Reklama

chicagowskie refleksje

Od maja do października z Maryją (2)

Redaktor odpowiedzialny za „Niedzielę w Chicago”

Jak głęboko poruszały ludzkość objawienia fatimskie 90 lat temu świadczą fakty; najpierw wielkiego sprzeciwu wobec nich, a następnie wręcz walki, aby je ośmieszyć albo nie dopuścić do ich rozgłosu. Z drugiej strony powstawały wielkie dzieła Boże w Kościele, które ujawniały zamierzone zło i przez modlitwę i czyny dobroci równoważyły występującą falę nienawiści. Warto przyjrzeć się organizowaniu różnych akcji przeciwko Kościołowi oraz wydarzeniom jakie miały miejsce w różnych częściach świata w 1917, aby zrozumieć wielką troskę Maryi o Kościół i całą ludzkość ukazaną w objawieniach fatimskich. Był to rok przełomowy i brzemienny w skutki. Tego roku obchodzono 400. setną rocznicę wystąpienia Lutra, od którego rozpoczął się rozłam chrześcijanstwa na Zachodzie. Masoneria obchodziła z kolei 200. rocznicę powstania Wielkiej Loży Anglii, w której połączyły się cztery inne loże tworząc Wielką Lożę Matkę. W Rzymie dla upamiętnienia śmierci Giordano Bruno zorganizowano wielką manifestację masońską, która przeszła od jego pomnika aż na Plac św. Piotra, powiewając czarnymi flagami z wizerunkiem Michała Archanioła pod nogami Lucyfera. Transparenty wychwalały szatana, który będzie rządził w Watykanie a papież będzie mu służył za „Szwajcara”. Po rewolucji w 1910 r. Portugalia była pod rządami totalitarnymi; religia urzędowo była zwalczana i prześladowana. Dobra kościelne skonfiskowane. Publiczne życie religijne zakazane i zepchnięte na margines życia społecznego. Szerzący się antyklerykalizm objął wszystkie warstwy społeczne. Jedynie na małych wioskach prości ludzie utrzymywali, choć z wielkim trudem, wiarę w rodzinach, bo i tam przedostawał się jad nienawiści wobec Boga i Kościoła. Od 1916 r. Portugalia uwikłana została w I wojnę światową. Przystąpiły do niej w 1917 roku także Stany Zjednoczone. W kwietniu Lenin wraz z 32 towarzyszami został przerzucony przez niemieckie dowództwo wojskowe z Zurychu do Rosji. Przybył i rozpoczął przygotowywać rewolucję. Akurat 13 maja, w miesiąc po przybyciu do Rosjii, Lenin wraz z kawalerzystami dokonał profanacji kościoła w Moskwie, tratując końskimi kopytami kilkoro dzieci spośród 200 osobowej grupy. W obliczu tych niepoków i lęku o przyszłość Kościoła objawienia w Fatimie były balsamem z nieba, dającym nadzieję na zwycięstwo. Z natchnienia Maryi powstają wielkie dzieła pomagające ku nawróceniu. Jednym z nich było założenie przez naszego rodaka Maksymiliana Marię Kolbego w Rzymie 1917 r. Milicji Niepokalanej. Św. Maksymilian jako student był świadkiem organizowanych manifestacji wolnomyślicieli przeciwko Papieżom Piusowi i Benedyktowi XV. Te fakty zainspirowały go do założenia Armi Maryi Niepokalanej dla nawrócenia grzeszników i nieprzyjaciół Kościoła katolickiego. 13 maja 1917 r. papież Benedykt XV wydał list pasterski, w którym nawoływał do krucjaty modlitwy o pokój za wstawiennictwem Maryi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję