Reklama

Sztuka

Teatr i nie tylko

[ TEMATY ]

teatr

Michał Jarząb

Duszpasterze pracujący z młodzieżą sięgają po teatr jako narzędzie ewangelizacyjne. Sztuka otwiera młodzież, poszerza ich horyzonty, daje możliwość wyrażenia siebie, własnych przeżyć i emocji, ale i rozwija duchowo. W Łopusznie młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży mają już za sobą udane przedsięwzięcia pod opieką ks. Dariusza Węgrzyna - wikariusza od roku pracującego w parafii. Wspólnie robią nie tylko teatr.

- Miałem pewne opory. Nie planowałem takich inicjatyw, tym bardziej że w Seminarium kieleckim jako alumn, nie uczestniczyłem w pracach Koła Teatralnego. Jednak ks. proboszcz Jakusik namawiał mnie, bym spróbował i tak długo przekonywał, aż się zgodziłem. Potem miałem u niego wsparcie na każdym etapie prac - przyznaje ks. Darek.

Reklama

Zaczęło się od spektaklu „Tajemnica Eucharystii” , zaprezentowanego w Wielki Czwartego i Dzień Kapłański. W duże, jak na parafialne warunki przedsięwzięcie, zaangażowano aż pięćdziesięciu aktorów. Była to młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Łopuszna zrzeszona w KSM oraz dzieci z Koła Teatralnego ze SP. Na kanwie pięknej muzyki, aktorzy zainscenizowali Mszę świętą. - Dopóki nie było tego połączenia między grą a przeżyciem duchowym, aktorom było trudno. Kiedy wyjaśniłem młodzieży znaczenie i głębię pewnych symboli, tego co się na ołtarzu w danym momencie dzieje, wszystko się zmieniło - powiedział. Podczas przedstawienia cały kościół był wypełniony. Ludzie byli wzruszeni i bardzo przeżywali spektakl. - Po zakończeniu odbierałem sygnały od młodych i starszych, że dzięki naszej sztuce bardziej zrozumieli tajemnicę Eucharystii - mówił.

Na kolejne spektakle nie trzeba było długo czekać w wielkim Tygodniu parafianie mogli obejrzeć KSM w działaniu w sztuce „Oskarżenie Nieśmiertelnego”. Ks. darek przyznaje że zainspirowała go sztuka teatru młodzieżowego z Bodzentyna, którą widział wcześniej. Była to współczesna interpretacja sądu nad Prawdą autorstwa Anny Krogulskiej. Było jak w prawdziwym współczesnym sądzie. Sędzia, prokurator, adwokat, świadkowie. - Dziś bardzo często ludzie wydają sądy, nie zawsze one oddają rzeczywistość, są zgodne z prawdą. W pewnym momencie człowiek broni swego, ale stoi przeciw prawdzie - tłumaczył.

Próby trwające dwa miesiące odbywały się dwa razy w tygodniu, aktorzy ćwiczyli po trzy, cztery godziny. Byli ubrani w prawdziwe togi, które przekazała za symboliczną opłatą firma z Wrocławia. Oświetlenie przygotowali parafianie z Bodzentyna, scenografię KSM z Łopuszna. W sztuce brały udział również dzieci z Koła Teatralnego z SP - grające m.in. postaci świętych i błogosławionych. Bardzo pomagała katechetka z SP w Łopusznie i Dobrzeszowie - Joanna Nega-Miśta, która razem z ks. Dariuszem reżyserowała spektakl. Odbiór sztuki był bardzo pozytywny. Pełny kościół, duże emocje, wzruszenie, a na koniec wielkie brawa dla aktorów. Sztuka została pokazana jeszcze raz w Niedzielę Miłosierdzia, obejrzeli ją także klerycy z WSD.

Reklama

Ks. Dariusz podkreślał, że projekty przyniosły wiele dobra. Praca nad spektaklami, ćwiczenie ról, przygotowanie scenografii, muzyki, ustawienie sprzętu, poznawanie warsztatu, pomogły młodzieży i dzieciom bardziej otworzyć się i zintegrować, dały im możliwość wspólnego działania. To doświadczenie wiele ich nauczyło - powiedział.

- Po wszystkim spotkaliśmy się wspólnie, by posmakować sukcesu i ucieszyć się. Byłem z nich dumny, ale myślę że oni z siebie również. Widać było, że konkretna praca, przyniosła konkretne owoce. To daje satysfakcję - mówi ks. Darek.

KSM z Łopuszna widoczne jest w życiu Kościoła także poprzez organizację cotygodniowych adoracji piątkowych w kościele o godz. 19.30. Trwają już od trzech lat. Są pieśni i rozważania. Adoracja kończy się indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem każdego uczestnika. Zawsze bierze w niej udział przynajmniej trzydzieści osób z parafii. - Jest potrzeba adoracji, trwania przed Najświętszym Sakramentem, KSM umożliwia to ludziom - mówi i podkreśla, że na modlitwie pojawiają się coraz to nowe osoby. - Podziwiam młodych za wytrwałość, bo zawsze mimo że są to osoby studiujące, znajduje się grupa, która dopilnuje przygotowania - chwali młodzież ks. Darek. Ponadto KSM zapewnia oprawę liturgiczną podczas niedzielnych mszy św. zawsze o godz. 16.30. W czasie Niedzieli Palmowej, jutrzni w Wielki Piątek i Liturgii Paschalnej - animuje śpiew. KSM z Łopuszna bierze również udział w diecezjalnych wydarzeniach, niedawno uczestniczyło w Dniu Sportu w Strawczynie. W sobotę, 4 maja KSM z Łopuszna gościło u siebie młodzież z innych parafialnych KSM podczas dnia skupienia. Spotkali się, by wspólnie się modlić i adorować Jezusa. Była też konferencja wspólna zabawa i dyskusja o wakacyjnych planach. Młodzi planują jakiś wyjazd integracyjny, a wcześniej w parafii odbędzie się parafialny piknik, w którego przygotowanie chcą się włączyć. Ks. Darek cieszy się z pracy z młodzieżą, dopinguje ją do działania i docenia jej wysiłki. Podkreśla, że owoce są możliwe dzięki stałej formacji, którą prowadził z młodzieżą także jego poprzednik ks. Tomasz Cieniuch.

2013-05-27 11:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Tobie jest światło

Niedziela legnicka 3/2016, str. 7

[ TEMATY ]

teatr

Łucja Peregrym

W tej scenie w rolę aktorów wcieliła się miejscowa młodzież

W tej scenie w rolę aktorów wcieliła się miejscowa młodzież

W świetlicy w Nieszczycach odbyła się premiera przedstawienia pt. „W Tobie jest światło”, przygotowana przez Teatr Na Końcu Świata z Nieszczyc, działający przy Chobieńskim Ośrodku Kultury

W uroczystości, która miała miejsce w połowie grudnia 2015 r., uczestniczyli: biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, ks. Łukasz Misiak, proboszcz parafii Chobienia, dziekan dekanatu ścinawskiego ks. Leszek Kowalski, proboszcz parafii Tymowa ks. Zbigniew Buła, wójt Gminy Rudna Władysław Bigus, Starostwo Powiatu Lubin reprezentowała Ewa Legienc, radni Gminy Rudna – Joanna Bagińska i Robert Roskosz, dyrektor Chobieńskiego Ośrodka Kultury Katarzyna Przeworska, prezes Stowarzyszenia „Jezierzyca” w Krzelowie Wanda Hańska, kierownik Wolontariatu „Dzieci z Naroczyc” Wiera Zgobik oraz sołtysi Gminy Rudna.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję