Reklama

Święcenia diakonatu i prezbiteratu

26 maja (Dzień Matki) to ważna data w życiu diecezji legnickiej. Biskup Stefan Cichy wyświęcił 7 nowych kapłanów i 2 diakonów. W uroczystości wzięli udział wszyscy biskupi legniccy, kapłani oraz bliscy i przyjaciele nowo wyświęconych. Po Eucharystii życzeniom i gratulacjom nie było końca. W niedzielę neoprezbiterzy odprawili swoje prymicje w rodzinnych parafiach. Po krótkim urlopie zostaną skierowani do pracy duszpasterskiej.

Niedziela legnicka 24/2007

Kapłan - świadek miłości

Kandydatów do święceń przedstawił Biskupowi legnickiemu rektor seminarium ks. Leopold Rzodkiewicz. Zanim zostali dopuszczeni do święceń prezbiteratu, przez 6 lat studiowali filozofię i teologię, odbywali praktyki na parafiach, zdali wiele egzaminów, w tym najważniejszy - magisterski. Oczywiście, przygotowanie naukowe to nie wszystko. Przyszły kapłan musi być człowiekiem uformowanym również duchowo i religijnie. Dlatego w formacji seminaryjnej te dwa tory wychowania przebiegają równolegle. To samo dotyczy nowych diakonów, którzy będą mogli przepowiadać Słowo Boże, sprawować niektóre sakramenty. W homilii podczas uroczystości święceń biskup Stefan Cichy podkreślił, że to właśnie świadectwo miłości ma być znakiem rozpoznawczym każdego kapłana, diakona, ale też każdego chrześcijanina. „Kapłaństwo to sakrament wielkiej miłości Boga do nas, ale też sakrament miłości, jaką my mamy dać Panu Bogu, odpowiadając na Jego wielki dar i tajemnicę” - powiedział Biskup legnicki. Dziś, aby miłość mogła być znakiem rozpoznawczym Kościoła, trzeba głosicieli tej miłości, szafarzy sakramentów i budowniczych wspólnoty. Takie zadania stają przed kapłanami. Głoszenie w świecie miłości Boga to przede wszystkim służba na wzór Chrystusa. Dziś szczególnym znakiem miłości Chrystusa do nas jest Eucharystia. Do niej wszystko zmierza i z niej bierze początek. Udział w Eucharystii ma uczyć nas wszystkich prawdziwej miłości do Boga i do ludzi oraz dawania świadectwa wiary. Na zakończenie homilii Ksiądz Biskup złożył życzenia radosnego realizowania służby i miłości zarówno nowym diakonom, jak i neoprezbiterom. Wszystkich wiernych prosił też o modlitwę w intencji nowych powołań w Kościele legnickim.

Życzenia dla starszych kolegów

Reklama

Klerycy Bartek i Marcin z 3 roku na swój sposób przeżywają dzień święceń. Ten moment uświadamia im, że zawsze przychodzi chwila, kiedy trzeba opuścić spokojne mury seminaryjne i zacząć pracę duszpasterską. Do tego przecież wszyscy się przygotowują. Ich starsi koledzy już są na tym etapie, im zostały jeszcze trzy lata. Oczami wyobraźni widzą jednak już dzień swoich święceń diakonatu i prezbiteratu. Teraz zastanawiają się jak ich koledzy, nowi kapłani dadzą sobie radę w pracy na parafiach, w szkołach, z różnymi grupami. Czy są dobrze do tego przygotowani, jak się sprawdzą? Takie właśnie myśli krążą po głowie. Swoim kolegom życzą przede wszystkim mocnej wiary, ufności, wytrwałości, a także życzliwości ludzkiej. Ks. Kamil Bulanda po święceniach odczuwał wielki spokój. Zdaje sobie sprawę z tego, że podniosła atmosfera uroczystości skończy się i trzeba będzie stawić czoła rzeczywistości codziennego życia. Jest świadomy również tego, że młodego kapłana z pewnością nie ominą trudności, jest jednak pełen nadziei i optymizmu. Wie, że będzie ich wspierał Pan Bóg i modlitwa rodziny i przyjaciół. Dzień święceń to najpiękniejszy moment w życiu ks. Tomasza Tytery. Dla niego zakończył się etap życia seminaryjnego, teraz zacznie się życie kapłańskie. Jest przekonany, że Duch Święty będzie wszystkich prowadził na drodze realizowania woli Boga.

Prymicje - święto całej parafii

Po uroczystości święceń plac przed katedrą legnicką zapełnił się tłumem wiernych, którzy składali życzenia nowym diakonom i neoprezbiterom. Słychać było śpiewy, na twarzach malowała się radość. Dzień święceń to wielka uroczystość dla wspólnot parafialnych, z których pochodzą nowi kapłani i diakoni. Swojej radości nie ukrywał ks. Krzysztof Kowalczyk - proboszcz jeleniogórskiej parafii św. Jana. Krzysztof Cipior z Dziwiszowa to drugi kapłan pochodzący z tej wspólnoty. O wielkim szacunku do kapłaństwa świadczy najlepiej to, że parafianie od wielu już lat wspierali swojego kleryka, a w tym dniu licznie przybyli do Legnicy, aby dzielić z nim wielką radość. W przygotowanie prymicji włączyła się cała parafia. Ksiądz Proboszcz wyznał, że musiał skracać przemówienia, które miały być wygłaszane podczas prymicji, ponieważ było tak wielu chętnych do wyrażania swoich życzeń. Dla pani Elżbiety - mamy neoprezbitera święcenia syna to najpiękniejszy prezent na Dzień Matki. Ze łzami wzruszenia życzyła synowi wytrwania w kapłaństwie oraz doświadczania w życiu życzliwości ludzkiej. Studentka teologii z Chojnowa przyjechała na święcenia swojego kolegi Piotra Olszówki. „To wspaniałe mieć kolegę księdza, z którym można będzie porozmawiać, zapytać o trudne sprawy, tak bez skrępowania. Życzę mu nie tego, aby omijały go trudności, ale tego, by umiał je pokonywać” - wyznała. Wielką radość przeżywali także parafianie z Bogatyni, którzy śpiewali swojemu księdzu Kamilowi Bulandzie. To drugi kapłan z parafii św. Piotra i Pawła. Wszyscy mają nadzieję, że będzie dobrym i świętym księdzem. Takie oczekiwania to wysoko postawiona poprzeczka młodemu kapłanowi, ale z wielką życzliwością swoich parafian i z ich wsparciem modlitewnym z pewnością możliwe do zrealizowania. Tego wszystkim neoprezbiterom i nowym diakonom życzymy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję