Reklama

„Głód dobra” zawsze na czasie

Okres 90 lat to dostatecznie dużo czasu, aby mieszkańcy Kielc i Kielecczyzny mogli ocenić i docenić ogrom dzieła sióstr w białych habitach. 25 maja Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr św. Dominika obchodził swój jubileusz w Ośrodku Wychowawczym przy ul. Karczówkowskiej 15.

Niedziela kielecka 24/2007

Spotkanie w Ośrodku było okazją do przemówień i podziękowań, szczególnie ze strony s. Patrycji Bielawy OP, dyrektor Ośrodka, i m. Julii Bakalarz, przełożonej generalnej, która wraz z dawnymi współpracownicami kieleckiej placówki przyjechała na uroczystość. Była mowa o zapewnieniu dziewczętom poczucia bezpieczeństwa, dbaniu o pełny rozwój osoby ludzkiej, czego źródłem są także zakonne konstytucje.
Wychowanki Ośrodka pod kierunkiem s. Benedykty Baumann (prowadzącej grupę teatralną) zaprezentowały sztukę pt. „Głód dobra”, napisaną specjalnie na tę okazję. To historia matki założycielki Zgromadzenia w Polsce, Róży Kolumby Białeckiej, opowiedziana z wielkim talentem i dramaturgią. Scenariusz przenika wątek subtelnego łowienia dusz przez Boga, sięgający w czasy dziewczyny ze szlacheckiego dworku (która nie mogła znieść, że dzieci w listopadzie chodzą na bosaka) aż po współczesne uczniowskie wagary na kieleckiej Kadzielni.
Mszy św. dziękczynnej za 90 lat obecności w Kielcach przewodniczył bp Kazimierz Ryczan. W homilii wrócił do roku 1917 i do początków dzieła - „na ulice i do kościołów Kielc”. Miasto nigdy nie znało i nie zna litości, zawsze istniał w nim potężny margines nędzy moralnej. Służebnice św. Dominika zbudowały dziewczętom prawdziwy dom - z sercem, troską, zrozumieniem, kromką chleba. Ten dom to ich dzieło, a siostry, jak wszystkie matki, nie pytały o swoje prawa i cenę wykonanej pracy. - Dziękuję za wasz wkład w budowę naszego diecezjalnego domu (...), niech was nie omija ludzka wdzięczność, ani zwykła życzliwość - mówił Ksiądz Biskup.
Proboszcz ks. Edward Skotnicki, gospodarz parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, w obrębie której znajduje się Ośrodek, przypomniał, jak wiele wspólnota parafialna zawdzięcza obecności sióstr. Jest to m.in. ciągłość posługi w parafialnym kościele, bowiem gdy przez jakiś czas parafia była go pozbawiona, siostry udostępniały swą kaplicę. Msza św. była także dużym przeżyciem dla rodzin dziewcząt, szczególnie dla mam, które otrzymały życzenia z okazji Dnia Matki. Oprawę liturgii przygotowała grupa muzyczna Ośrodka.
Była także okazja do zwiedzania Ośrodka, w którym aktualnie przebywa ok. 65 dziewcząt w wieku 10-22 lat, pod opieką 21 sióstr. Gośćmi jubileuszowej uroczystości u dominikanek w tym dniu byli bp Kazimierz Ryczan i towarzyszący mu kapłani, Janusz Skibiński - świętokrzyski kurator oświaty, dyrektorzy szkół, w których uczą się wychowanki sióstr, siostry z zaprzyjaźnionych zgromadzeń.
Początki kieleckiej placówki i obecności dominikanek sięgają 1917 r., gdy ówczesny bp kielecki Augustyn Łosiński skierował pismo do przełożonej generalnej Zgromadzenia i prosił o objęcie kierownictwa nad „Przytułkiem dla dziewcząt”. Siostry wyszukiwały w Kielcach dziewcząt, którym potrzebna była pomoc i osadzały je w przytułku. Od 1922 r. funkcjonował oficjalny Zakład dla Sierot, do którego Magistrat kierował dziewczynki z ubogich rodzin, pozbawione możliwości nauki w szkołach. Krótko przy zakładzie był także żłobek.
W 1939 r., z początkiem II wojny światowej, siostry przyjmowały dzieci z innych miast Polski, np. z Poznania. Prowadziły także przedszkole dla wszystkich chętnych, w niektórych pomieszczeniach funkcjonował internat. Czas wojny był trudny dla zakładu - brakowało środków, niektóre budynki uległy zniszczeniu, w tym dom i zabudowania gospodarcze. Od 1960 do 1992 r. ośrodek funkcjonował jako Zakład Wychowawczy Caritas, został także wpisany do oficjalnego rejestru placówek oświatowych. W obecnej formie istnieje od 1996 r., jako Specjalny Ośrodek Wychowawczy im. Matki Kolumby Białeckiej Zgromadzenia Sióstr św. Dominika w Kielcach, z przeznaczeniem dla dziewcząt wymagających specjalnego, obniżonego toku nauczania.
Dziewczęta przebywają w 4 grupach: Bł. Julii Rodzińskiej, Jana Pawła II, Siostry Faustyny, Matki Teresy z Kalkuty. Nad 10- i 15-osobowymi grupami czuwają siostry wychowawczynie. Pomagają w przyswajaniu wiedzy, uczą ogólnych zasad panujących w społeczeństwie, dużą wagę przykładają do wpojenia podstaw działalności samorządowej w dzisiejszym świecie, wspierają rozwój zainteresowań, organizują wakacyjny wypoczynek. Plan dnia obejmuje naukę, relaks, integrację. Wychowanie w Ośrodku oparte jest o wartości chrześcijańskie i cykl roku liturgicznego. To bodaj jedyny tego typu ośrodek w Polsce - z internatem, ale i z możliwością wyjazdów do domów na soboty i niedziele. Kapelanem w placówce jest ks. Stanisław Król.
Siostry przyjmują także do placówki dziewczęta sprawiające trudności wychowawcze. Jest również możliwość dziennego pobytu w Ośrodku dla tych, którzy potrzebują pomocy w odrabianiu lekcji. W tego typu zajęciach mogą uczestniczyć również chłopcy. W przyszłości siostry planują otwarcie bursy dla dziewcząt oraz przyjmowanie do Ośrodka chłopców.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję