Reklama

Kościół płocki ma nowych diakonów

Niedziela płocka 24/2007

O Kościele już od starożytności mówimy, że jest naszą Matką. 26 maja, w dniu obchodzonym jako Dzień Matki, Kościół otrzymał szczególny prezent: w płockiej katedrze bp Roman Marcinkowski udzielił święceń diakonatu czterem klerykom Wyższego Seminarium Duchownego. Na diakonów wyświęceni zostali: Łukasz Chruściel z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie, Grzegorz Kaczorowski z parafii św. Andrzeja Apostoła w Brwilnie, Jacek Prusiński z parafii Jana Chrzciciela w Sochocinie, Paweł Szymański z parafii św. Ludwika w Jońcu.
Jak określa soborowa Konstytucja dogmatyczna o Kościele, „zadaniem diakona, stosownie do tego, co mu wyznaczy kompetentna władza, jest uroczyste udzielanie chrztu, przechowywanie i rozdzielanie Eucharystii, asystowanie i błogosławienie w imieniu Kościoła związkom małżeńskim, udzielanie wiatyku umierającym, czytanie wiernym Pisma Świętego, nauczanie i napominanie ludu, przewodniczenie nabożeństwu i modlitwie wiernych, sprawowanie sakramentaliów, przewodniczenie obrzędowi żałobnemu i pogrzebowemu (KK 29).
„Przychodziliście dziś do katedry jeszcze jako kandydaci, a wychodzicie z tym wielkim darem, jakim jest pierwszy stopień Chrystusowego kapłaństwa: święcenia diakonatu - powiedział na zakończenie liturgii Biskup Roman. - Kościół diecezjalny przyjmuje Was z radością; z radością czeka na Wasze zaangażowanie, na to, że ta młodość przełoży się na entuzjazm, na świadectwo Waszej wiary. W tekstach dzisiejszych pojawiało się słowo »służba«. Diakon to jest ten, który Kościołowi służy; służy z całym zaangażowaniem. Chciałbym, abyście do tych tekstów z dnia święceń często wracali”.
Ksiądz Biskup podziękował członkom rodzin, szczególnie rodzicom, za trud włożony w wychowanie ich synów, wskazał także, że odtąd najbliższą rodziną diakonów będzie wspólnota Kościoła. Ponieważ zaś dzień święceń przypadł w dniu, w którym obchodzony jest Dzień Matki, Biskup Roman złożył serdeczne życzenia wszystkim matkom - tym obecnym w katedrze i tym, które słuchały transmisji na falach Katolickiego Radia Płock.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel


Książę niebieski, święty Michale,
Ty sprawy ludzkie kładziesz na szale;
W dzień sądu Boga na trybunale
Bądź mi patronem, święty Michale.

CZYTAJ DALEJ

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w rozmowie z egzorcystą!

2021-09-28 14:51

[ TEMATY ]

duchowość

egzorcyzmy

egzorcysta

youtube.com/ksiadzzosiedla

Jak wyglądają egzorcyzmy? Co nadprzyrodzonego może się wydarzyć? Dlaczego Bóg dopuszcza opętania? Jaką rolę pełni Maryja?

Ks. Rafał Główczyński w najnowszym odcinku swojego vloga rozmawia z egozrcystą Archidiecezji Warszawskiej - Ks. Jackiem Fijałkowskim.

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Bp Włodarczyk podczas uroczystości w katedrze świętych Marcina i Mikołaja podpisał dokumenty związane z objęciem diecezji wraz z dotychczasowych administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej, ordynariuszem toruńskim biskupem Wiesławem Śmiglem i kolegium konsultorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję