Reklama

Rodzina papieskich szkół

Niedziela bielsko-żywiecka 24/2007

Ks. Piotr Bączek: - Od kiedy szkoła z Porąbki uczestniczy w spotkaniach Rodziny?

Ks. Marcin Mędrzak: - Gimnazjum w Porąbce-Kozubniku od 28 października 1999 r. nosi imię Papieża Polaka. Wcześniej szczyciła się nim szkoła podstawowa. Do Rodziny Szkół Jana Pawła II przyłączyliśmy się 24 listopada 2000 r. Od VII zjazdu, który odbył się w Gałkowicach, przedstawiciele naszej placówki corocznie biorą udział w tym ogólnopolskim spotkaniu.

- Dlaczego warto przystąpić do takiej Rodziny?

- Przede wszystkim dla różnego rodzaju więzów, kontaktów i znajomości, jakie w ten sposób się tworzą. Dla przykładu, my już mamy sygnały, ze szkoły z Pruszcza koło Warszawy, czy też z Władysławowa. Chcą przyjechać do nas. Z kolei my, na zasadzie wymiany, możemy pojechać do nich. Chcielibyśmy zobaczyć jak pracują, jak żyją.
Ponadto, uczestniczenie w projekcie Rodziny, to także dzielenie się doświadczeniami dydaktyczno-wychowawczymi. Bp Dzięga podkreślił, że placówki noszące imię Papieża nie są w większości szkołami stricte katolickimi. Nieobce tam są problemy wychowawcze. Przecież do tych szkół nie uczęszcza jakaś wyselekcjonowana elita, lecz zwyczajna młodzież, z różnymi problemami, które z sobą przynosi.
W końcu na tych ogólnopolskich spotkaniach poznajemy także różne inicjatywy, jakie są podejmowane w Polsce przez szkoły należące do Rodziny.

Reklama

- Na przykład?

- Na przykład ostatnia inicjatywa o sugestywnej i ciekawej nazwie „21.38”. Liczby tej nazwy, to godzina tuż po śmierci Jana Pawła II. Chodzi o to, by nie zatrzymać się niejako „w połowie drogi”, lecz wielkie dziedzictwo Papieża realizować dalej - by „przejść do następnej minuty”. Inicjatywa ta zbiera w sobie te wszystkie akcje, które podejmują i wprowadzają w życie ideały ku których prowadził nas Papież Jan Paweł II.

- Na czym polega idea diecezjalnej rodziny papieskich szkół?

- Chodzi o to, aby w diecezji poszczególne placówki noszące imię Jana Pawła II coraz bardziej się integrowały i zacieśniały łączące je więzy. W ten sposób to, co pojawia się jako ogólnopolska inicjatywa, poprzez jedną czy dwie szkoły trafiałoby do wszystkich zrzeszonych w rodzinie diecezjalnej. To niewątpliwie pomogłoby w usprawnieniu działalności i przekazywaniu wspólnych idei i doświadczeń. W diecezji bielsko-żywieckiej istnieje już sporo ponad dwadzieścia placówek noszących imię Wielkiego Polaka. Myślę, że byłoby dobrze zjednoczyć nasze poczynania.

Zainteresowani ideą Rodziny Szkół im. Jana Pawła II mogą uzyskać więcej informacji kontaktując się z dyrekcją szkoły:
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II
43-353 Porąbka
ul. Kozubnicka 5
Tel.: 033-810-60-32

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję