Reklama

Sancta Maria Tibi, Gratias Agimus

Uroczysty koncert galowy laureatów, w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Częstochowie 27 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, był zwieńczeniem I Diecezjalnego Festiwalu Poezji i Pieśni Maryjnych „Sancta Maria, Tibi Gratias Agimus”. Hasło festiwalu „Święta Maryjo, dziękujemy” jest odzwierciedleniem wielkiego dziękczynienia za opiekę, jaką obdarza swe dzieci Jasnogórska Matka Boża.

Przybyłych na koncert gości powitał proboszcz parafii ks. Andrzej Stępień, a następnie zespół festiwalowy wykonał hymn festiwalu „Cześć Maryi, cześć i chwała” oraz sekwencję do Ducha Świętego w aranżacji ks. Marka Cisowskiego. Uroczystą galę poprowadzili mali konferansjerzy ze Szkoły Podstawowej nr 47 - Paulina Szczygłowska i Mateusz Pieszczek. Występy laureatów przedzielono recytacją nagrodzonych w konkursie literackim wierszy o tematyce maryjnej. Magdalena Kościelniak ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Częstochowie, przygotowana pod kierunkiem Teresy Mszyc, zdobyła I miejsce w kategorii dzieci starszych za wiersz „Maryja”. Jurorzy konkursu literackiego przyznali także pierwszą nagrodę w kategorii 6-9 lat Paulinie Dudek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Częstochowie, którą do konkursu przygotowała s. Jolanta Dworniczak. Wśród nagrodzonych młodszych dzieci znaleźli się także: Michał Kopek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Częstochowie - II miejsce (nauczyciel s. Jolanta Dworniczak) oraz Paulina Wysocka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Częstochowie - III miejsce (nauczyciel Lidia Grzyb). II miejsce w kategorii wiekowej 10-12 lat zdobyła Monika Kołodziejczyk ze Szkoły Podstawowej nr 52 w Częstochowie (pod kierunkiem Barbary Rusinek-Nowak), zaś III miejsce ex aequo - Dominika Mitek i Alicja Grudzińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Częstochowie, pod kierunkiem s. Sergii Gaik. Wyróżnienie otrzymała Joanna Kubajak ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Częstochowie (nauczyciel Renata Błaszczyk).
Festiwal, zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 47 w Częstochowie, Miejskie Przedszkole nr 10 w Częstochowie, parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Częstochowie i Miejski Dom Kultury w Blachowni, rozpoczął się 24 maja od przesłuchań konkursowych. Jurorzy przyznali pierwsze miejsca najbardziej wyróżniającym się wykonawcom. W kategorii soliści lat 6-9 pierwsze miejsce zdobyły ex aequo Julia Frach ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie, pracująca pod kierunkiem Anny Rybowicz, oraz Karolina Kamińska ze Szkoły Podstawowej we Wrzosowej, przygotowana przez Agnieszkę Woźniak. W kategorii 10-12 lat wygrała solistka Dominika Kolmasiak ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Częstochowie, którą do występu przygotowała Danuta Wróblewska. W kategorii soliści lat 13-15 jurorzy nie przyznali pierwszego miejsca.
Wśród zespołów dzieci młodszych, od 6 do 12 lat, najlepiej zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Konieczkach oraz schola parafialna z Koziegłówek - były to dwa równorzędne pierwsze miejsca. W kategorii najstarszych dzieci (13-15/16-20 lat) wszystkie miejsca zdobyli soliści i zespoły z Koziegłówek oraz Lgoty Górnej, które prowadzi Mariusz Torbus. Pierwsze miejsce jurorzy przyznali kwartetowi z parafii św. Antoniego w Koziegłówkach, II miejsce zdobył zespół „Genezis” z Zespołu Szkół w Lgocie Górnej, zaś III - Sonia i Olga Szymańczyk z Koziegłówek.
II miejsca w kategorii solistów zdobyły: Natalia Choła z Publicznego Przedszkola we Wrzosowej, przygotowana przez Małgorzatę Nowak, Martyna Pydzińska (kategoria 10-12 lat) ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie, przygotowana przez Annę Rybowicz, oraz Diana Sojka z Zespołu Szkół w Lgocie Górnej, zaś w kategorii zespoły: duet ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Częstochowie - Iga Krzykowska, Adrianna Jarkiewicz, pracujące pod kierunkiem s. Wiesławy Kaszowskiej. III miejsca zdobyli: Michał Sikora ze Szkoły Podstawowej w Konieczkach (nauczyciele Kalina Kmiecik, Dorota Sikora), Adrianna Jarkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Częstochowie (nauczyciel s. Wiesława Kaszowska) oraz Karolina Kałuża z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (nauczyciel Anna Rybowicz), zaś w kategorii zespoły - dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie pod kierunkiem Moniki Gancarek i Doroty Łapaj.
Jurorzy zauważyli także najmłodszą uczestniczkę festiwalu, 6-letnią Izę Badorę z Miejskiego Przedszkola nr 10 w Częstochowie, Zuzię Malinkę ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie, a także zespół z Niższego Seminarium Duchownego, którym przyznano wyróżnienia.
W trakcie koncertu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która została przybliżona podczas prezentacji multimedialnej.
Pomysłodawczynią festiwalu maryjnego w Częstochowie jest Anna Rybowicz. „Nasze miasto zasługuje na tego typu festiwal. Zasługują na niego dzieci i młodzież z naszego miasta, które tak naprawdę nie mają zbyt wielu okazji, by się zaprezentować, by pośpiewać, by się poznać, by ze sobą pobyć. Przyjechały do nas dzieci z Koziegłówek, z Lgoty Górnej, Konieczek, Wrzosowej, Panek, Radomska, Żarek, z kilku szkół i przedszkoli z Częstochowy, a także z liceów im. M. Kopernika i H. Sienkiewicza w Częstochowie oraz im. F. Fabianiego w Radomsku. Cieszę się, że Matka Boża stanie się dzieciom jeszcze bliższa dzięki śpiewaniu, bo kto śpiewa, ten dwa razy się modli”.
W prace nad przygotowaniem festiwalu włączyło się bardzo wielu ludzi, m.in. Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie, ale także dyrektor Szkoły Renata Anioł, dzięki której powstał tomik wierszy zgłoszonych do konkursu, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 10 Grażyna Gajowczyk, dzięki której dokonano nagrania koncertu, Dorota Komorowska, która przygotowała dekoracje. Miejski Dom Kultury w Blachowni nagrał i wyda płytę z koncertu. „Jestem wdzięczna także Edycji św. Pawła i Urzędowi Miasta, dzięki którym dzieci otrzymały cenne nagrody” - mówi Anna Rybowicz.
Patronat honorowy nad imprezą objęli: przeor klasztoru Ojców Paulinów o. Bogdan Waliczek, prezydent Częstochowy dr Tadeusz Wrona, wizytator katechetyczny Wydziału Katechizacji Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Częstochowie ks. dr Roman Ceglarek.
Patronat medialny nad imprezą objął m.in. Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

USA: Floryda wprowadziła „teksański wzorzec” zakazu aborcji

2021-09-25 11:28

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Stan Floryda wprowadził 22 września prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że nie wolno dokonać aborcji od chwili, gdy można rozpoznać aktywność serca dziecka, czyli od mniej więcej szóstego miesiąca ciąży. Nowe przepisy pozwalają obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, konsultantów itp. nawet 6 miesięcy po dokonaniu aborcji. Jest jednak pewna różnica w stosunku do ustawodawstwa z Teksasu: dopuszczono wyjątki w przypadku gwałtu, kazirodztwa, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz zagrożenia dla życia matki. W takich wypadkach wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja.

Brytyjski dziennik „The Guardian” podkreślił, że „można tu dostrzec wpływ decyzji Sądu Najwyższego, który poparł 1 września nowe ustawy w Teksasie. Poprzednie wysiłki na rzecz wprowadzenia takich ograniczeń nie powiodły się, ale to postanowienie Sądu Najwyższego dodało nowego bodźca do tworzenia prawa antyaborcyjnego w całym kraju. Wprowadzenie ich w życie rozważa już co najmniej następnych pięć innych stanów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję