Reklama

Odpust Sarkandrowski

W niedzielę 3 czerwca odbyła się w Skoczowie uroczystość odpustowa ku czci św. Jana Sarkandra. Wśród tłumnie przybyłych pielgrzymów znajdowali się klerycy seminarium duchownego, liczni kapłani, siostry zakonne, władze samorządowe powiatu cieszyńskiego, miasta i gminy Skoczów, oraz bp Tadeusz Rakoczy, bp Janusz Zimniak i bp katowicki Gerard Bernacki.

Na początku ks. prał. Alojzy Zuber powitał w kościele parafialnym wszystkich zgromadzonych i poprosił bp. Tadeusza Rakoczego o przewodnictwo w uroczystości. Następnie pielgrzymi udali się w procesji na wzgórze Kaplicówka, gdzie została odprawiona przez Biskupa Ordynariusza uroczysta Msza św. Eucharystia była sprawowana również przez piętnastu nowych kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej, którzy zostali wyświęceni dzień wcześniej w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Homilię wygłosił bp Gerard Bernacki, przypominając znaczenie modlitwy w życiu chrześcijanina oraz nawołując do miłości bliźniego. „Św. Jan Sarkander uczy nas umiłowania drugiego człowieka bez reszty, bo rzeczywiście w każdym człowieku jako duszpasterz dostrzegał Jezusa i umiał go dostrzec” - mówił Kaznodzieja. „Chodzi o to, by każdy z nas, tak jak sługa Boży Jan Paweł II, umiał nachylić się nad drugim człowiekiem, człowiekiem jakim jest, i umieć dostrzec w tym człowieku ten Boży obraz, to Boże podobieństwo, na które on i ja zostaliśmy stworzeni. I w tym Chrystus nam mówi: gdy patrzysz na bliźniego, na drugiego człowieka, zastanów się, w jaki sposób mu dopomóc, w jaki sposób podać mu rękę, co należy czynić, co należy zrobić” - powiedział m.in. bp Gerard Bernacki.
Na ołtarz ofiarowały swe dary liczne delegacje, m.in. z dekanatu z Cieszyna, z dekanatu istebniańskiego, z dekanatu z Bielska-Białej, z dekanatu strumieńskiego.
Msza św. zakończyła się Litanią do św. Jana Sarkandra, odmówioną przed Najświętszym Sakramentem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję