Reklama

Przegląd szkolnych teatrów

„Trza, aby każdy niósł tyle, co może i aby każdy doniósł, dokąd może - dalej to Boża jest rzecz, nie człowiecza. Jeno się jeszcze zbudzi w pokoleniach pamięć i wola, coby iść tak samo - jeno jakobyś rozrzucał, obsiewał.
K. Wojtyła, Jeremiasz

Młodzi aktorzy swojemu Patronowi” - pod takim hasłem już po raz drugi Szkoła im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej zorganizowała przegląd szkolnych teatrów, które w tym roku zaprezentowały tematykę patriotyczną w baśni, legendzie, bajce. 30 maja zgromadził w szkolnych murach, od dość wczesnych godzin, utalentowane dzieci i młodzież ze szkół „papieskich” w Chwałowicach, Nowosielcu, Pysznicy, Woli Rzeczyckiej, gimnazjalistów z Potoczka i Ulanowa. Na szkolnej scenie wyrastały zaczarowane postaci Piasta i jego syna Ziemowita, którym aniołowie objawiają dziwne wyroki o królewskiej godności i początkach nowego państwa (Chwałowice i Nowosielec). Odbijał się bajkowo w legendzie lokalny patriotyzm ukazujący historię powstania i etymologię nazwy miejscowości (Pysznica), a gospodarze wydarzenia zaprezentowali mądrą opowieść „Jak to ze lnem było”. Ambitnie bardzo do tematu II Przeglądu podeszli uczniowie z Potoczka, prezentując inscenizację „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, koncentrując się na motywie „a to Polska właśnie” i ukazując Polskę jako miejsce współistnienia różnych stanów, kultur, obyczajowości i postaw. Wywołujące śmiech, a jednocześnie odsłaniające tajemnice życia flisaków przedstawienie zaprezentowali gimnazjaliści z Ulanowa, zdobywając w kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce.
Ocena jury nie była wcale łatwa, gdyż gra aktorska, zaangażowanie, pomysł i wykonanie wskazywały na wysoki poziom Przeglądu - ale jak przypomniał to w homilii, podczas Mszy św. bp Edward Frankowski, rywalizacja nie jest istotnym rysem tego spotkania, a zaprezentowanie tego, co może innych ubogacać i innym pewne rzeczy podpowiadać. Tego uczy przykładem swojego życia Patron wszystkich zgromadzonych w Woli Rzeczyckiej - Jan Paweł II. I na zaprezentowanie się, a nie zdobywanie pierwszych miejsc stawiają organizatorzy tej ważnej inicjatywy: dyrektor Barbara Pankowska, ks. Marcin Hejman, Grono Pedagogiczne, jak i cała szkolna społeczność - wielkie uznanie należy się im za podjęcie tej ciekawej inicjatywy, która już na stałe wpisała się w kalendarz spotkań „papieskich” szkół. Ubogaceni wspólnym spotkaniem, z nagrodami i uśmiechami wracali do swoich środowisk młodzi aktorzy, obiecując, że za rok, swojemu Patronowi, zagrają po raz kolejny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 19 września w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będziemy przeżywać drugą stację miesięcznego przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Przygotowania rozpoczęto w sierpniu br. podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję