Reklama

Z imieniem Jana Pawła II

Ojciec Święty Benedykt XVI udziela całym sercem apostolskiego błogosławieństwa Dyrekcji, Nauczycielom, Pracownikom i Uczniom Zespołu Szkół w Chwałowicach z okazji uroczystości nadania szkole imienia Jana Pawła II, upraszając dla nich szczególne łaski Boże - czytamy w piśmie, które placówka otrzymała z Watykanu. - Wolą rodziców, nauczycieli, wychowawców i samorządu tej ziemi jest, aby uczniowie wzrastali i kształcili się, patrząc w rozmodloną, radosną twarz naszego Papieża - mówił podczas wspomnianej uroczystości biskup sandomierski Andrzej Dzięga.
Oto jest dzień 24 maja 2007 r. Nasza szkoła, Publiczna Szkoła Podstawowa w Chwałowicach, otrzymała imię Jana Pawła II - obwieszczała wzruszona Janina Bzdal, dyrektor placówki. - Zamysł ten narodził się już wcześniej w myślach i sercach grona nauczycielskiego, jednakże śmierć Ojca Świętego przyspieszyła i niejako przypieczętowała dojrzewający w nas zamiar. Wszyscy bowiem zapragnęliśmy, by poprzez oficjalne i uroczyste obranie na patrona naszej szkoły, Jan Paweł II - największy nauczyciel, wychowawca, autorytet - stał się wzorem i orędownikiem nas wszystkich. Zarówno tych, którzy tu uczą i wychowują, jak i tych, którzy są uczeni i wychowywani.
Przewodniczący Mszy św. bp Andrzej Dzięga poświęcił sztandar szkoły, nawiązując do owego aktu w swej homilii. - Przynieśliście ten sztandar, aby ukazać go Bogu, by posługą biskupią został pobłogosławiony, to znaczy związany na zawsze z obecnością Bożej łaski, z tajemnicą Bożego działania, z drogą uświęcania człowieka - podkreślił. - By już nie był tylko - jak sztandary czysto świeckie - znakiem jednoczenia wspólnoty ludzkiej i szczytnych ideałów. Ale, by - spełniając te same warunki - stał się znakiem wzrastania chrześcijańskiego i przemiany oblicza tej ziemi według Bożej myśli.
Wśród gratulacji nadesłanych do szkoły, uwagę zwraca pismo kard. Stanisława Dziwisza. Metropolita Krakowski wyraża w nim radość z wyboru Jana Pawła II na patrona placówki i pragnienia wprowadzania do programu wychowawczego papieskiego nauczania. Zapewnia także o duchowej łączności w modlitwie o potrzebne łaski.
Przyjęcie imienia Jana Pawła II to nie tylko zaszczytne wyróżnienie, ale i zobowiązanie do jeszcze skuteczniejszej pracy wychowawczej i edukacyjnej. Na ten aspekt wyboru patrona wskazuje Edward Wermiński, przewodniczący Rady Gminy w Radomyślu nad Sanem. - Mam nadzieję, że nie zawiedziecie Papieża, że jesteście gotowi wziąć odpowiedzialność za przyszłość - dodaje radomyski wójt Jan Pyrkosz. Warto też zwrócić uwagę na słowa, skierowane do społeczności szkolnej w imieniu podkarpackiego kuratora oświaty przez Elżbietę Gołąbek: - To imię także zobowiązuje do poznawania dorobku nauczania tego wielkiego przyjaciela młodych ludzi, do pielęgnowania w szkole zasad uczciwości i solidarności, do kształtowania nowego spojrzenia na świat, nacechowanego szacunkiem do drugiego człowieka, (...) do szukania systemu wartości, opartego na prawdzie, miłości i odpowiedzialności.
Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Chwałowicach, jak również całego Zespołu Szkół, pragnie wywiązać się z przyjętych zobowiązań. Ich wypełnienie staje się koniecznością w dobie chaosu wartości, relatywizmu moralnego, narastania zagubienia i agresji wśród dzieci i młodzieży.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję