Reklama

Uprawnienia habilitacyjne w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie

W dniu 23 kwietnia Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów przyznała Wydziałowi Filologiczno-Historycznemu Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dyscyplinie historia. Ta decyzja posiada ogromne znaczenie nie tylko dla samej Akademii, lecz także dla całego społeczeństwa naszego miasta. Uprawnienia nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego dotychczas posiadała jedynie Politechnika Częstochowska w zakresie typowych dla siebie dyscyplin. Natomiast w dziedzinie nauk humanistycznych Wydział Filologiczno-Historyczny Akademii im. Jana Długosza otrzymał jako pierwszy uprawnienia w tej dziedzinie. Dla uczelni jest to bardzo ważne wydarzenie, bowiem częstochowskie środowisko naukowe, skupiające wielu samodzielnych pracowników w zakresie nauk humanistycznych od tego momentu posiada możliwość nie tylko przyjmować w swoje podwoje samodzielnych pracowników naukowych wywodzących się z obcych środowisk naukowych, ale Akademia im. Jana Długosza będzie mogła promować samodzielnych pracowników naukowych na własnym Wydziale Filologiczno-Historycznym zarówno dla własnych celów dydaktyczno-naukowych, jak też będzie mogła służyć w tej ważnej dziedzinie bratnim środowiskom naukowym.
Droga do uzyskania powyższych uprawnień, jak zwykle, była długa i mozolna. Brak samodzielnych pracowników naukowych w środowisku częstochowskim był zawsze dotkliwie odczuwany. Jeszcze w okresie okupacji hitlerowskiej Uniwersytet Ziem Zachodnich w Częstochowie działał jedynie dzięki samodzielnym pracownikom naukowym, wywodzącym się ze środowisk naukowych Poznania, Warszawy i Lwowa. Brak autorytetów naukowych w mieście pod Jasną Górą powodował rozproszenie naukowców wywodzących się z Częstochowy. Natomiast w miejscowym środowisku nie było czynnika integrującego inteligencję w mieście. Wybitni naukowcy, związani z Częstochową prowadzili działalność akademicką w innych środowiskach.
Badania historyczne zawsze miały służyć nie tylko poznawaniu minionych czasów, ale zgodnie z dewizą „historia est magistra vitae” miały pomagać rozwiązywać aktualne problemy zarówno w życiu społecznym, jak i indywidualnym. Jednostką akademicką, która kształci w zakresie historii w Akademii jest Instytut Historii, którego początki sięgają lat transformacji ustrojowej w Polsce. To wówczas projekt wysunięty przez pracowników naukowych Andrzeja J. Zakrzewskiego i Aleksandra Swieżawskiego został zaakceptowany przez rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej prof. dr. hab. Edwarda Polanowskiego. Utworzony Instytut Filozoficzno-Historyczny pod kierownictwem dyrektorów prof. A. J. Zakrzewskiego i dr. Marcelego Antoniewicza dawał możliwość prowadzenia zajęć dydaktycznych, ale przede wszystkim pozwalał prowadzić szeroko pojęte badania naukowe w tym kierunku. W imię właściwie rozumianej „univeristas magistrorum ac studentium” takie badania mogli podejmować zarówno pracownicy naukowi, jak i młodzież akademicka pod kierunkiem swoich mistrzów. Owocem tej działalności były liczne publikacje pracowników naukowych oraz równie liczne prace licencjackie i magisterskie absolwentów Instytutu.
Instytut Filozoficzno-Historyczny wkrótce został podzielony na zakłady dydaktyczno-naukowe, które składały się z samodzielnych pracowników naukowych oraz adiunktów i asystentów. W każdym zakładzie wytworzyła się swego rodzaju vita communis, co czyniło codzienną pracę bardziej owocną, wzbogaconą życzliwym doświadczeniem pracowników w zakładach. W pracy dydaktycznej byli zatrudnieni doświadczeni nauczyciele akademiccy, którzy wiedzę historyczną nie tylko przekazywali zgodnie z zasadami dydaktyki, ale poprzez własną działalność naukowo-pisarską stawali się wzorami dla swoich studentów w działalności badawczej. Plon tej działalności został zaprezentowany w „Księdze Jubileuszowej 10-lecia Instytutu”. Jest to ze wszech miar dorobek imponujący, posiadający swoją gravitas naukową, właściwą środowisku akademickiemu.
Wielkim wydarzeniem w dziejach Instytutu była decyzja Centralnej Komisji do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych w dniu 29 stycznia 2001 r. przyznająca Wydziałowi Filologiczno-Historycznemu WSP w Częstochowie uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia. Wieloletnie starania, podejmowane przez rektora uczelni prof. Ryszarda Szweda (obecnie rektorem Akademii im. Jana Długosza jest prof. dr hab. Janusz Berdowski) i dziekana Wydziału prof. Tadeusza Srogosza oraz dyrektora Instytutu dr. Marcelego Antoniewicza zakończyły się tym sukcesem.
Aktualnie Wydział Filologiczno-Historyczny Akademii, którego działalnością kieruje dziekan prof. dr hab. Andrzej J. Zakrzewski, liczy 6 instytutów: filologii polskiej, historii, filologii obcych, nauk politycznych, administracji oraz zarządzania i marketingu. Natomiast Instytut Historii, którego dyrektorem jest dr Marceli Antoniewicz, posiada 7 zakładów, na czele których stoją samodzielni pracownicy naukowi. Nadto w Instytucie pracuje 5 samodzielnych pracowników naukowych. We wszystkich zakładach pracują także adiunkci i asystenci.
Przyznanie uprawnień nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dyscyplinie historia Wydziałowi Filologiczno-Historycznemu Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie jest wyrazem uznania dla wielkiego wysiłku dydaktycznego i naukowego samodzielnych pracowników naukowych oraz młodszej kadry naukowej przez najwyższe instytucje naukowe w Polsce, ale także zobowiązaniem do kontynuacji tej działalności i podnoszenia jej na jeszcze wyższy stopień kształcenia młodzieży studenckiej oraz osobistej działalności naukowej nauczycieli akademickich wszystkich stopni i stanowisk.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję