Reklama

10-lecie „Domu Kombatanta” im. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza w Szczecinie

W 1996 r. w dzielnicy Żelechowa w Szczecinie, przy ul. Kruczej otwarty został Dom Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta”. Jest on położony w dzielnicy domków jednorodzinnych, w pobliżu Parku Brodowskiego. Dom ten to budynek 3-piętrowy, mający cztery skrzydła tworzące czworobok, bez barier architektonicznych, zapewniający dobre warunki mieszkaniowe pensjonariuszom.
8 marca 2007 r. oddano w użytkowanie jego ostatnie zachodnie skrzydło, pozostające do tej pory niewykończone. Dom ma teraz 65 miejsc więcej. Uroczystość jego otwarcia zaczęła się od Mszy św. w kaplicy domu. Odprawił ją bp Jan Gałecki wraz z proboszczem miejscowej parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej ks. Czesławem Baraniewiczem. To on wraz ze swymi wikariuszami pełni potrzebną posługę duszpasterską. Bp Gałecki poświęcił też nowe pomieszczenia i udzielił obecnym błogosławieństwa. W świetlicy odbyło się spotkanie pensjonariuszy z zaproszonymi gośćmi, wśród których był prezydent Szczecina Piotr Krzystek wraz ze swoim zastępcą Tomaszem Jarmolińskim, dyrektorzy wydziałów Urzędu Miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, szczecińskich Domów Pomocy Społecznej, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego. W części artystycznej Maria Popławska przy akompaniamencie Jerzego Polaka śpiewała pieśni Stanisława Moniuszki.
Całkowicie wykończony dom może teraz przyjąć 235 osób starszych i przewlekle somatycznie chorych. 113 osób mieszka w pokojach jednoosobowych. Są także 42 pokoje dwuosobowe i kilka trzyosobowych. Wyposażono je w ładne meble. Mieszkańcy mają zapewnione usługi pielęgnacyjne i opiekuńcze wykwalifikowanego personelu. Wspomaga ich terapia zajęciowa, korzystają z imprez kulturalno-oświatowych.
Z racji tego, iż wielu pensjonariuszy DPS ma przeszłość kombatancką, patronem domu został wybrany generał brygady Mieczysław Boruta-Spiechowicz. To jeden z bardziej zasłużonych generałów II Rzeczypospolitej. Jego dewiza życiowa brzmiała: „Pro Fide et Patria” - „Za Wiarę i Ojczyznę”. Wyciągając z niej konsekwencje, walczył w Legionach Polskich, w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., w kampanii wrześniowej. Związany był ze Szczecinem przez 18-letni pobyt na gospodarstwie rolnym w Skolwinie, do którego przybył w 1945 r.
10 maja 2007 r. DPS „Dom Kombatanta” obchodził uroczystość 10-lecia. Przybyło wielu gości, wśród nich bp Jan Gałecki, prezydent Szczecina Piotr Krzystek z zastępcą Elżbietą Masojć, przewodniczący Rady Miasta Bazyli Baran, gen. bryg. Andrzej Gwadera. W przylegającym do Domu ogrodzie odsłonięcia tablicy ku czci patrona dokonali P. Krzystek i gen. A. Gwadera, poświęcił ją i modlitwę poprowadził bp Gałecki. Tablica umieszczona jest na dużym głazie narzutowym. Przed tablicą żołnierze pełnili wartę honorową. Orkiestra Garnizonu Szczecin zagrała „Pierwszą Brygadę”, a po niej wiązankę melodii wojskowych. Dalszą część uroczystości, ze względu na niesprzyjającą pogodę, kontynuowano we wnętrzu domu. Przy konsumpcji grochówki rozmawiano i słuchano zespołu wokalnego śpiewającego piosenki.
Bp Jan Gałecki wspominał swoje kontakty z domem, z którym związany jest od samego początku, od uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego. „Zawsze na zaproszenie tu przybywam - mówił Biskup - i cieszę się, że tutaj ludzie mają taką wspaniałą opiekę, taki klimat i atmosferę, że mimo wieku i stanu zdrowia czują się tu naprawdę dobrze. Bogu dzięki, że jest taki dom, który się ludźmi zaopiekuje, a świadomość, że człowiek nie pozostaje bez opieki, jest bardo ważna dla samopoczucia i dla samego jego istnienia”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję