Reklama

Niedziela Lubelska

Archidiecezja Lubelska - środki ostrożności w związku z koronawirusem

Epidemia - czas modlitwy

Paweł Wysoki

Zgodnie z rekomendacją Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Budzik udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:

- osobom w podeszłym wieku,

Reklama

- osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura),

- dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,

- osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Reklama

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie

- Prosimy Pana Boga, aby czas próby i niebezpieczeństwa zakończył się jak najszybciej - powiedział ks. Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej. Na konferencji prasowej, zorganizowanej w Kurii Metropolitalnej w Lublinie 10 marca, ks. Adam Jaszcz zapewnił, że priorytetem jest bezpieczeństwo i zdrowie osób, które uczestniczą w Mszach św. i nabożeństwach. W sprawie zagrożenia koronawirusem, nasza diecezja, zgodnie z komunikatem KEP, realizuje wytyczne sanitarne i wzywa do odpowiedzialności. - Na dziś wykluczamy scenariusz włoski, w którym zamykano kościoły i podejmowano decyzje o zakazie sprawowania Mszy św. Zasadne jest pytanie o bezpieczeństwo w kościołach, tak samo jak zasadne jest pytanie o nasze bezpieczeństwo w restauracjach czy sklepach. Jednak nie wpadajmy w absurdy i niepotrzebną panikę. Potrzeba nam zdrowego rozsądku i przestrzegania zasad higieny - podkreślał.

Rzecznik zapowiedział, że w obecnej sytuacji zarówno Msze św. i nabożeństwa wielkopostne, w tym rekolekcje parafialne, będą odbywały się bez zmian. - Proboszczowie parafii, gdzie jednorazowo na Eucharystii gromadzi się duża liczba osób, zostaną poproszeni o wprowadzenie dodatkowej Mszy św., aby nie było wielkiej kumulacji osób - wyjaśnił. Przypomniał, że w kościołach nie ma obowiązku korzystania z wody święconej, a Komunię św. można przyjmować wprost do ust lub do ręki. Zaapelował, by z udziału w nabożeństwach zrezygnowały osoby starsze i chore, najbardziej narażone na skutki działania koronawirusa. W każdą niedzielę, jak i w dni powszednie, można łączyć się duchowo ze zgromadzeniem eucharystycznym poprzez transmisje w telewizji, radio i Internecie (np. TVP Lublin - Msze św. w niedziele o godz. 10.00; archikatedra lubelska - transmisja na www.archikatedra.kuria.lubin.pl codziennie o godz. 19.00, w niedziele o godz. 11.30).

- Kiedy prześledzimy historię Europy, to zawsze w sytuacji klęsk żywiołowych, wojen i epidemii panowała atmosfera wytężonej modlitwy. Dlatego apelujemy do księży proboszczów, aby w tym trudnym czasie wystawiali Najświętszy Sakrament, organizowali wspólne modlitwy i śpiewali z wiernymi Suplikacje - mówił ks. Adam Jaszcz.

W odniesieniu do wydarzeń zaplanowanych na okres Wielkiego Postu w archidiecezji przekazana została decyzja o odwołaniu – zaplanowanej na 20 marca – Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Lublina. Nie odbędzie się także organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – zaplanowana na 3 kwietnia br. – XXI Droga Krzyżowa na Majdanku.


2020-03-12 08:10

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: dokąd zmierza świat, jeśli nie odnosi się do Boga?

2021-06-13 20:59

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

- Dokąd zmierza świat, jeśli nie odnosi się do Boga? - pytał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 13 czerwca przewodniczył Mszy świętej w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Wspólnota parafialna przeżywała tego dnia 100. rocznicę powstania. Liturgia była transmitowana przez TVP Polonia.

Wiernych przywitał ks. Roman Adamczyk, proboszcz parafii NSJ w Radomiu. - Dziękujemy dzisiaj za 100 lat wspólnoty parafialnej. To odcinek czasu naszej zbawczej historii, od momentu pierwszego, po dzień dzisiejszy – powiedział ks. Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Odpust w Rokitnie: Pielgrzymka Apostolatu Trzeźwości

2021-06-14 13:48

[ TEMATY ]

odpust

Rokitno

Karolina Krasowska

14 czerwca do Pani Cierpliwie Słuchającej pielgrzymowali członkowie Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski

14 czerwca do Pani Cierpliwie Słuchającej pielgrzymowali członkowie Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej zainaugurowano odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna. Hasłem, które towarzyszy tegorocznym obchodom są słowa "Zrodzeni do żywej nadziei" zaczerpnięte z 1. Listu św. Piotra Apostoła.

Tegorocznym obchodom odpustowym towarzyszą tzw. pielgrzymki środowiskowe. 14 czerwca do Pani Cierpliwie Słuchającej wraz ze swoimi duszpasterzami ks. Henrykiem Grządko i ks. Mariuszem Iliaszewiczem pielgrzymowali członkowie Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski .

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję