Reklama

Borowice mają relikwie Dzieci Fatimskich

Na placu koło kościoła w Borowicach drwa na palenisku czekają, aż buchnie ogień. W wielkich termosach parzy się kawa i herbata. Proboszcz parafii Sosnówka ks. Mariusz Witczak klęczy na stopniach ołtarza, przewodniczy przed Najświętszym Sakramentem modlitwie różańcowej i Litanii Loretańskiej. Ludzi gromadzi się coraz więcej. Dociera wiadomość biskup legnicki Stefan Cichy dotrze do Borowic z opóźnieniem, bo jedzie tutaj z Krakowa, a na długiej trasie zaistniały nieprzewidziane niespodzianki. Opóźnienie zostaje jednak znacznie zredukowane i pod kościółek zajeżdża zaprzęg konny. Na pięknej bryczce przybywa Biskup, a towarzyszy mu Klemens Grzesik - główny realizator budowy miejscowego kościoła pw. Bożej Fatimskiej. Przybyłych witają u bramy świątyni kapłani, a pan Klemens z szacunkiem trzyma relikwiarz z relikwiami Dzieci Fatimskich. Jest 13 maja 2007 r.

Odpust w Borowicach.

Reklama

Następuje uroczyste powitanie dostojnego Gościa, najpierw przez Księdza Proboszcza, potem przez przedstawicieli wspólnoty wiernych z Sosnówki: Cecylię Grzesikową, która wręcza kwiaty i Józefa Kolasę, który wyraża radość z faktu, że mała społeczność Borowic może gościć Biskupa legnickiego.
Wśród uczestników uroczystości jest delegacja Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego. W górniczych uniformach zajmują miejsce, by poczekać na uroczysty moment poświęcenia sztandaru. Zaczyna się Eucharystia, sprawowana przez dziewięciu kapłanów z dziekanem ks. Mieczysławem Bętkowskim, proboszczem parafii w Mysłakowicach, pod przewodnictwem Księdza Biskupa. W homilii nawiązał on do niedawno obchodzonego wspomnienia św. Stanisława biskupa i męczennika i do przypadających w tym roku dwóch znamiennych rocznic: 90-lecia objawień fatimskich i 26-lecia zamachu na Sługę Bożego Jana Pawła II. Biskup Cichy przypomina, że to nasz wielki rodak 13 maja 2000 r. dokonał beatyfikacji Dzieci Fatimskich: św. Hiacynty (zm. w 1920 r.) i św. Franciszka (zm. w 1918 r.). Ksiądz Biskup przypomina, że w 1917 r. Matka Boża zostawiła swoje przesłanie: zachętę do modlitwy, cierpliwego znoszenia cierpień, gotowości do gorliwego realizowania wezwania Chrystusa, który mówił: „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię; błogosławieni, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je; po tym was poznają, jeśli wzajemnie miłować się będziecie”. Nakazywał miłość nieprzyjaciół i zachęcał do dobrych czynów i do doskonałości. Sama bezgrzeszność bowiem, jak powiedział Biskup Stefan, jeszcze nie czyni człowieka świętym - potrzebne są jeszcze dobre czyny. Dzieci Fatimskie były poddane działaniu Ducha Świętego i w tak młodym wieku stały się dojrzałe do świętości. Również każdy człowiek może i powinien czerpać z darów Ducha Świętego i przy Jego pomocy dokonywać dobrych wyborów. Do tego potrzebna jest wytrwała modlitwa i rozważanie Słowa Bożego. Po homilii i modlitwie wiernych następuje poświęcenie górniczego sztandaru, a po Mszy św. i błogosławieństwie Ewa Jackiewicz dziękuje Biskupowi za udział w tej uroczystości, po czym zgromadzeni z szacunkiem podchodzą do ołtarza, by ucałować relikwie Dzieci Fatimskich, które zostają tutaj na stałe. Na tym odpust w Borowicach się nie kończy. Na placu koło kościoła płonie ognisko, na którym opiekane są kiełbaski, paruje bigos, a na stołach piętrzą się kawałki ciast upieczonych przez mieszkanki Borowic. Mieszkańcy i goście tak jak jednoczyli się w gorliwej modlitwie, tak teraz czują się sobie bliscy w chwilach pogodnej rekreacji. Tworzą żywą wspólnotę Kościoła. Tak zakończył się odpust połączony z intronizacją relikwii, a zaczęła się wizytacja kanoniczna w parafii Sosnówka.

Kościół w Borowicach

Świątynia powstała jako owoc wiary i modlitwy, skupia teraz wiernych i prowadzi do Boga ludzi, nawet tych, którym do tej pory „nie po drodze” było do kościoła. Jego budowę w Borowicach, dawnej osadzie pasterskiej, dziś wsi turystycznej, notowanej już w 1644 r., rozpoczęto 13 maja 1992 r., a zakończono to dzieło po 10 latach konsekracją świątyni, której 13 listopada 2002 r. dokonał ówczesny biskup legnicki Tadeusz Rybak.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję