Reklama

W trosce o dziedzictwo

Niedziela kielecka 24/2007

W stylu romańskim

Świątynia w Wysociach zaliczana jest do najstarszych i najlepiej w Polsce zachowanych wiejskich kościołów romańskich typu obronnego. Stanowi atrakcję dla wielu historyków sztuki, którzy zaglądają tu wraz ze studentami. Wg tradycji, kościół istniał już w 1186 r., choć trudno o jej naukowe potwierdzenie. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1327 r. Powstał z fundacji Odrowążów (być może samego Iwo Odrowąża - do czego skłania się również ks. Tadeusz Porzucek, były proboszcz Wysocic) na przełomie XII i XIII wieku. W 1335 r. kościół stał się siedzibą dekanatu kościelnego, przeniesionego tu z Prandocina. W latach 1565-1613 zajęli go arianie. Po odzyskaniu świątyni przez katolików, mogła się ona rozwijać dzięki dobroczyńcom i dziedzicom Wysocic.
We wnętrzu kościoła dominuje kilka zabytkowych i oryginalnych elementów wystroju. W centrum ołtarza umieszczono XVII-wieczny obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W ołtarzu bocznym znajduje się tryptyk z obrazem św. Anny Samotrzeć. Na zewnątrz, nad absydą, umieszczono kamienną rzeźbę Matki Bożej Tronującej. Największą wartość stanowi piękny kamienny tympanon z II poł. XII wieku. Dzieło przedstawia scenę pełną symbolicznych gestów, przedmiotów. W centrum tympanonu rzeźbiarze umieścili postać Chrystusa. Po prawej i lewej stronie otaczają Go tajemnicze postaci wskazuje się na patrona, św. Mikołaja, bądź św. Norberta czy fundatora.
Mieszkańcy starają się dbać o wielowiekowe dziedzictwo, podobnie jak wszyscy pracujący proboszczowie. Trwają prace w zakrystii. Nowa granitowa posadzka i wykonany na wzór zabytkowego dębowo-bukowy kredens, który wkrótce ma być ukończony, nadadzą pomieszczeniu innego wyglądu.
Na uporządkowanym, zniwelowanym terenie wokół świątyni i ponad stuletniej plebanii przybywa nowych krzewów i drzewek. Starą figurę Matki Bożej dzięki inicjatywie i ofiarom rodziców młodzieży przygotowującej się do bierzmowania osadzono na cokole. W przyszłości będą tu posadzone krzewy.
Marzenia i plany wspólnoty co do prac są większe, ale muszą być dostosowane do możliwości małej parafii. Tutaj nikt nie ogląda się na fundusze unijne, ale mieszkańcy starają się sami wychodzić z inicjatywą. - Nawet najmniejsza praca daje wielką satysfakcję, ponieważ zrobiona jest wspólnie - podkreśla proboszcz ks. Adam Pajda.
Zabytkowa świątynia wymaga troski i zabezpieczenia przed niszczącym zębem czasu. Inwestycjom służy dobry klimat współpracy z gminą Gołcza. Dzięki temu położono asfalt przy kościele. W planie jest też parking oraz wykonanie zewnętrznego oświetlenia świątyni.
W parafii przydają się różne talenty, bo trzeba zadbać o wszystko. Są więc chętni do koszenia trawnika, do śpiewu, do prac budowlanych. Grupa osób z pomysłami plastycznymi potrafi przygotować piękne dekoracje z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy czy na Boże Ciało. Dwudziestu ministrantów pełni służbę przy ołtarzu, wśród nich są także lektorzy. Ministranci razem z Księdzem Proboszczem chodzą również po kolędzie. Zebrane wówczas ofiary przeznaczają na wakacyjny wyjazd. - Zależy mi na coraz większej integracji wspólnoty. Często jeździmy z ministrantami na basen, czasem na turnieje piłki nożnej - mówi ks. Pajda. - Dzięki wspólnemu przebywaniu, zabawie, rozmowie możemy się lepiej poznać. Scholka dziewczęca spotyka się na próbach raz w tygodniu. Ks. Pajda uczy dziewczęta śpiewu i sam akompaniuje chórkowi na gitarze.
W Wysocicach wakacje zawsze mają inny smak. Rajdy rowerowe, wyprawy w góry, spływy Dunajcem, wspólne wyjazdy. Ks. Adam Pajda, pracujący w parafii od 2004 r., na rowerze zwiedził niemal wszystkie sanktuaria w Polsce i Europie. Teraz zaraża turystyczną pasją młode pokolenie.
Kiedy nadchodzi lato, Ksiądz Proboszcz zabiera grupę młodzieży (głównie ministrantów, scholkę) i wspólnie ruszają w drogę autokarem albo na rowerze. Takich wypadów, z których wszyscy przywożą wiele wrażeń, mają już na swoim koncie sporo: Pieniny, Tatry, Słowacja, Ludźmierz, Dębowiec, Kalwaria Zebrzydowska... Dorośli również wyjeżdżają na pielgrzymki. Na nadchodzące wakacje także nie zabraknie pomysłów.

To już tradycja

W parafii wciąż żywa jest pamięć o zmarłym Papieżu. Wielu mieszkańców w każdą pierwszą sobotę miesiąca zbiera się w kościele na czuwaniu. Nabożeństwo rozpoczyna się o 20.30 Różańcem, po nim jest Apel Jasnogórski. Ksiądz Proboszcz przygotowuje rozważanie połączone z nauczaniem Jana Pawła II. Spotkanie modlitewne kończy się ok. 21.30 śpiewem „Barki”. Od dwóch lat, w rocznicę śmierci Papieża, nabożeństwo przeżywane jest bardzo uroczyście. Parafianie pamiętają o Janie Pawle II. Codziennie po Mszy św. odmawiają modlitwę za Sługę Bożego, prosząc o łaski za jego wstawiennictwem. - Cieszę się, że udaje się nam kontynuować te spotkania - mówi Ksiądz Proboszcz. Uroczyście i z dużą oprawą obchodzone są dożynki parafialne. Gospodynie w strojach ludowych przynoszą plony do ołtarza. Parafia, podobnie jak wiele innych wiejskich wspólnot, kurczy się, na co wskazują również statystyki parafialne z ostatnich lat. Wspólnota liczy ok. 1200 mieszkańców. Ponad 30 starszych osób Ksiądz Proboszcz odwiedza w każdy pierwszy piątek miesiąca, udzielając im sakramentów. Czasem także sprawuje u chorych Mszę św.
Wysocice i okolice nie wiążą przyszłości z intensywnym rozwojem rolnictwa. Przeważają małe gospodarstwa. Większość mieszkańców podejmuje pracę poza rolnictwem, sporo opuszcza rodzinne strony, udając się „za chlebem” za granicę.
W duszpasterstwie ważne są ciekawe pomysły. Np. inicjatywa trzeźwościowa, która ma na celu uwrażliwienie na problem alkoholizmu w społecznościach wiejskich. W parafii gościli z wykładem lekarze ze Szpitala w Morawicy. Cenne okazały się również świadectwa pacjentów, którzy wychodzą z choroby alkoholowej.
Wspólnota cieszy się z powołań kapłańskich. W Paragwaju pracuje ks. Artur Doniec - michaelita, drugim rodakiem jest ks. Adam Kędzierski.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję