Reklama

Jan Paweł II jest wśród nas

Koncertem „Pokolenie JP2” na Rynku Wrocław uczcił 3 czerwca pamięć Ojca Świętego Jana Pawła II, wpisujący się w archidiecezjalne obchody 10. rocznicy 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i wizyty Jana Pawła II.

Koncert Pokolenia JP2

Na to wyjątkowe popołudnie organizator całego przedsięwzięcie ks. Cezary Chwilczyński, dyrektor Radia Rodzina, zaprosił trzy zespoły muzyki chrześcijańskiej, które nie wymagają szczególnej reklamy: „Arka Noego”, „Trzecia Godzina Dnia” i „Maleo Reggae Rockers”.
Najmłodsi z Pokolenia JP2 z niecierpliwością oczekiwali na występ „Arki Noego”, bacznie oglądając wcześniejszą próbę zespołu. Muzyka i śpiew „Arki” porwała wszystkich. Nie dało się obojętnie przejść obok gromadki rozśpiewanych i roztańczonych dzieci oraz ich dorosłych opiekunów. Zespół grał o wiele dłużej, niż planowano, bo ani artyści, ani słuchacze nie mieli ochoty szybko się rozstawać. - Jan Paweł II żyje. Gdyby było inaczej, nie byłoby nas dzisiaj tu, oglądalibyśmy mecz w telewizji czy jedli chipsy. Ale jest inaczej - mówił Robert Friedrich, lider zespołu.
Na wrocławskim rynku zagrał zespół „Trzecia Godzina Dnia”. Muzycy podzielili się też osobistymi świadectwami spotkania z Bogiem. Swoim doświadczaniem spotkań z Janem Pawłwm II podzielił się wrocławski saksofonista Piotr Baron. O zmierzchu wszyscy już czekali na „Maleo Regge Rockers” - trzeci mocny punkt koncertu.
Gośćmi honorowymi koncertu byli także nieco starsi przedstawiciele Pokolenia JP2 - minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz M. Ujazdowski oraz rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Luty. Dali publicznie swoje świadectwa o Janie Pawle II. Prof. Tadeusz Luty wspominał spotkanie środowiska akademickiego z Papieżem. Przypomniał, że Kolegium Rektorów Wrocławia i Opola uczciło w 2003 r. 50. rocznicę habilitacji Karola Wojtyły i 25-lecie pontyfikatu, nadając mu Złoty Laur Akademicki - pierwsze i jedyne takie wyróżnienie tego gremium.

Było rodzinnie

Koncert, z towarzyszącymi mu atrakcjami, przerodził się w prawdziwy, całodzienny festyn rodzinny. Do współudziału włączyło się także wiele instytucji i wolontariuszy. Najmłodsi, zwłaszcza chłopcy, chętnie brali udział w akcji „Komisarz lew”, prowadzonej przez policjantów i w pokazach sprawnościowych strażaków. Maluchy stały też w kolejce po to, aby móc się przeobrazić np. w pirata, podczas charakteryzacji malowania twarzy. Zainteresowaniem cieszyło się stoisko z Henrykowa, prowadzone przez uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, które prezentowało m.in. średniowieczną Księgę Henrykowską, z pierwszym polskim zdaniem. W konkursie wiedzy można było wygrać karnet na bezpłatne zwiedzanie cysterskiego opactwa. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu prowadziło akcję zbiórki krwi. - Zbliżają się wakacje, a to dla nas zawsze bardzo trudny okres - mówiła koordynatorka akcji. - Zapotrzebowanie wrocławskich szpitali na krew jest bardzo duże, bo nasze szpitale nie biorą udziału w strajkach lekarzy, wykonując wszystkie zabiegi i operacje. W sumie zebraliśmy ponad 21 litrów krwi od 47 dawców.
Zainteresowaniem cieszył się punkt Stowarzyszenia św. Łazarza, gdzie przez całe popołudnie co kilka minut ratownicy badali chętnym ciśnienie i poziom cukru we krwi. Według szacunków komendanta, z pomocy tej skorzystało kilkaset osób. Równolegle ratownicy Lazarusa prowadzili szkolenia i pokazy ratownictwa. Szczególnie interesowali się nimi młodzi ludzie i dzieci. - Nawet elementarna edukacja w zakresie ratownictwa może uratować życie - mówił komendant Lazarusa, Krzysztof Pawlus. Niedawno we Wrocławiu 9-letnia dziewczynka uratowała swojego dziadka, wykonując masaż serca. Naszą służbę traktujemy jako przedłużenie ręki Pana Boga - ratujemy na skalę ludzkich możliwości, a resztę zostawiamy Panu Bogu.
Swoje stoiska na festynie mieli także uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas, prezentując i sprzedając owoce swojej pracy wykonywanej podczas zajęć w placówkach. Już od rana swoją szkołę prezentowali uczniowie i nauczyciele Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego. Szczególnie chętnie oglądano zdjęcia z afrykańskiej Ghany, gdzie licealiści spędzili kilka tygodni pomagając przy budowie szkoły. Wśród wolontariuszy na rynku byli także ci z Caritas, zbierając pieniądze na letni wypoczynek dla dzieci z ubogich rodzin. W atmosferę koncertu wprowadzili klerycy klerycy zespołu „Christophors” i dziecięca schola „Mały Asyż” z parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu.
Organizatorami Koncertu „Pokolenie JP2” było Radio Rodzina - Rozgłośnia Archidiecezji Wrocławskiej oraz miasto Wrocław. Koncert poprowadził wrocławski aktor, satyryk, i radny Rady Miejskiej Jerzy Skoczyłas oraz kapelan Radia Rodzina ks. Zbigniew Orda. Koncert zakończył się błogosławieństwem biskupów wrocławskich, Apelem Jasnogórskim i wspólnym odśpiewaniem pieśni „Barka”

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

2021-09-18 08:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się testy. W Hiszpanii zmniejszono wymagany dystans społeczny do 1,2 metra. Z kolei w Szwecji nie wprowadzono żadnych dodatkowych restrykcji.

We Francji prawie 12,3 mln uczniów wróciło do szkół 2 września i od tego dnia około 3 tys. klas zostało zamkniętych z powodu Covid-19, w tym 545 w minionym tygodniu. Tygodniowo przeprowadza się około 600 tys. testów w szkołach. Nauczyciele i dzieci powyżej 6. roku życia noszą maseczki przez cały czas nauki z wyjątkiem zajęć sportowych. Szczepienia dla dzieci powyżej 12 lat organizowane są również w szkołach od 2 września i wymagana jest zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję