Reklama

Sierpczanin Roku 2006

Już po raz czternasty nadano zaszczytny tytuł Sierpczanina Roku, przyznawany za zasługi dla dobra i sławy miasta.

Niedziela płocka 24/2007

Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Naukowe Płockie Oddział w Sierpcu. Do tej pory w gronie laureatów znaleźli się: Henryk Gutowski, ks. Wacław Abramczyk, Zbigniew Charzyński, Hubert Szczepek, Filomena Ziółkowska, Jan Rzeszotarski, Henryka Piekarska, Hanna Kowalska, Marek Kośmider, Władysław Gąsiorowski, Jan Burakowski, Antoni Jankowski i Tadeusz Stelmański. To właśnie żyjący laureaci tworzą Kapitułę Honorowego Wyboru Sierpczanina Roku. Oprócz nich w skład Kapituły wchodzą również: Zdzisław Buda, Jan Krzemiński, Andrzej Olechowski, Kazimierz Pracki, pomysłodawca tytułu Marek Zgliński oraz członkowie Towarzystwa Naukowego Płockiego: Krystyna Szczepek, Ewa Jeziorska, Edward Kalinowski i Grzegorz Wąsiewski.
W tym roku do tytułu nominowane były 4 osoby: dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Ewa Nowakowska (za utrzymanie wysokiego poziomu naukowego szkoły oraz doskonałą organizację zjazdu absolwentów w 90-lecie szkoły), radny miasta Sierpca Kazimierz Czermiński (za działalność społeczną i charytatywną oraz niesienie pomocy najbardziej potrzebującym), przedsiębiorca Ireneusz Wielimborek (za rozwój i prowadzenie firmy Wiepol, zapewniającej miejsca pracy, oraz za działalność charytatywną na rzecz organizacji pożytku publicznego i promocję miasta poza granicami kraju), a także dziekan sierpecki ks. kan. Andrzej Więckowski (za ochronę dziedzictwa kulturowego sierpeckiej fary i prospołeczną działalność duszpasterską i charytatywną). Tytuł Sierpczanina Roku 2006 decyzją Kapituły przyznano ks. kan. Andrzejowi Więckowskiemu.
Uroczyste nadanie tytułu odbyło się 10 maja w sali widowiskowej Domu Kultury w Sierpcu. Spotkanie prowadzili laureaci wcześniejszych edycji: Henryka Piekarska (Sierpczanin Roku 2000) i Jan Rzeszotarski (Sierpczanin Roku 1998). Po oficjalnym ogłoszeniu werdyktu oraz wręczeniu rzeźby Sierpeckiego Kasztelana, wykonanej przez Edmunda Szpanowskiego, laudację wygłosiła Halina Burakowska, po czym przyszedł czas na życzenia i gratulacje, które składali m.in.: burmistrz miasta Marek Kośmider oraz starosta sierpecki Sławomir Fułek. Laureatowi pogratulował także obecny na uroczystości bp Roman Marcinkowski. Wspominając osobiste związki ze swoją „małą Ojczyzną”, Ksiądz Biskup powiedział: „Jestem dzisiaj tu, aby dzielić tę radość z Księdzem Kanonikiem i by wypowiedzieć wdzięczność wszystkim, którzy jego pracę nie tylko czysto kapłańską, ale i pracę społeczną dostrzegli”.
Uroczystość uświetnił koncert Joanny Rawik zatytułowany „Kocham świat”, w ramach którego z towarzyszeniem Płockiego Kwintetu Smyczkowego wykonała ona piosenki Edith Piaff.

KS. KAN. ANDRZEJ WIĘCKOWSKI urodził się 14 sierpnia 1947 r. w Płońsku. W 1961 r. wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Płocku, a po maturze - do Wyższego Seminarium Duchownego. W seminarium oprócz formacji intelektualnej i duchowej rozwijał swoje zainteresowania teatralne, będąc przez dwa lata kleryckim dyrektorem seminaryjnego teatru. Pasjonował się również sportem, szczególnie tenisem stołowym i siatkówką.
Święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca 1971 r. Przez jedenaście i pół roku pracował jako wikariusz (w tym przez trzy lata w Sierpcu), studiując równocześnie w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i zdobywając tam stopień magistra. 9 stycznia 1983 r. został mianowany pierwszym proboszczem nowo powstałej parafii w Ciechomicach, gdzie pracował ponad 13 lat.
18 sierpnia 1996 r. został proboszczem parafii pw. Świętych Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu. Intensywnie zajął się remontem kościoła i przywracaniem mu pierwotnego wyglądu i świetności. Tytuł Sierpczanina Roku przyznano mu nie tylko za ochronę dziedzictwa kulturowego dla dobra przyszłych pokoleń, ale również za działalność duszpasterską i charytatywną.

Oprac. T.O.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

USA: Floryda wprowadziła „teksański wzorzec” zakazu aborcji

2021-09-25 11:28

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Stan Floryda wprowadził 22 września prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że nie wolno dokonać aborcji od chwili, gdy można rozpoznać aktywność serca dziecka, czyli od mniej więcej szóstego miesiąca ciąży. Nowe przepisy pozwalają obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, konsultantów itp. nawet 6 miesięcy po dokonaniu aborcji. Jest jednak pewna różnica w stosunku do ustawodawstwa z Teksasu: dopuszczono wyjątki w przypadku gwałtu, kazirodztwa, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz zagrożenia dla życia matki. W takich wypadkach wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja.

Brytyjski dziennik „The Guardian” podkreślił, że „można tu dostrzec wpływ decyzji Sądu Najwyższego, który poparł 1 września nowe ustawy w Teksasie. Poprzednie wysiłki na rzecz wprowadzenia takich ograniczeń nie powiodły się, ale to postanowienie Sądu Najwyższego dodało nowego bodźca do tworzenia prawa antyaborcyjnego w całym kraju. Wprowadzenie ich w życie rozważa już co najmniej następnych pięć innych stanów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję