Reklama

Nowy kościół sercem nowego osiedla

Niedziela łódzka 24/2007

Położony na wzgórzu pośród zieleni nowy kościół widać z daleka. Jego czerwony, zbudowany z cegły masyw wznosi się nad zachodnią częścią miasta. Jego budowa przybliżyła mieszkańcom nowego osiedla własny ośrodek kultu i praktyk religijnych, dlatego spotkała się z żywym odzewem wiernych. Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została erygowana przez ordynariusza łódzkiego bp. Władysława Ziółka 1 sierpnia 1992 r. Obejmuje ok. 11 tys. wiernych. Budowę rozpoczęto w maju 1995 r. wg projektu architektów Mirosława Rybaka i Marka Grymina oraz konstruktora inż. Janusza Freya. Plebania została ukończona w 1998 r. Mury kościoła Arcybiskup Łódzki poświęcił 23 listopada 2003 r. Kościół, o nowoczesnej, funkcjonalnej konstrukcji w ciągu minionych lat nieustannie pięknieje i stanowi dumę proboszcza parafii ks. kan. Józefa Piaskowskiego oraz wiernych. Położony przy nowoczesnym osiedlu kościół stanowi jego duchowe centrum i w pełni może zaspokajać potrzeby religijne wiernych. W tym czasie zbudowano solidny, piękny ołtarz, tabernakulum, chrzcielnicę, zakupiono organy, dzwony, wnętrze kościoła zostało pomalowane, ściany ozdobione pięknymi malowidłami przedstawiającymi historię zbawienia, okna ozdobiły kolorowe witraże, prezbiterium otrzymało wspaniałą posadzkę. To tylko niektóre z dokonań. Obecnie Ksiądz Proboszcz planuje wyłożenie posadzki na pozostałej powierzchni kościoła. Ale najważniejsze, że tym inwestycjom materialnym towarzyszy troska kapłanów i zaangażowanych świeckich o życie religijne wiernych. Nabożeństwa ubogacają trzy rozśpiewane schole, prowadzone przez s. Dorotę Cejba SJK oraz Tomasza Klause. Ołtarz w czasie nabożeństw otacza liczna grupa ministrantów, którą prowadzi ks. Sławomir Marchewka. Wśród dorosłych parafian działają 4 koła Żywej Róży. Problemy uzależnienia pomaga rozwiązać i pokonywać osobiste trudności Klub AA. Parafia posiada również bogatą stronę internetową, w której zwraca uwagę „czytelnia” z interesującymi tekstami skłaniającymi do przemyśleń na temat wiary. Stroną opiekuje się Ksiądz Sławomir (adres strony internetowej parafii: www.archidiecezja.lodz.pl/~ozorkow/).
14 maja w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ozorkowie prawie stuosobowa grupa młodzieży przyjęła sakrament bierzmowania. Uroczystości przewodniczył abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. Przybyli także kapłani dekanatu ozorkowskiego na czele z dziekanem ks. kan. Grzegorzem Ząbeckim. W okolicznościowej homilii Ksiądz Arcybiskup postawił kandydatom do bierzmowania pytanie: czy i w jakiej mierze zachowują obietnice i zobowiązania płynące z przyjętego niegdyś przez nich chrztu św. Metropolita Łódzki pytał również młodych o ich zaangażowanie w życiu parafialnej wspólnoty, zachęcając by przez udział w liturgii i życiu Kościoła zechcieli ubogacać swoje życie, wnosząc weń sens i piękno. Wyjaśniając istotę sakramentu bierzmowania Metropolita Łódzki podkreślił, że aktualnie dokonywany obrzęd jest w swojej istocie powtórzeniem wydarzeń Pięćdziesiątnicy - ten sam Duch Święty w tajemniczy sposób naznacza ludzkie serca i umysły ciągle nowych pokoleń, uzdalniając je przez swoje wspaniałe dary do świadectwa i głoszenia Ewangelii w warunkach ciągle zmieniającego się świata.
Wydaje się, że uroczystość bierzmowania, która zgromadziła zarówno młodych, jak i dorosłych przedstawicieli parafii, może stanowić klucz do odczytania krótkich, ale niezwykle owocnych dziejów tej parafii. Ksiądz Arcybiskup wyraził swoje uznanie i podziw ze względu na ogrom prac, które zostały dokonane na przestrzeni ostatnich 4 lat, od jego ostatniej wizyty.
Solidnie przygotowana i przyjmująca z wielkim przejęciem sakrament chrześcijańskiej dojrzałości młodzież - przyszłość Kościoła pozwala żywić nadzieję, że nowo budowana świątynia nie będzie świeciła pustkami, lecz dla tutejszej wspólnoty jest i będzie w przyszłości miejscem umocnienia i otuchy w radościach i smutkach codziennego życia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję