładem, porządkiem i ukwieceniem terenu przykościelnego, a także starannym przygotowaniem całych Warnic; widocznym dowodem były też liczne flagi maryjne, papieskie i państwowe na posesjach.
Ufundowany niedawno pomnik sługi Bożego Jana Pawła II przed kościołem jest również znakiem miłości tutejszych parafian do Największego z Polaków, którego przykład życia i nauczania przemawia teraz bardziej niż za jego życia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję