Reklama

Franciszek

Święto Papieskie w Warszawie w 7. rocznicę wyboru papieża Franciszka

Główne obchody 7. rocznicy wyboru papieża Franciszka odbędą się w czwartek 12 marca w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W tym roku do naszych modlitw papieskich włączamy także dziękczynienie za pontyfikat św. Jana Pawła II w 100. rocznicę jego narodzin - zapowiada nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Jak poinformowało PAP w środę biuro prasowe archidiecezji warszawskiej, nuncjusz będzie przewodniczył uroczystej mszy św. z udziałem Konferencji Episkopatu Polski, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, parlamentarzystów oraz korpusu dyplomatycznego. Przybędą także wierni obu warszawskich diecezji, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich.

Msza św. w intencji papieża Franciszka zostanie odprawiona w czwartek 12 marca o godz. 17.30 w Świątyni Opatrzności Bożej. Z nuncjuszem apostolskim w Polsce koncelebrować będą: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wraz z biskupami uczestniczącymi w tych dniach w Warszawie w 386. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi emerytowany metropolita krakowski – kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz papieża Jana Pawła II.

Reklama

"W tym roku będziemy także dziękować Ojcu Świętemu za kanonizację św. Jana Pawła II i zbliżającą się beatyfikację prymasa Stefana Wyszyńskiego - podkreśla w zaproszeniu na uroczystości metropolita warszawski kard. Nycz. "Spotkajmy się na Eucharystii w sanktuarium Opatrzności Bożej, zachęcając do modlitwy za papieża i Kościół w parafiach, wspólnotach i rodzinach. "To nasza odpowiedź na jego ciągłe prośby: módlcie się za mnie!" - podkreśla kard. Nycz.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnią połączone chóry: Chór Archikatedry Warszawskiej oraz Tibi Domine z kościoła Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego. Msza św. będzie transmitowana na antenie TVP 3, a homilia także w TVP Info.

13 marca 2013 r. 76-letni wówczas kard. Jorge Mario Bergoglio SJ z Argentyny został wybrany na papieża. Jest 266. biskupem Rzymu, pierwszym papieżem z Ameryki. Został wybrany w drugim dniu konklawe, w piątym głosowaniu. Jako pierwszy przybrał imię Franciszek. Program swego pontyfikatu zawarł w adhortacji apostolskiej "Evangelii gaudium" z 2013 r. (PAP)

2020-03-04 16:38

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: bycie razem jest piękniesze i skuteczniejsze

[ TEMATY ]

papież

Grzegorz Gałązka

„Wasz projekt inspirowany encykliką Laudato si’ mówi nam wyraźnie, że nie możemy istnieć jeden bez drugiego. Zrozumieliście, że «mogę» powinno stać się «możemy»”. Te słowa Papież Franciszek skierował do uczestników spotkania zorganizowanego przez Katolicką Federację Szkół Podstawowych i Średnich przy wsparciu Kongregacji Edukacji Katolickiiej. Chodzi o nowe podejście metodologiczne skoncentrowane na uczniach, umożliwiające przezwyciężenie sztywności dotychczasowego systemu edukacyjnego.

Ojciec Święty zwracając się do rodziców, nauczycieli i uczniów podkreślił, że ich codzienne zaangażowanie jest realizowaniem piękna w działaniu. To piękno składa się z połączenia wielu małych gestów. W tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej piękno i dobroć łączą się w jedno i są nierozdzielne. Bóg komunikuje się z nami poprzez piękno stworzenia i daje nam przez nie wspaniałe orędzie. Nie jesteśmy jako ludzie centrum wszystkiego i wszystkich. Bycie razem jest czymś piękniejszym i skuteczniejszym. Dzieci i młodzież, razem z nauczycielami i rodzicami przygotowują Globalny Pakt Edukacyjny, który zostanie przedstawiony w Rzymie w maju przyszłego roku. „Wszyscy jesteśmy wezwani do budowy «globalnej wioski edukacyjnej», której mieszkańcy tworzą sieć relacji, co jest najlepszym lekarstwem na wszelkie formy dyskryminacji, przemocy i nękania – zaznaczył Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Szczególna okazja

2021-07-25 12:13

MFS

Ze spotkań z seniorami wynika wiele dobrego

Ze spotkań z seniorami wynika wiele dobrego

    Dzisiaj po raz pierwszy w Polsce obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych!

    Zgodnie z ustaleniem, iż będzie on obchodzony w lipcu, w niedzielę, która przypada najbliżej liturgicznego wspomnienia dziadków Pana Jezusa –Anny i Joachima, rodziców Maryi.

CZYTAJ DALEJ

20 lat pod opieką św. Anny

2021-07-25 15:32

Aleksandra Rudawska

W I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, wierni z Milicza i okolicznych miejscowości przybyli na odpust ku czci babci Pana Jezusa - św. Anny. W tym czasie wspólnota parafialna obchodzi swoje 20-lecie. 

W niedzielę, 25 lipca uroczystościom odpustowym przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF. Na samym początku słowo zabrali parafianie, którzy przywitali bpa Jacka w swojej parafii. Wyrazili oni radość z jego obecności i faktu, że mogą dziś przeżywać odpust parafialny - Każdego roku czekamy na uroczystości odpustowe ku czci św. Anny. Dziękujemy Bogu, że pozwolił nam doczekać do kolejnego odpustu, dziękujemy Panu Bogu  i św. Annie za opiekę. W tym roku przypada rocznica 20-lecia istnienia naszej parafii. Dziękujemy Panu Bogu za pierwszego proboszcza, ks. Bogdana Buryłę, który odszedł do wieczności w pierwszy czwartek lutego. Dziękujemy też za drugiego proboszcza, ks. Grzegorza Michalskiego, który teraz jest naszym pasterzem - mówili przedstawiciele parafii. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję